Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը քննարկել են խաղաղության գործընթացը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2026 թվականի օգոստոսի 31-ին Բիշքեկում՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) գագաթնաժողովի շրջանակներում, հանդիպել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ղեկավարներն ընդգծել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վկայությամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագրի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի նախաստորագրման պատմական նշանակությունը:
Ադրբեջանական նավթամթերքի արտահանումը Հայաստան, հացահատիկի և երրորդ երկրներից ծագող այլ ապրանքների Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան տարանցումը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների հաստատումն ընդգծվել են որպես խաղաղության ամրապնդման կարևոր գործնական դրսևորումներ: Ղեկավարները նաև ողջունել են գործարար համայնքների միջև շփումները և մտքեր փոխանակել փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության հետագա ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Կողմերը նշել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման հարցերով համապատասխան պետական հանձնաժողովների կարևոր դերը և ընդգծել դրանց աշխատանքը շարունակելու կարևորությունը՝ համաձայն երկու երկրների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների:
Ղեկավարները քննարկել են Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կարևոր արդյունքներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) իրականացման հետ կապված հետագա գործնական քայլերը և ընդգծել TRIPP-ի շրջանակներում կապակցվածության նախագծերի կարևորությունը:
Ղեկավարները դրական են գնահատել վստահության ամրապնդմանն ուղղված խորհրդարանականների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ շփումները՝ նշելով դրանց կարևորությունը փոխադարձ վստահության ամրապնդման և խաղաղության ավելի լայն օրակարգի աջակցության գործում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նախագահ Իլհամ Ալիևը համաձայնել են երկկողմ անմիջական շփման միջոցով շարունակել քայլերը՝ ուղղված տևական խաղաղության ամրապնդմանը, միջպետական հարաբերությունների կարգավորմանը և կապակցվածության ամրապնդմանը:

The Prime Minister of the Republic of Armenia, Nikol Pashinyan, met with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on August 31, 2026, in Bishkek, within the framework of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) summit.
The leaders emphasized the historical significance of the preliminary signing of the agreement on peace and the establishment of interstate relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, which was signed by Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev at the peace summit in Washington on August 8, 2025, with the testimony of U.S. President Donald Trump.
The export of Azerbaijani oil products to Armenia, the transit of grain and other goods from third countries through the territory of Azerbaijan to Armenia, as well as the establishment of trade relations between the two countries were highlighted as important practical manifestations of strengthening peace. The leaders also welcomed interactions between business communities and exchanged ideas on further expanding mutually beneficial economic, trade, and energy cooperation.
The parties noted the important role of the relevant state commissions on the delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan and emphasized the importance of continuing their work in accordance with the agreements reached between the two countries.
The leaders discussed further practical steps related to the implementation of one of the important outcomes of the peace summit in Washington — the “Trump Path to International Peace and Prosperity” (TRIPP) and emphasized the importance of connectivity projects within the framework of TRIPP.
The leaders positively assessed the interactions involving parliamentarians and representatives of civil society aimed at building trust, noting their importance in supporting mutual trust and a broader peace agenda.