Հայաստանը Օմանն դիտարկում է որպես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման շուկա
Հայաստանը դիտարկում է Օմանն որպես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման շուկա: Այս մասին տեղեկացնում է տնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունը, հղում անելով փոխնախարար Արմեն Խոջոյանի և օմանական պատվիրակության հանդիպման արդյունքներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են KV Group ընկերության տնօրեն Աբդուլա Վահիդին, փոխնախագահ Մուհամմադ Ալ Բալուշին և Հայաստանի Օմանում գտնվող դեսպան Գրաչյա Պոլադյանը: Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև հայկական թարմ մրգերի և բանջարեղենի արտահանման հնարավորությունները Օման:
Արմեն Խոջոյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության արտահանման խթանման քաղաքականությունը, ընդգծելով Պարսից ծոցի երկրների հետ համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը: Նա նաև պատմել է Հայաստանի ինտենսիվ այգեգործության և ջերմոցային տնտեսության ոլորտի ներուժի մասին:
KV Group-ի ներկայացուցիչները հետաքրքրված են Հայաստանից թարմ մրգերի և բանջարեղենի ներմուծմամբ: Այցի շրջանակներում նրանք կայցելեն մի շարք հայկական այգեգործական և ջերմոցային տնտեսություններ, որպեսզի տեղում ծանոթանան արտադրանքին և արտահանման ներուժին:
Կողմերը համաձայնել են շարունակել համագործակցությունը, կազմակերպել B2B հանդիպումներ հայկական արտադրողների մասնակցությամբ և փոխանակվել անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ՝ հետագա համագործակցության ուղղությունները որոշելու համար:

Armenia Considers Oman as an Export Market for Agricultural Products
Armenia is considering Oman as an export market for agricultural products. This was reported by the press service of the Ministry of Economy, referring to the results of the meeting between Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan and the Omani delegation.
The delegation included the director of KV Group, Abdulla Wahidi, the vice president, Muhammad Al Balushi, and the Armenian ambassador to Oman, Gratcha Poladyan. The parties discussed the prospects for developing trade and economic cooperation between Armenia and Oman, as well as the opportunities for exporting Armenian fresh fruits and vegetables to the Omani market.
Arman Khojoyan presented the Armenian government's export stimulation policy, emphasizing the importance of expanding cooperation with Gulf countries. He also spoke about Armenia's potential in intensive horticulture and greenhouse farming.
Representatives of KV Group expressed interest in importing fresh fruits and vegetables from Armenia. As part of the visit, they will tour several Armenian horticultural and greenhouse farms to familiarize themselves with the products and export potential.
The parties agreed to continue cooperation, organize B2B meetings involving Armenian producers, and exchange necessary information to determine directions for further interaction.