Գյուղատնտեսական ապահովագրության պայմանագրերի կնքումը վերսկսվել է
«Սիլ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունն ուրախ է տեղեկացնել գյուղատնտեսական ապահովագրության պայմանագրերի կնքման գործընթացի վերսկսման մասին։
Գյուղատնտեսական արտադրությունը հիմնականում իրականացվում է բաց երկնքի տակ և զգալիորեն կախված է բնակլիմայական, մարդածին և տնտեսական գործոններից։ Բացի տնտեսական ռիսկերից, ոլորտը հաճախ բախվում է նաև տարերային աղետներով պայմանավորված կորուստների, ինչի հետևանքով գյուղատնտեսությունը համարվում է բարձր ռիսկային ոլորտ, ուստի Հայաստանի Հանրապետությունում գյուղատնտեսության ոլորտում կենսունակ ապահովագրական համակարգը ագրարային հատվածի կայուն և համաչափ զարգացման կարևորագույն նախապայմաններից մեկն է։
Մեր ընկերությունը 2019 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունում առաջինը թողարկեց գյուղատնտեսական ապահովագրության պայմանագիրը՝ նպաստելով ոլորտի զարգացմանն ու կայունացմանը։
Հաշվի առնելով գյուղատնտեսության կարևոր դերը երկրի տնտեսության մեջ՝ գյուղատնտեսական ապահովագրությունը հնարավորություն է տալիս զգալիորեն նվազեցնել եղանակային անբարենպաստ պայմանների հետևանքով առաջացող վնասների ֆինանսական բեռը։ Միաժամանակ այն ապահովում է գյուղատնտեսների ֆինանսական պաշտպանվածությունը՝ ծածկելով կատարված արտադրական ծախսերը և բարձրացնելով ոլորտի դիմակայունությունը ռիսկերին։
2026թ․ ծրագրով ապահովագրության ենթակա են հետևյալ մշակաբույսերը՝ ծիրան, խաղող, խնձոր, դեղձ, սալոր, սեխ, ձմերուկ, կարտոֆիլ, բալ, կեռաս, հացահատիկային մշակաբույսեր աշնանացան և/կամ գարնանացան։ Ծրագրի շրջանակներում ապահովագրման ենթակա ռիսկերն են՝ կարկուտ, հրդեհ, գարնանային ցրտահարություն, երաշտ։
Ծրագրին մանրամասն ծանոթանալ կարող եք այս հղումով․
Ապահովագրավճարի չափը կախված է՝ մշակաբույսից, ռիսկի տեսակից, գտնվելու վայրից, ընտրված ապահովագրական գումարից, հողատարածքի չափից։

Страховая компания «Сил Иншуранс» рада сообщить о возобновлении процесса подписания контрактов по сельскохозяйственному страхованию.
Сельское хозяйство в основном осуществляется на открытом воздухе и значительно зависит от климатических, антропогенных и экономических факторов. Кроме экономических рисков, сектор часто сталкивается с потерями, вызванными стихийными бедствиями, в результате чего сельское хозяйство считается высокорисковым сектором. Таким образом, жизнеспособная система страхования в сельском хозяйстве является одним из важнейших условий устойчивого и сбалансированного развития аграрного сектора в Республике Армения.
Наша компания первой в Республике Армения в 2019 году выпустила контракт по сельскохозяйственному страхованию, способствуя развитию и стабилизации сектора.
Учитывая важную роль сельского хозяйства в экономике страны, сельскохозяйственное страхование позволяет значительно снизить финансовую нагрузку, возникающую из-за неблагоприятных погодных условий. В то же время оно обеспечивает финансовую защищенность фермеров, покрывая производственные расходы и повышая устойчивость сектора к рискам.
В рамках программы на 2026 год страхованию подлежат следующие культуры: абрикос, виноград, яблоки, персики, сливы, арбузы, картофель, вишня, черешня, зерновые культуры осенние и/или весенние. Подлежащие страхованию риски включают: град, пожар, весенние заморозки, засуха.
С подробной информацией о программе можно ознакомиться по этой ссылке.
Размер страхового взноса зависит от культуры, типа риска, местоположения, выбранной страховой суммы и площади земельного участка.
Сил Иншуранс продолжит предлагать современные и практичные страховые решения, помогая людям и бизнесу более уверенно управлять рисками и обеспечивать их устойчивое развитие.