Հայաստանը վրացական հապալասի երկրորդ ներկրողն է
Ռուսաստանը պահպանում է վրացական հապալասի սպառման հիմնական շուկայի կարգավիճակը։ Դրա մասին են վկայում Վրաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության և գյուղատնտեսության նախարարության վիճակագրական տվյալները, հաղորդում է «Новости-Грузия»-ն։
Ըստ տվյալների՝ մայիսի 1-ից հունիսի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում երկիրն արտահանել է 15,7 միլիոն դոլար արժողությամբ 2,2 հազար տոննա հատապտուղ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալն աճել է 13%-ով (259 տոննայով), իսկ դրա արժեքը՝ 12%-ով (1,7 միլիոն դոլարով)։
Մատակարարումների հիմնական ուղղությունը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, ուր ուղարկվել է 2 097 տոննա հապալաս՝ ամբողջ արտահանման մոտ 95%-ը։
Հաջորդիվ գալիս են Հայաստանը (44 տոննա), Գերմանիան (30 տոննա) և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (18 տոննա)։

Armenia is the second importer of Georgian raspberries
Russia maintains its status as the main market for Georgian raspberries. This is evidenced by statistical data from the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia, as reported by "News-Georgia."
According to the data, from May 1 to June 21, the country exported berries worth 15.7 million dollars, totaling 2.2 thousand tons. Compared to the same period last year, the export volume increased by 13% (by 259 tons), and its value increased by 12% (by 1.7 million dollars).
The main direction of supplies remains Russia, which received 2,097 tons of raspberries — about 95% of the total export.