«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնել է, որ մանդատներ ստանձնելու հարցում առաջնորդվելու են ընդդիմության միասնական դիրքորոշում ունենալու հրամայականով:
Նշվում է, որ «Հայաստան» դաշինքը վերցնելու է մանդատները և խորհրդարան է գործուղելու «գաղափարական և անկոտրում քաղաքական թիմ», որը քաղաքական դիմադրության առաջնագծում պատրաստ է լինելու ստանձնել իր բաժին պատասխանատվությունը:
Հիշեցնենք՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջին համարը ներկայացնող Նարեկ Կարապետյանը հուլիսի 5-ին հայտարարել էր, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ը որոշում է կայացրել վերցնել պատգամավորական մանդատները:

The 'Armenia' Alliance has issued a statement announcing that it will be guided by the imperative of having a unified opposition stance in taking parliamentary mandates:
It is noted that the 'Armenia' Alliance will take the mandates and send a 'conceptual and unwavering political team' to the parliament, which is prepared to assume its share of responsibility on the front lines of political resistance:
It is worth noting — Narek Karapetyan, representing the first position of the 'Strong Armenia' party, announced on July 5 that 'Strong Armenia' has decided to take parliamentary mandates: