Հայաստանը պետք է հաշվի առնի TRIPP նախագծի ռիսկերը Իրանի համար - դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը պետք է հաշվի առնի «Մարշրուտ Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁նթացման» (TRIPP) նախագծի ռիսկերը Իրանի համար, հայտարարել է Իրանի դեսպան Հայաստանում Խալիլ Շիրղոլամին:
«Հայաստանի և Իրանի հարաբերությունների հարցերը TRIPP նախագծի շրջանակներում պետք է կենտրոնանան ռիսկերի կառավարման վրա, որոնք առաջանում են այս նախագծից, և հնարավոր մարտահրավերների վերացման վրա», - նշել է Շիրղոլամին մամուլի ասուլիսում:
Նրա խոսքով, Հայաստանի կառավարությունը երաշխավորել է, որ այս նախագծի իրականացումը չի առաջացնի որևէ մարտահրավեր կամ սպառնալիք Իրանի համար, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի ներկայությամբ:
Դեսպանը կարծում է, որ անհրաժեշտ է մշակել մեխանիզմ, որը կօգնի Հայաստանին լիովին իրականացնել իր կոմունիկացիաների բացման ներուժը:
«Միաժամանակ, այս մեխանիզմը պետք է նախատեսի ԱՄՆ-ի ներկայության հետ կապված հնարավոր ռիսկերի կառավարման և Իրանի համար հնարավոր սպառնալիքների կառավարման, ինչպես նաև նման ռիսկերի վերաբերյալ հստակ դիրքորոշման և համապատասխան արձագանքի մշակումը», - ասաց Շիրղոլամին:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար ԱրաՐատ Միրզոյանը և ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն 2026 թվականի հունվարի 13-ին Վաշինգտոնում հանդիպման արդյունքներով հրապարակել են համատեղ հայտարարություն «Մարշրուտ Թրամփի միջազգային խաղաղության և繁նթացման» (TRIPP) իրականացման շրջանակներում:
Այս փաստաթուղթը նախատեսում է Հայաստանի տարածքով բազմաչափ տրանսպորտային փոխկապակցման մեխանիզմի գործարկում, ներառյալ Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի ինքնավարության կապը, ինչպես նաև Տրանսկասպյան առևտրային ճանապարհի ինտեգրումը:
TRIPP նախագծի շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի հունիսի 4-ին, իսկ 2023 թվականի հունիսի 3-ին ԱՄՆ-ի միջազգային ֆինանսական զարգացման կորպուսը (DFC) հաստատել է TRIPP Development Company-ի ստեղծումը՝ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի համատեղ ձեռնարկություն:
TRIPP Development Company-ն նախատեսված է աջակցել առևտուրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը Կովկասի տարածաշրջանում, ինչպես նաև ընդլայնել միջազգային, միջպետական և ներպետական տրանսպորտային փոխկապակցումը:
Հայաստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին, որ TRIPP Development Company-ն կստանա նախագծի իրականացման սկզբնական իրավունք 49 տարի ժամկետով:
Նախատեսվում է, որ ԱՄՆ-ին կտրամադրվի 74% բաժնեմաս, իսկ Հայաստանի համար կմնա 26%: Եթե համաձայնագիրը երկարաձգվի ևս 50 տարով, բաժնեմասերի հարաբերակցությունը նախատեսվում է փոխել:

Armenia must consider the risks of the TRIPP project for Iran - ambassador
The ambassador states that it is necessary to develop a mechanism that will help Armenia unlock its communications potential.
YEREVAN, July 8. /ARKA/. Armenia must consider the risks of the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project for Iran, said the Iranian ambassador to Armenia Khalil Shirgholami:
"The issues on the agenda of Armenian-Iranian relations within the framework of the TRIPP project should focus on managing the risks arising from this project and eliminating possible challenges," Shirgholami noted at a press conference:
According to him, the Armenian government has assured that the implementation of this project will not pose any challenges or threats to Iran, including those related to the presence of the United States:
The ambassador believes that it is necessary to develop a mechanism that will allow Armenia to fully realize its potential in unlocking communications:
"At the same time, this mechanism should provide for the management of possible risks associated with the presence of the United States and potential threats to Iran, as well as the development of a clear position and appropriate response to such risks," Shirgholami said:
The head of the Armenian Foreign Ministry Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio announced a joint statement on the framework for implementing the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) following their meeting on January 13, 2026, in Washington:
The document provides for the launch of a mechanism for forming multimodal transit connectivity through the territory of Armenia, including connecting the main part of Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic and integrating into the Trans-Caspian Trade Route:
The framework agreement on TRIPP was initialed on May 26 during the visit of the U.S. Secretary of State to Yerevan, and on June 4, the document was signed by Armenia and the U.S.:
On June 3, the Board of Directors of the U.S. International Development Finance Corporation (DFC) approved the establishment of the TRIPP Development Company - a joint venture of the U.S. and Armenia:
The TRIPP Development Company is designed to support trade, transport, and economic development in the Caucasus region, as well as to expand international, intergovernmental, and intragovernmental transport connectivity:
Earlier, Armenian authorities stated that the TRIPP Development Company would receive the initial right to implement the project for a period of 49 years:
It is planned to offer the U.S. 74% of the shares of the joint venture, while Armenia will retain 26%: In case of extending the agreement for another 50 years, the ratio of shares is expected to change: