Հայաստանը պետք է հաշվի առնի TRIPP նախագծի ռիսկերը Իրանի համար - դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը պետք է հաշվի առնի «Մարշրուտ Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁նթացման» (TRIPP) նախագծի ռիսկերը Իրանի համար, հայտարարել է Իրանի դեսպան Հայաստանում Խալիլ Շիրղոլամին:
«Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների հարցերը TRIPP նախագծի շրջանակներում պետք է կենտրոնանան ռիսկերի կառավարման վրա, որոնք առաջանում են այս նախագծից, և հնարավոր մարտահրավերների վերացման վրա», - նշել է Շիրղոլամին մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարությունը երաշխավորել է, որ այս նախագծի իրականացումը չի առաջացնի որևէ մարտահրավեր կամ սպառնալիք Իրանի համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի ներկայությամբ:
Դեսպանը կարծում է, որ անհրաժեշտ է մշակել մեխանիզմ, որը կօգնի Հայաստանին լիովին իրականացնել իր կոմունիկացիաների բացման ներուժը:
«Միաժամանակ, այս մեխանիզմը պետք է նախատեսի ԱՄՆ-ի ներկայության հետ կապված հնարավոր ռիսկերի կառավարման և Իրանի համար հնարավոր սպառնալիքների կառավարման, ինչպես նաև նման ռիսկերի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշման և համապատասխան արձագանքի մշակումը», - ասաց Շիրղոլամին:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար ԱրաՐատ Միրզոյանը և ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն 2026 թվականի հունվարի 13-ին Վաշինգտոնում հանդիպման արդյունքներով հրապարակել են համատեղ հայտարարություն «Մարշրուտ Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁նթացման» (TRIPP) իրականացման շրջանակներում:
Այս փաստաթուղթը նախատեսում է Հայաստանի տարածքով բազմաչափ տրանսպորտային փոխկապակցման մեխանիզմի գործարկում, ներառյալ Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի ինքնավարության կապը, ինչպես նաև Տրանսկասպյան առևտրային ճանապարհի ինտեգրումը:
TRIPP նախագծի շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 4-ին, իսկ 2023 թվականի հունիսի 3-ին ԱՄՆ-ի միջազգային ֆինանսական զարգացման կորպուսը (DFC) հաստատել է TRIPP Development Company-ի ստեղծումը՝ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի համատեղ ձեռնարկություն:
TRIPP Development Company-ն նախատեսված է աջակցել առևտուրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը Կովկասի տարածաշրջանում, ինչպես նաև ընդլայնել միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային փոխկապակցումը:
Հայաստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին, որ TRIPP Development Company-ն կստանա նախագծի իրականացման սկզբնական իրավունք 49 տարի ժամկետով:
Նախատեսվում է, որ ԱՄՆ-ին կտրամադրվի 74% բաժնեմաս, իսկ Հայաստանի համար կմնա 26%: Եթե համաձայնագիրը երկարաձգվի ևս 50 տարով, բաժնեմասերի հարաբերակցությունը նախատեսվում է փոխել:

ЕРЕВАН, 8 июля. /АРКА/. Армения должна учитывать риски проекта «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP) для Ирана, заявил посол ИРИ в РА Халил Ширголами:
«Вопросы повестки армяно-иранских отношений в рамках проекта TRIPP должны быть сосредоточены на управлении рисками, исходящими от этого проекта, и устранении возможных вызовов», - отметил Ширголами на пресс-конференции:
По его словам, правительство Армении заверило, что реализация этого проекта не повлечет каких-либо вызовов или угроз для Ирана, в том числе, связанных с присутствием США:
Посол считает, что необходимо разработать механизм, который позволит Армении в полной мере реализовать свой потенциал в сфере разблокирования коммуникаций:
«Вместе с тем этот механизм должен предусматривать управление возможными рисками, связанными с присутствием США и потенциальными угрозами для Ирана, а также выработку четкой позиции и соответствующей реакции на такие риски», - сказал Ширголами:
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян и госсекретарь США Марко Рубио по итогам встречи 13 января 2026 года в Вашингтоне обнародовали совместное заявление о рамках реализации «Маршрута Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP):
Документ предусматривает запуск механизма формирования мультимодальной транзитной взаимосвязанности через территорию Армении, включая соединение основной части Азербайджана с Нахичеванской автономией и интеграцию в Транскаспийский торговый маршрут:
Рамочное соглашение по TRIPP было парафировано 26 мая в рамках визита госсекретаря США в Ереван, 4 июня документ был подписан Арменией и США:
3 июня Совет директоров Международной финансовой корпорации развития США (DFC) одобрил создание TRIPP Development Company — совместного предприятия США и Армении:
TRIPP Development Company призвана поддержать торговлю, транспорт и экономическое развитие в кавказском регионе, а также расширить международную, межгосударственную и внутригосударственную транспортную связанность:
Ранее власти Армении заявляли, что TRIPP Development Company получит первоначальное право на реализацию проекта сроком на 49 лет:
Планируется предложить США 74% акций СП, при этом за Арменией сохранится 26%: В случае продления соглашения еще на 50 лет соотношение долей предполагается изменить: