Հայաստանի ձկնաբուծողները բողոքում են ռուսական պատժամիջոցների դեմ
Հարյուրավոր արտահանման ուղղվածության հայկական ձկնաբուծարանների սեփականատերեր և աշխատակիցներ երեքշաբթի օրը բողոքի ցույց են անցկացրել Երևանի կառավարության գլխավոր շենքի դիմաց՝ նշելով, որ ռուսական առևտրային արգելքի պատճառով իրենց բիզնեսը լուրջ վնասներ է կրում:
Նրանք մերժել են Հայաստանի կառավարության առաջարկները իրենց արտահանումները վերափոխել Եվրոպական Միություն, նշելով, որ անմիջական ապագայում ռուսական շուկայի համար իրական այլընտրանք չեն կարող գտնել և պահանջում են այլ աջակցություն՝ փակվելուց խուսափելու համար: Հատկապես, նրանք նշել են, որ կառավարությունը պետք է սուբսիդավորի իրենց ներքին վաճառքները, մեղմացնի կարգավորումները և սառեցնի բանկերի հետ վարկերի վերադարձը:
Ռուսական իշխանությունները, հենվելով սանիտարական պատճառների վրա, արգելել են հայկական մրգերի, բանջարեղենի, հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկների և որոշ ալկոհոլային խմիչքների մուլտիմիլիոնանոց ներմուծումները մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին՝ Մոսկվայի աճող նախազգուշացումներով՝ Երևանի խորացող կապերի տնտեսական հետևանքների մասին ԵՄ-ի հետ:
ԵՄ-ն պատասխանել է պատժամիջոցներին՝ 52 միլիոն եվրո ($60 միլիոն) շտապ ֆինանսական օգնություն տրամադրելով Հայաստանի կառավարությանը և խոստանալով բացել իր շուկան այս և այլ հայկական արտադրանքների համար: Իր հերթին, կառավարությունը առաջարկել է սուբսիդիաներ տեղական գյուղատնտեսներին և ագրոբիզնեսի ընկերություններին, որոնք փնտրում են նոր շուկաներ արտերկրում:
«Այժմ հնարավոր է արտահանել ձուկ և առնչվող արտադրանքներ Հայաստանից Եվրոպական Միություն», - հայտարարել է տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը Facebook-ում հրապարակված տեսանյութում: «Այսպիսով, նախկինում հնարավոր չէր: ԵՄ-ից բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները ստացվել են, և բոլոր ընթացակարգերը ընդունվել են Հայաստանում»:
Պապոյանի հայտարարությունը, սակայն, չի համոզել ձկնաբուծողների, ովքեր հավաքվել էին կառավարության գլխավոր շենքի դիմաց: Նրանք նշել են, որ չեն կարող արագորեն անցնել ԵՄ շուկա՝ գործարար կապերի բացակայության, լոգիստիկ խնդիրների և բլոկի խիստ սննդի անվտանգության ստանդարտների պատճառով:
«Եվրոպական ձկնաբուծողները նախկինում մեր մրցակիցներն էին [արևմտյան] պատժամիջոցների դեմ Ռուսաստանի դեմ», - ասել է Հայկ Հովհաննիսյանը, ով ձկնաբուծարան ունի հարավային Արարատի մարզում: «Մենք չէինք կարող մրցակցել նրանց հետ: Եթե մենք դժվարություններ ունեինք նրանց հետ Ռուսաստանում, ինչպես կարող ենք մրցակցել նրանց հետ Եվրոպայում»:
«Վերջին 10 տարիների ընթացքում մենք անցել ենք տարբեր ուժ majeure իրավիճակների՝ եղանակային պայմաններ, փոխարժեքների տատանումներ, պատերազմներ», - ասել է Ռաֆայել Պողոսյանը, ավելի մեծ ձկնաբուծարանի սեփականատերը նույն համայնքում: «Ձկնաբուծողները բոլոր այս դժվարությունները հաղթահարել են իրենց ուժերով, առանց պետությունից որևէ բան խնդրելու: Բայց այժմ մենք այլևս չենք կարող դիմանալ»:
«Դուք գիտեք, թե որքան ենք կորցնում ամեն օր: Եթե այսպես շարունակվի, մենք բոլորս կարող ենք փլուզվել», - ասել է մյուս բողոքողը՝ Արտյոմ Թորոսյանը:
Բողոքողները պահանջել են հանդիպում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, այլ ոչ թե Պապոյանի: Գրիգորյանը նախորդ շաբաթ զգուշացրել է, որ Հայաստանի տնտեսական նախարարությունը պետք է ավելի շատ միջոցներ ձեռնարկի սննդի արտահանումները ԵՄ ուղղելու համար: Բողոքի ընթացքում նախարարությունը հայտարարել է, որ երեքշաբթի օրը կազմակերպելու է «օնլայն իրազեկման միջոցառում» ձկնաբուծողների համար, ովքեր հետաքրքրված են իրենց արտադրանքը Եվրոպայում վաճառելու հարցում:
Հայաստանում ձկնաբուծությունը վերջին 10-15 տարիների ընթացքում զգալիորեն աճել է՝ ռուսական շուկայի կողմից գրեթե ամբողջությամբabsorbed ձկան արտահանման աճի շնորհիվ: Ռուսական կողմը, ըստ տեղեկությունների, անցյալ տարի ներմուծել է հայկական ձկների մոտ $80 միլիոն, ինչը sharply աճել է 2016 թվականին $3.6 միլիոնից:

Армянские рыболовцы протестуют против российских санкций
Сотни владельцев и работников экспортно-ориентированных армянских рыбных ферм во вторник провели акцию протеста у главного правительственного здания в Ереване, заявив, что они испытывают недостаток государственной поддержки для своих бизнесов, которые все больше страдают от российского торгового эмбарго.
Они отвергли призывы армянского правительства перенаправить свои экспортные поставки в Европейский Союз, заявив, что не могут найти реалистичную альтернативу российскому рынку в ближайшем будущем и нуждаются в другой поддержке, чтобы избежать закрытия. В частности, они заявили, что правительство должно субсидировать их внутренние продажи, смягчить регулирование и заморозить выплаты по кредитам банкам.
Ссылаясь на санитарные причины, российские власти заблокировали многомиллионные импорты армянских фруктов, овощей, минеральной воды, цветов, рыбы и некоторых алкогольных напитков в конце мая и начале июня на фоне растущих предупреждений Москвы о экономических последствиях углубляющихся связей Еревана с ЕС.
ЕС ответил на санкции, предоставив 52 миллиона евро (60 миллионов долларов) срочной финансовой помощи армянскому правительству и пообещав открыть свой рынок для этих и других армянских товаров. В свою очередь, правительство предложило субсидии местным фермерам и агробизнесу, которые ищут новые рынки за границей. На прошлой неделе оно также утвердило новые правила лицензирования, направленные на облегчение экспорта армянской рыбы в страны ЕС.
«Теперь возможно экспортировать рыбу и сопутствующие продукты из Армении в Европейский Союз», - заявил министр экономики Геворг Папоян в видеосообщении, опубликованном в Facebook в понедельник. «Ранее это было невозможно. Все необходимые разрешения получены от ЕС, и все процедуры были приняты в Армении».
Однако заявление Папояна явно не убедило рыбоводов, которые собрались у главного правительственного здания в Ереване на следующее утро. Они заявили, что не могут быстро переключиться на рынок ЕС из-за отсутствия налаженных деловых контактов, логистических проблем и строгих стандартов безопасности пищевых продуктов блока.
«Европейские производители рыбы были нашими конкурентами до [западных] санкций против России», - сказал Хайк Хованнисян, владелец рыбной фермы в деревне в южной провинции Арарат. «Мы не могли конкурировать с ними. Если у нас были проблемы с конкуренцией с ними в России, как мы можем конкурировать с ними в Европе?»
«За последние десять лет мы прошли через различные форс-мажорные обстоятельства: погодные условия, колебания валютных курсов, войны», - сказал Рафаэль Погосян, владелец более крупной рыбной фермы, расположенной в той же общине. «Рыбоводы преодолели все это самостоятельно, не прося ничего у государства. Но теперь мы не можем справиться».
«Вы знаете, сколько мы теряем каждый день? Если так будет продолжаться, мы все можем рухнуть», - сказал другой протестующий, Артем Торосян.
Протестующие потребовали встречи с заместителем премьер-министра Мгером Григоряном, а не с Папояном. Григорян на прошлой неделе предостерег, что Министерство экономики Армении должно предпринять больше мер для перенаправления пищевых экспортов в ЕС. В заявлении, сделанном во время протеста, министерство заявило, что в среду организует «онлайн-мероприятие» для рыбоводов, заинтересованных в продаже своей продукции в Европе.
Рыбное хозяйство в Армении значительно выросло за последние 10-15 лет на фоне резкого увеличения экспорта рыбы, который почти полностью поглощался Россией. По сообщениям, Россия импортировала около 80 миллионов долларов армянской рыбы в прошлом году, что резко увеличилось с 3,6 миллиона долларов в 2016 году.