Գույքի օտարումից բյուջե մուտք արված գումարը զրո է
«Ադեկվատ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ըստ պլանի առաջին կիսամյակում պիտի իրացներ 5 մլրդ դրամի պետական գույք: Կոպիտ ասած՝ գույք պիտի ծախեր, այդ թվում և առաջին հերթին Փաշինյանի կողմից էն «կոպեկ առ կոպեկ» վերադարձվող գույքերը: Պիտի գույքը խլեին, վաճառեին, փողը բերեին բյուջե: Հլը մի կողմ դնենք խլելը, խլածի ծավալը ու այն փաստը, որ խլելու վրա իրավապահները ծախսել են ավելին, քան խլված գույքի արժեքն է: Կարո՞ղ եք գուշակել՝ գույքի օտարումից ինչքա՞ն փող է մուտք արվել բյուջե? Դժվար կարողանաք: Զրո է թիվը. Ուղիղ զրո: Կլոր 5 մլրդ պլանավորել էին կիսամյակի համար, կլոր զրո արել են: Անցած ութը տարվա պատկերն էլ շատ չի տարբերվում այս ցուցանիշից:
Պատճառները մի քանիսն են, որոնցից գլխավորն այն է, որ ցանկացող չկա: Ու խնդիրն այն չէ, որ Փաշինյանը այդ գույքը խլելուց ինչ-որ աներևակայելի շուկայական արժեքներ է դրան վերագրում, պրակտիկայում մարդիկ պատրաստ չեն նույնիսկ շուկայականից էականորեն էժան այդ գույքը գնել:
Իսկ մարդիկ պատրաստ չեն, որովհետև շատ լավ գիտեն՝ ոնց է այդ գույքը խլվել: Գցում բռնում են, որ էսօր վաղը էդ գույքի հետևից գալու է, եթե ոչ հին սեփականատերը, ապա մի նոր իշխանավոր, ով պնդելու է, որ այն խլվել է ապօրինի:
Օրինակ՝ Արարատցեմենտը խլել են, պնդելով, որ գործարանը քեշով ցեմենտ է ծախել, ինչն իմիջիայլոց ճիշտ է: Բայց էդ ճիշտը ունի շարունակություն՝ քեշով ցեմենտը ծախվել է այն շինարարին, ով կարող է իրեն թույլ տալ քեշով շենք կառուցել, իսկ դա առանց բացառության բոլոր դեպքերում իշխանավոր կաշառակերներն են:
Ու քանի որ փողը չեն կարող դնել բանկ, որ չհայտարարագրեն, ինչ անում են կանխիկով են անում: Բնական է հարկայինը երբեք չի բացահայտելու, թե կոնկրետ ում է այդ ցեմենտը կանխիկով վաճառվել:
Հիմա պատկերացրեք մի պայմանական Նալբանդյան Նարեկ անունով մարդ է հայտնվում ու գնում է Արարատցեմենտը: Ենթադրենք անցնում է մի տարի ու երկրում իշխանություն է փոխվում: Ըստ ձեզ ի՞նչ է լինելու այդ «բարեխիղճ» գնորդի վիճակը… Խլված ամեն գույքի հետևից տերը գալու ա, տերը չլինի տղեն ա գալու, տղեն էլ չլինի ձողոցից մեկն ա լինելու: Ու ցանկացած հաջորդ նորմալ իշխանություն իր մեջքին ա կանգնելու:
Չկա ոլորտ, որտեղ սրանք չեն քաքել: Ու քաքել են նենց, որ նույնիսկ եթե պետությունն ինչ-որ հրաշքով փրկվի, տասնամյակներ շարունակ պիտի բահերով էդ քաքերը մաքրի ու մեծ հարց է, թե տակն ինչ կմնա…»:

Zero funds entered the budget from property sales
Arthur Danielyan, the founder of the Adequate Union, writes on his Facebook page: “The State Property Management Committee was supposed to sell state property worth 5 billion drams in the first half of the year according to the plan. Roughly speaking, the property was to be sold, including those assets being returned ‘penny for penny’ by Pashinyan. The property was to be seized, sold, and the money brought into the budget. Let’s set aside the issue of seizing, the volume of seized property, and the fact that law enforcement has spent more on seizing than the value of the seized property. Can you guess how much money has entered the budget from the sale of property? You will find it difficult. The number is zero. Exactly zero. They planned a round 5 billion for the half-year, and they made a round zero. The picture over the past eight years is not much different from this figure:
There are several reasons, the main one being that there are no willing buyers. And the issue is not that Pashinyan assigns some incredible market values to that property when seizing it; in practice, people are not even willing to buy that property at significantly lower than market prices:
People are unwilling because they know very well how that property was seized. They catch on that today or tomorrow someone will come after that property, whether it’s the old owner or a new authority claiming that it was seized illegally:
For example, Ararat Cement was seized, claiming that the factory sold cement for cash, which, by the way, is true. But this truth has a continuation: the cash cement was sold to the builder who can afford to build a building with cash, and that is invariably the case with corrupt officials. In the morning they go to work, boldly fighting against corruption, and in the afternoon they build high-rise buildings with money of unknown origin:
And since they cannot deposit the money in the bank without declaring it, they do everything in cash. Naturally, the tax authorities will never disclose who specifically that cement was sold to in cash:
Now imagine a hypothetical person named Narek Nalbandyan comes along and buys Ararat Cement. Let’s say a year passes and the government changes. What do you think will happen to this ‘honest’ buyer? The owner of every seized property will come back, if not the owner, then someone from his entourage. And any subsequent normal government will stand behind him:
This is the foundation of economics. Not to mention that there are plenty of such properties under state management that have long been embezzled without even being put up for auction:
There is no sector where they have not caused trouble. And even if the state somehow miraculously survives, it will have to clean up these messes for decades, and the big question is what will remain underneath…”