Հայաստանը վրացական հապալասի երկրորդ ներկրողն է
Ռուսաստանը պահպանում է վրացական հապալասի սպառման հիմնական շուկայի կարգավիճակը։ Դրա մասին են վկայում Վրաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության և գյուղատնտեսության նախարարության վիճակագրական տվյալները, հաղորդում է «Новости-Грузия»-ն։
Ըստ տվյալների՝ մայիսի 1-ից հունիսի 21-ն ընկած ժամանակահատվածում երկիրն արտահանել է 15,7 միլիոն դոլար արժողությամբ 2,2 հազար տոննա հատապտուղ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալն աճել է 13%-ով (259 տոննայով), իսկ դրա արժեքը՝ 12%-ով (1,7 միլիոն դոլարով)։
Մատակարարումների հիմնական ուղղությունը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, ուր ուղարկվել է 2 097 տոննա հապալաս՝ ամբողջ արտահանման մոտ 95%-ը։
Հաջորդիվ գալիս են Հայաստանը (44 տոննա), Գերմանիան (30 տոննա) և Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (18 տոննա)։

Россия сохраняет статус основного рынка сбыта грузинской малины. Об этом свидетельствуют статистические данные Министерства окружающей среды и сельского хозяйства Грузии, сообщает «Новости-Грузия».
Согласно данным, с 1 мая по 21 июня страна экспортировала ягоды на сумму 15,7 миллиона долларов, что составляет 2,2 тысячи тонн. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года объем экспорта увеличился на 13% (на 259 тонн), а его стоимость — на 12% (на 1,7 миллиона долларов).
Основным направлением поставок по-прежнему остается Россия, куда было отправлено 2 097 тонн малины — почти 95% от общего объема экспорта.