Prime Minister Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհան Ալիևը հանդիպել են Բիշքեկում, ինչպես տեղեկացրել է Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մելանյա Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջընթացը, սահմանագծման աշխատանքները և TRIPP-ի իրականացման հաջորդ քայլերը: Նրանք նաև ընդգծել են առևտրի, տնտեսական և էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան և տարբեր ապրանքների տրանսպորտը Ադրբեջանի միջոցով:
Նախագահները կարևորել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթնաժողովի պատմական նշանակությունը, Փաշինյանի և Ալիևի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված համատեղ հայտարարությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի նախնականեցումը:
Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան, Ադրբեջանի միջոցով Հայաստան երրորդ երկրներից եկող հացահատիկի և այլ ապրանքների տրանսպորտը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների հաստատումը կարևոր գործնական դրսևորումներ են խաղաղության ամրապնդման:
Նախագահները ողջունել են բիզնես համայնքների միջև կապերը և փոխանակել են կարծիքներ փոխադարձաբար շահավետ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների մասին: Նրանք նշել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանագծման հանձնաժողովների կարևոր դերը և ընդգծել են նրանց աշխատանքը շարունակելու կարևորությունը:
Նախագահները քննարկել են Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի հիմնական արդյունքներից մեկի՝ TRIPP-ի իրականացման հետ կապված հետագա գործնական քայլերը և ընդգծել են TRIPP-ի շրջանակներում կապի նախագծերի կարևորությունը:
Պառլամենտների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև վստահության կառուցմանը ուղղված կապերը դրական գնահատվեցին, և դրանց կարևորությունը նշվեց փոխադարձ վստահության ամրապնդման և ավելի լայն խաղաղության օրակարգի աջակցման մեջ: Փաշինյանը և Ալիևը համաձայնել են շարունակել քայլեր կատարել ուղղակի երկկողմ կապերի միջոցով, որոնք ուղղված են կայուն խաղաղության ամրապնդմանը, միջպետական հարաբերությունների նորմալացմանը և կապի ամրապնդմանը:
Փաշինյանը մեկնել է Ղրղզստան՝ երկու օր տևող աշխատանքային այցի: Բիշքեկում նա կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին և դրա շրջանակներում նախատեսված միջոցառումներին:
Հայաստանի կողմից հանդիպմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալեն Սիմոնյանը և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը: Ադրբեջանի պատվիրակությունը ներառել է Ջեյհուն Բայրամովին, Հիքմեթ Հաջիևին և Շահին Մուստաֆաեւին:

News | 2026/08/31 20:01
The sides discussed progress in the peace process between Armenia and Azerbaijan, further border delimitation work and the next steps toward implementing TRIPP. They also emphasized expanding trade, economic and energy cooperation, including exports of Azerbaijani petroleum products to Armenia and transit of various goods through Azerbaijan.
The leaders underscored the historic significance of the August 8, 2025 peace summit in Washington, the joint declaration signed by Pashinyan and Aliyev with U.S. President Donald Trump as witness, as well as the initialing of the Agreement on Establishment of Peace and Inter-State Relations between Armenia and Azerbaijan.
Exports of Azerbaijani petroleum products to Armenia, transit through Azerbaijan to Armenia of grain and other goods originating from third countries, as well as the establishment of trade relations between the two countries were highlighted as important practical manifestations of strengthening peace.
The leaders also welcomed contacts between the business communities and exchanged views on opportunities to further expand mutually beneficial economic, trade and energy cooperation. The sides noted the important role of the respective state commissions on delimitation of the state border between Armenia and Azerbaijan and stressed the importance of continuing their work in accordance with agreements reached between the two countries.
The leaders discussed further practical steps related to implementing one of the key outcomes of the Washington peace summit, the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), and emphasized the importance of connectivity projects within the TRIPP framework.
Contacts involving parliamentarians and civil society representatives aimed at building confidence were assessed positively, with their importance noted in strengthening mutual trust and supporting the broader peace agenda. Pashinyan and Aliyev agreed to continue steps through direct bilateral contact aimed at consolidating lasting peace, normalizing interstate relations and strengthening connectivity.
Pashinyan traveled to Kyrgyzstan for a two-day working visit. In Bishkek, he will attend the Shanghai Cooperation Organization summit meeting in the SCO+ format and events scheduled on its sidelines. He earlier met Russian President Vladimir Putin.
On the Armenian side, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, Security Council Secretary Alen Simonyan and Foreign Minister Ararat Mirzoyan attended the meeting with Aliyev. Azerbaijan’s delegation included Jeyhun Bayramov, Hikmet Hajiyev and Shahin Mustafayev.