Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը քննարկել են խաղաղության գործընթացը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2026 թվականի օգոստոսի 31-ին Բիշքեկում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում, հանդիպել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ղեկավարներն ընդգծել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագրի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման պատմական նշանակությունը:
Ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, հացահատիկի և երրորդ երկրներից ծագող այլ ապրանքների Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տարանցումը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների հաստատումն ընդգծվել են որպես խաղաղության ամրապնդման կարևոր գործնական դրսևորումներ: Ղեկավարները նաև ողջունել են գործարար համայնքների միջև շփումները և մտքեր փոխանակել փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության հետագա ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Կողմերը նշել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով համապատասխան պետական հանձնաժողովների կարևոր դերը և ընդգծել դրանց աշխատանքը շարունակելու կարևորությունը՝ համաձայն երկու երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Ղեկավարները քննարկել են Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կարևոր արդյունքներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) իրականացման հետ կապված հետագա գործնական քայլերը և ընդգծել TRIPP-ի շրջանակներում կապակցվածության նախագծերի կարևորությունը:
Ղեկավարները դրական են գնահատել վստահության ամրապնդմանն ուղղված խորհրդարանականների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ շփումները՝ նշելով դրանց կարևորությունը փոխադարձ վստահության ամրապնդման և խաղաղության ավելի լայն օրակարգի աջակցության գործում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևը համաձայնել են երկկողմ անմիջական շփման միջոցով շարունակել քայլերը՝ ուղղված տևական խաղաղության ամրապնդմանը, միջպետական հարաբերությունների կարգավորմանը և կապակցվածության ամրապնդմանը:

Никол Пашинян и Ильхам Алиев обсудили процесс мира
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 31 августа 2026 года в Бишкеке, в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), встретился с президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Руководители подчеркнули историческое значение предварительной подписки соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой, подписанного премьер-министром Николаем Пашиняном и президентом Ильхамом Алиевым на мирном саммите в Вашингтоне 8 августа 2025 года при свидетельстве президента США Дональда Трампа.
Экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, транзит зерна и других товаров из третьих стран через территорию Азербайджана в Армению, а также установление торговых отношений между двумя странами были выделены как важные практические проявления укрепления мира. Руководители также приветствовали взаимодействие между бизнес-сообществами и обменялись мнениями о возможностях дальнейшего расширения взаимовыгодного экономического, торгового и энергетического сотрудничества.
Стороны отметили важную роль соответствующих государственных комиссий по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном и подчеркнули важность продолжения их работы в соответствии с достигнутыми между двумя странами договоренностями.
Руководители обсудили дальнейшие практические шаги по реализации одного из важных результатов мирного саммита в Вашингтоне — «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP) и подчеркнули важность проектов связности в рамках TRIPP.
Руководители положительно оценили взаимодействие с участием парламентариев и представителей гражданского общества, направленное на укрепление доверия, отметив его важность для поддержки взаимного доверия и более широкой повестки мира.
Премьер-министр Никол Пашинян и президент Ильхам Алиев согласились продолжить действия через двусторонние прямые контакты, направленные на укрепление устойчивого мира, урегулирование межгосударственных отношений и усиление связности.