Hanwha Ocean-ի բաժնետոմսերը 23%-ով նվազել են Կանադայի նոր submarines-ի կառուցման մրցույթը կորցնելուց հետո
Լուրեր | 2026/07/07 01:43
Կանադայի վարչապետը հայտարարել է, որ նախընտրելի մատակարարը Գերմանիայի ThyssenKrupp Marine Systems-ն է
Հարավկորեական Hanwha Ocean ընկերության բաժնետոմսերը 23%-ով նվազել են երեքշաբթի օրը, երբ ընկերությունը կորցրեց Կանադայի նոր submarines-ի կառուցման մրցույթը:
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Գերմանիայի ThyssenKrupp Marine Systems-ը (TKMS) կլինի submarines-ի նախընտրելի մատակարարը:
Այս մրցույթը Hanwha Ocean-ի համար մեծ setback է, քանի որ պայմանագիրը գնահատվում էր մինչև $100 միլիարդ երեք տասնամյակների ընթացքում:
Հարավկորեական նախագահ Լի Ջե Մյունգը նշել է իր Facebook էջում, որ, չնայած արդյունքները սպասված չէին, «հարցերը անխուսափելիորեն բերում են ինչպես հաջողություններ, այնպես էլ անհաջողություններ»:
TKMS-ի 212CD submarines-ի պլատֆորմը կիսվում է Գերմանիայի և Նորվեգիայի կողմից, որոնք Կանադայի ամենամոտ դաշնակիցներն են:
«Այս հայտարարությունը նշում է նոր գլուխը պաշտպանության համագործակցության մեջ երեք մոտիկ ՆԱՏՕ դաշնակիցների միջև», - ասել է TKMS-ը:
TKMS-ի պայմանագիրը Կանադային հնարավորություն կտա մուտք ունենալ եվրոպական պաշտպանական և արդյունաբերական ցանցեր:

Акции южнокорейской компании Hanwha Ocean упали на 23% во вторник после того, как она проиграла конкурс на строительство нового флота подводных лодок для Канады.
Премьер-министр Канады Марк Карни в понедельник объявил, что предпочтительным поставщиком подводных лодок станет немецкая ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS).
Это ожидается как серьезный удар для Hanwha Ocean, поскольку контракт оценивался в 100 миллиардов долларов на протяжении трех десятилетий.
Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мюн заявил на своей странице в Facebook, что, хотя результаты не соответствовали ожиданиям, «вызовы неизбежно приносят как успехи, так и разочарования».
Платформа подводной лодки TKMS 212CD используется Германией и Норвегией, двумя ближайшими союзниками Канады.
«Это объявление знаменует собой начало новой главы в оборонном сотрудничестве между тремя близкими союзниками по НАТО», - заявила компания TKMS.