«Հայաստան» դաշինքը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնել է, որ մանդատներ ստանձնելու հարցում առաջնորդվելու են ընդդիմության միասնական դիրքորոշում ունենալու հրամայականով:
Նշվում է, որ «Հայաստան» դաշինքը վերցնելու է մանդատները և խորհրդարան է գործուղելու «գաղափարական և անկոտրում քաղաքական թիմ», որը քաղաքական դիմադրության առաջնագծում պատրաստ է լինելու ստանձնել իր բաժին պատասխանատվությունը:
Հիշեցնենք՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջին համարը ներկայացնող Նարեկ Կարապետյանը հուլիսի 5-ին հայտարարել էր, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ը որոշում է կայացրել վերցնել պատգամավորական մանդատները:

Блок «Армения» выпустил заявление, в котором сообщил, что при получении мандатов будет руководствоваться необходимостью единого мнения оппозиции:
Указывается, что блок «Армения» возьмет мандаты и направит в парламент «идейную и непоколебимую политическую команду», готовую взять на себя свою долю ответственности на передовой политической борьбы:
Напоминаем — Нарк Карапетян, представляющий первую позицию партии «Сильная Армения», 5 июля заявил, что «Сильная Армения» приняла решение взять депутатские мандаты: