Հայաստանի ձկնաբուծողները բողոքում են ռուսական պատժամիջոցների դեմ
Հարյուրավոր արտահանման ուղղվածության հայկական ձկնաբուծարանների սեփականատերեր և աշխատակիցներ երեքշաբթի օրը բողոքի ցույց են անցկացրել Երևանի կառավարության գլխավոր շենքի դիմաց՝ նշելով, որ ռուսական առևտրային արգելքի պատճառով իրենց բիզնեսը լուրջ վնասներ է կրում:
Նրանք մերժել են Հայաստանի կառավարության առաջարկները իրենց արտահանումները վերափոխել Եվրոպական Միություն, նշելով, որ անմիջական ապագայում ռուսական շուկայի համար իրական այլընտրանք չեն կարող գտնել և պահանջում են այլ աջակցություն՝ փակվելուց խուսափելու համար: Հատկապես, նրանք նշել են, որ կառավարությունը պետք է սուբսիդավորի իրենց ներքին վաճառքները, մեղմացնի կարգավորումները և սառեցնի բանկերի հետ վարկերի վերադարձը:
Ռուսական իշխանությունները, հենվելով սանիտարական պատճառների վրա, արգելել են հայկական մրգերի, բանջարեղենի, հանքային ջրերի, ծաղիկների, ձկների և որոշ ալկոհոլային խմիչքների մուլտիմիլիոնանոց ներմուծումները մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին՝ Մոսկվայի աճող նախազգուշացումներով՝ Երևանի խորացող կապերի տնտեսական հետևանքների մասին ԵՄ-ի հետ:
ԵՄ-ն պատասխանել է պատժամիջոցներին՝ 52 միլիոն եվրո ($60 միլիոն) շտապ ֆինանսական օգնություն տրամադրելով Հայաստանի կառավարությանը և խոստանալով բացել իր շուկան այս և այլ հայկական արտադրանքների համար: Իր հերթին, կառավարությունը առաջարկել է սուբսիդիաներ տեղական գյուղատնտեսներին և ագրոբիզնեսի ընկերություններին, որոնք փնտրում են նոր շուկաներ արտերկրում:
«Այժմ հնարավոր է արտահանել ձուկ և առնչվող արտադրանքներ Հայաստանից Եվրոպական Միություն», - հայտարարել է տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանը Facebook-ում հրապարակված տեսանյութում: «Այսպիսով, նախկինում հնարավոր չէր: ԵՄ-ից բոլոր անհրաժեշտ թույլտվությունները ստացվել են, և բոլոր ընթացակարգերը ընդունվել են Հայաստանում»:
Պապոյանի հայտարարությունը, սակայն, չի համոզել ձկնաբուծողների, ովքեր հավաքվել էին կառավարության գլխավոր շենքի դիմաց: Նրանք նշել են, որ չեն կարող արագորեն անցնել ԵՄ շուկա՝ գործարար կապերի բացակայության, լոգիստիկ խնդիրների և բլոկի խիստ սննդի անվտանգության ստանդարտների պատճառով:
«Եվրոպական ձկնաբուծողները նախկինում մեր մրցակիցներն էին [արևմտյան] պատժամիջոցների դեմ Ռուսաստանի դեմ», - ասել է Հայկ Հովհաննիսյանը, ով ձկնաբուծարան ունի հարավային Արարատի մարզում: «Մենք չէինք կարող մրցակցել նրանց հետ: Եթե մենք դժվարություններ ունեինք նրանց հետ Ռուսաստանում, ինչպես կարող ենք մրցակցել նրանց հետ Եվրոպայում»:
«Վերջին 10 տարիների ընթացքում մենք անցել ենք տարբեր ուժ majeure իրավիճակների՝ եղանակային պայմաններ, փոխարժեքների տատանումներ, պատերազմներ», - ասել է Ռաֆայել Պողոսյանը, ավելի մեծ ձկնաբուծարանի սեփականատերը նույն համայնքում: «Ձկնաբուծողները բոլոր այս դժվարությունները հաղթահարել են իրենց ուժերով, առանց պետությունից որևէ բան խնդրելու: Բայց այժմ մենք այլևս չենք կարող դիմանալ»:
«Դուք գիտեք, թե որքան ենք կորցնում ամեն օր: Եթե այսպես շարունակվի, մենք բոլորս կարող ենք փլուզվել», - ասել է մյուս բողոքողը՝ Արտյոմ Թորոսյանը:
Բողոքողները պահանջել են հանդիպում փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ, այլ ոչ թե Պապոյանի: Գրիգորյանը նախորդ շաբաթ զգուշացրել է, որ Հայաստանի տնտեսական նախարարությունը պետք է ավելի շատ միջոցներ ձեռնարկի սննդի արտահանումները ԵՄ ուղղելու համար: Բողոքի ընթացքում նախարարությունը հայտարարել է, որ երեքշաբթի օրը կազմակերպելու է «օնլայն իրազեկման միջոցառում» ձկնաբուծողների համար, ովքեր հետաքրքրված են իրենց արտադրանքը Եվրոպայում վաճառելու հարցում:
Հայաստանում ձկնաբուծությունը վերջին 10-15 տարիների ընթացքում զգալիորեն աճել է՝ ռուսական շուկայի կողմից գրեթե ամբողջությամբabsorbed ձկան արտահանման աճի շնորհիվ: Ռուսական կողմը, ըստ տեղեկությունների, անցյալ տարի ներմուծել է հայկական ձկների մոտ $80 միլիոն, ինչը sharply աճել է 2016 թվականին $3.6 միլիոնից:

News | 2026/07/21 20:02
Hundreds of owners and workers of export-oriented Armenian fish farms protested on Tuesday against what they called a lack of government assistance to their businesses hit increasingly hard by a Russian trade embargo.
They dismissed the Armenian government’s calls to redirect their exports to the European Union, saying that they cannot find a realistic alternative to the Russian market in the immediate future and need other forms of support to avoid closure. In particular, they said, the government should subsidize their domestic sales, ease regulations and freeze their loan repayments to banks.
Citing sanitary grounds, Russian authorities blocked multimillion-dollar imports of Armenian fruits, vegetables, mineral water, flowers, fish and some alcoholic beverages in late May and early June amid Moscow’s growing warnings about the economic cost of Yerevan’s deepening ties with the EU.
The EU responded to the sanctions by providing 52 million euros ($60 million) in urgent financial aid to the Armenian government and promising to open its market to these and other Armenian products. For its part, the government offered subsidies to local farmers and agribusiness firms finding new markets abroad. Last week, it also approved new licensing rules aimed at facilitating Armenian fish exports to EU member states.
“It’s now possible to export fish and related products from Armenia to the European Union,” Economy Minister Gevorg Papoyan declared in a video message posted on Facebook on Monday. “It wasn’t possible before. All necessary permits have been received from the EU, and all procedures have been adopted in Armenia.”
Papoyan’s statement clearly did not convince the fish farmers that rallied outside the main government building in Yerevan the following morning. They said that they cannot quickly switch to the EU market due to a lack of established business contacts, logistical problems and the bloc’s stringent food safety standards.
“European fish producers were our competitors before the [Western] sanctions against Russia,” Hayk Hovannisian, who owns a fish farm in a village in the southern Ararat province, told RFE/RL’s Armenian Service. “We could not compete with them. If we had trouble competing with them in Russia, how can we compete with them in Europe?”
“Over the past ten years, we have gone through various force majeure situations: weather conditions, exchange rate fluctuations, wars,” said Rafael Poghosian, the owner of a larger fish farm located in the same community. “Fish farmers have overcome all of this on their own, without asking anything from the state. But now we can’t get by anymore.”
“Do you know how much we lose every day? If things continue like this, we all may collapse,” another protester, Artyom Torosian, told reporters.
The protesters demanded a meeting with Deputy Prime Minister Mher Grigorian, rather than Papoyan. Grigorian cautioned last week that the Armenian Economy Ministry should take more measures to redirect food exports to the EU. In a statement issued during the protest, the ministry said it will organize on Wednesday an “online awareness event” for fish farmers interested in selling their products in Europe.
Fish farming in Armenia has grown dramatically in the last 10-15 years on the back of soaring fish exports almost fully absorbed by Russia. The latter reportedly imported about $80 million worth of Armenian fish last year, sharply up from $3.6 million in 2016.