Prime Minister Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհան Ալիևը հանդիպել են Բիշքեկում, ինչպես տեղեկացրել է Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Մելանյա Հարությունյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի առաջընթացը, սահմանագծման աշխատանքները և TRIPP-ի իրականացման հաջորդ քայլերը: Նրանք նաև ընդգծել են առևտրի, տնտեսական և էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան և տարբեր ապրանքների տրանսպորտը Ադրբեջանի միջոցով:
Նախագահները կարևորել են 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խաղաղության գագաթնաժողովի պատմական նշանակությունը, Փաշինյանի և Ալիևի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ ստորագրված համատեղ հայտարարությունը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրի նախնականեցումը:
Ադրբեջանի նավթային արտադրանքի արտահանումը Հայաստան, Ադրբեջանի միջոցով Հայաստան երրորդ երկրներից եկող հացահատիկի և այլ ապրանքների տրանսպորտը, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունների հաստատումը կարևոր գործնական դրսևորումներ են խաղաղության ամրապնդման:
Նախագահները ողջունել են բիզնես համայնքների միջև կապերը և փոխանակել են կարծիքներ փոխադարձաբար շահավետ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունների մասին: Նրանք նշել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանագծման հանձնաժողովների կարևոր դերը և ընդգծել են նրանց աշխատանքը շարունակելու կարևորությունը:
Նախագահները քննարկել են Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի հիմնական արդյունքներից մեկի՝ TRIPP-ի իրականացման հետ կապված հետագա գործնական քայլերը և ընդգծել են TRIPP-ի շրջանակներում կապի նախագծերի կարևորությունը:
Պառլամենտների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև վստահության կառուցմանը ուղղված կապերը դրական գնահատվեցին, և դրանց կարևորությունը նշվեց փոխադարձ վստահության ամրապնդման և ավելի լայն խաղաղության օրակարգի աջակցման մեջ: Փաշինյանը և Ալիևը համաձայնել են շարունակել քայլեր կատարել ուղղակի երկկողմ կապերի միջոցով, որոնք ուղղված են կայուն խաղաղության ամրապնդմանը, միջպետական հարաբերությունների նորմալացմանը և կապի ամրապնդմանը:
Փաշինյանը մեկնել է Ղրղզստան՝ երկու օր տևող աշխատանքային այցի: Բիշքեկում նա կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովին և դրա շրջանակներում նախատեսված միջոցառումներին:
Հայաստանի կողմից հանդիպմանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալեն Սիմոնյանը և արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը: Ադրբեջանի պատվիրակությունը ներառել է Ջեյհուն Բայրամովին, Հիքմեթ Հաջիևին և Շահին Մուստաֆաեւին:

Премьер-министр Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев встретились в Бишкеке, сообщила пресс-секретарь Пашиняна Меланья Харутюнян.
Стороны обсудили прогресс в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном, дальнейшую работу по делимитации границ и следующие шаги по реализации TRIPP. Они также подчеркнули важность расширения торгового, экономического и энергетического сотрудничества, включая экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению и транзит различных товаров через Азербайджан.
Лидеры подчеркнули историческое значение мирного саммита 8 августа 2025 года в Вашингтоне, совместной декларации, подписанной Пашиняном и Алиевым с участием президента США Дональда Трампа, а также предварительного подписания Соглашения о установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.
Экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, транзит через Азербайджан в Армению зерна и других товаров, происходящих из третьих стран, а также установление торговых отношений между двумя странами были выделены как важные практические проявления укрепления мира.
Лидеры также приветствовали контакты между бизнес-сообществами и обменялись мнениями о возможностях дальнейшего расширения взаимовыгодного экономического, торгового и энергетического сотрудничества. Стороны отметили важную роль соответствующих государственных комиссий по делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном и подчеркнули важность продолжения их работы в соответствии с достигнутыми между двумя странами соглашениями.
Лидеры обсудили дальнейшие практические шаги, связанные с реализацией одного из ключевых результатов Вашингтонского мирного саммита, Трамповского маршрута для международного мира и процветания (TRIPP), и подчеркнули важность проектов по связности в рамках TRIPP.
Контакты с участием парламентариев и представителей гражданского общества были оценены положительно, их важность была отмечена в укреплении взаимного доверия и поддержке более широкой мирной повестки. Пашинян и Алиев согласились продолжить шаги через прямой двусторонний контакт, направленные на консолидацию устойчивого мира, нормализацию межгосударственных отношений и укрепление связности.
Пашинян отправился в Кыргызстан с двухдневным рабочим визитом. В Бишкеке он примет участие в саммите Шанхайской организации сотрудничества в формате SCO+ и мероприятиях, запланированных в его рамках. Ранее он встретился с президентом России Владимиром Путиным.
С армянской стороны на встрече присутствовали заместитель премьер-министра Мгер Григорян, секретарь Совета безопасности Ален Симонян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян. Делегация Азербайджана включала Джейхуна Байрамова, Хикмета Гаджиева и Шахина Мустафаева.