Հայաստանը Օմանն դիտարկում է որպես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման շուկա
Հայաստանը դիտարկում է Օմանն որպես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման շուկա: Այս մասին տեղեկացնում է տնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը, հղում անելով փոխնախարար Արմեն Խոջոյանի և օմանական պատվիրակության հանդիպման արդյունքներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են KV Group ընկերության տնօրեն Աբդուլա Վահիդին, փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ Բալուշին և Հայաստանի Օմանում գտնվող դեսպան Գրաչյա Պոլադյանը: Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև հայկական թարմ մրգերի և բանջարեղենի արտահանման հնարավորությունները Օման:
Արմեն Խոջոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության արտահանման խթանման քաղաքականությունը, ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը: Նա նաև պատմել է Հայաստանի ինտենսիվ այգեգործության և ջերմոցային տնտեսության ոլորտի ներուժի մասին:
KV Group-ի ներկայացուցիչները հետաքրքրված են Հայաստանից թարմ մրգերի և բանջարեղենի ներմուծմամբ: Այցի շրջանակներում նրանք կայցելեն մի շարք հայկական այգեգործական և ջերմոցային տնտեսություններ, որպեսզի տեղում ծանոթանան արտադրանքին և արտահանման ներուժին:
Կողմերը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը, կազմակերպել B2B հանդիպումներ հայկական արտադրողների մասնակցությամբ և փոխանակվել անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ՝ հետագա համագործակցության ուղղությունները որոշելու համար:

Армения рассматривает Оман как экспортный рынок для сельскохозяйственной продукции
Армения рассматривает Оман как экспортный рынок для сельскохозяйственной продукции. Об этом сообщает пресс-служба Министерства экономики, ссылаясь на итоги встречи замминистра экономики Армена Ходжояна с оманской делегацией.
В состав делегации вошли директор компании KV Group Абдула Вахиди, вице-президент компании Мухаммад Аль Балуши, а также посол Армении в Омане Грачья Поладян. Стороны обсудили перспективы развития торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Оманом, а также возможности экспорта армянских свежих фруктов и овощей на оманский рынок.
Арман Ходжоян представил политику правительства Армении по стимулированию экспорта, подчеркнув важность расширения сотрудничества со странами Персидского залива. Он также рассказал о потенциале Армении в сфере интенсивного садоводства и тепличного хозяйства.
Представители KV Group выразили заинтересованность в импорте свежих фруктов и овощей из Армении. В рамках визита они посетят ряд армянских садоводческих и тепличных хозяйств, чтобы на месте ознакомиться с продукцией и экспортным потенциалом.
Стороны договорились продолжить сотрудничество, организовать встречи в формате B2B с участием армянских производителей и обменяться необходимой информацией для определения направлений дальнейшего взаимодействия.