Հայաստանը հետաքրքրված է ԵԱՏՄ մասնակցությամբ
Հայաստանը հետաքրքրված է ԵԱՏՄ մասնակցությամբ և ուզում է զարգացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո, սա Հայաստանի վարչապետի առաջին աշխատանքային այցն է Ռուսաստան, Եկատերինբուրգ քաղաքում Փաշինյանը մասնակցում էր «Иннопром» միջազգային ցուցահանդեսին, որի շրջանակում էլ հանդիպեցին երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարները:
«Ինչպես մինչև ընտրությունները, այնպես էլ ընտրություններից հետո մենք մտադիր ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանի այցը Եկատերինբուրգ հաջորդեց վերջին ամիսներին Ռուսաստանի կողմից հայկական ապրանքների արգելափակման որոշումներին, ինչի հետևանքով բազմաթիվ հայաստանյան ընկերություններ զրկվեցին իրենց արտադրանքը Ռուսաստան ու նաև այդ երկրի տարածքով այլ երկրներ արտահանելու հնարավորությունից:
Գյուղմթերքի, ձկնամթերքի, խմիչքների ու ծաղկի արտադրությամբ զբաղվող բազմաթիվ հայկական ընկերություններ, որոնք իրենց արտադրանքը արտահանում էին Ռուսաստան, վերջին շրջանում մեծ կորուստներ են կրում:
Պետք է գործեն ԵԱՏՄ համաձայնագրով նախատեսված դրույթները. Փաշինյան
Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի վարչապետի հետ հանդիպման հրապարակային մասում հատուկ շեշտեց՝ ԵԱՏՄ համաձայնագրով նախատեսված դրույթները պետք է գործեն:
«Շահագրգռված ենք, որ այն մեխանիզմները, որոնք նախատեսվում են ԵԱՏՄ համաձայնագրով, դրանք աշխատեն պլանավորված ռեժիմի համաձայն: Կարծում եմ, որ դա ԵԱՏՄ հետագա զարգացման շահերից է բխում», - նշեց Հայաստանի վարչապետը:
Միշուստինը իր հրապարակային ելույթում չանդրադարձավ նաև հայկական ապրանքների սահմանափակումներին, փոխարենը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի կառավարությունը կշարունակի հարմարավետ պայմաններ ստեղծել ռուսական ներդրողների համար:
«Սա ձեր առաջինն արտասահմանյան այցն է հունիսի 7 -ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններից հետո: Հույս ունենք, որ ընտրությունների արդյունքում Հայաստանի նոր ձևավորվելիք կառավարությունը կապահովի հայ-ռուսական հարաբերությունների առաջընթաց զարգացումը՝ բարեկամության, բարեդրացիության ոգով՝ փոխադարձ հարգանքի և միմյանց շահերի հարգմամբ»:

Армения заинтересована в участии в ЕАЭС и хочет развивать отношения с Россией, заявил Никол Пашинян на встрече с Михаилом Мишустиным:
После парламентских выборов 7 июня это первый рабочий визит премьер-министра Армении в Россию, в Екатеринбурге Пашинян принимал участие в международной выставке «Иннопром», в рамках которой и встретились руководители правительств двух стран:
«Как до выборов, так и после выборов мы намерены развивать наши отношения с Российской Федерацией», - заявил Никол Пашинян:
Визит Пашиняна в Екатеринбург последовал за решениями России о блокировке армянских товаров, в результате чего многие армянские компании лишились возможности экспортировать свою продукцию в Россию и через эту страну в другие государства:
Многие армянские компании, занимающиеся производством сельхозпродукции, рыбы, напитков и цветов, в последнее время понесли большие убытки:
Должны действовать положения соглашения ЕАЭС. Пашинян
Пашинян сегодня на публичной части встречи с российским премьером особо подчеркнул, что положения соглашения ЕАЭС должны действовать:
«Мы заинтересованы в том, чтобы те механизмы, которые предусмотрены соглашением ЕАЭС, работали в запланированном режиме. Я думаю, что это соответствует интересам дальнейшего развития ЕАЭС», - отметил премьер-министр Армении:
Мишустин в своем публичном выступлении также не коснулся ограничений на армянские товары, вместо этого выразил надежду, что правительство Армении продолжит создавать комфортные условия для российских инвесторов:
«Это ваш первый зарубежный визит после парламентских выборов 7 июня. Мы надеемся, что в результате выборов новое сформированное правительство Армении обеспечит прогресс в армяно-российских отношениях в духе дружбы, братства, взаимного уважения и уважения интересов друг друга»: