Գույքի օտարումից բյուջե մուտք արված գումարը զրո է
«Ադեկվատ» միաբանության հիմնադիր Արթուր Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Պետական գույքի կառավարման կոմիտեն ըստ պլանի առաջին կիսամյակում պիտի իրացներ 5 մլրդ դրամի պետական գույք: Կոպիտ ասած՝ գույք պիտի ծախեր, այդ թվում և առաջին հերթին Փաշինյանի կողմից էն «կոպեկ առ կոպեկ» վերադարձվող գույքերը: Պիտի գույքը խլեին, վաճառեին, փողը բերեին բյուջե: Հլը մի կողմ դնենք խլելը, խլածի ծավալը ու այն փաստը, որ խլելու վրա իրավապահները ծախսել են ավելին, քան խլված գույքի արժեքն է: Կարո՞ղ եք գուշակել՝ գույքի օտարումից ինչքա՞ն փող է մուտք արվել բյուջե? Դժվար կարողանաք: Զրո է թիվը. Ուղիղ զրո: Կլոր 5 մլրդ պլանավորել էին կիսամյակի համար, կլոր զրո արել են: Անցած ութը տարվա պատկերն էլ շատ չի տարբերվում այս ցուցանիշից:
Պատճառները մի քանիսն են, որոնցից գլխավորն այն է, որ ցանկացող չկա: Ու խնդիրն այն չէ, որ Փաշինյանը այդ գույքը խլելուց ինչ-որ աներևակայելի շուկայական արժեքներ է դրան վերագրում, պրակտիկայում մարդիկ պատրաստ չեն նույնիսկ շուկայականից էականորեն էժան այդ գույքը գնել:
Իսկ մարդիկ պատրաստ չեն, որովհետև շատ լավ գիտեն՝ ոնց է այդ գույքը խլվել: Գցում բռնում են, որ էսօր վաղը էդ գույքի հետևից գալու է, եթե ոչ հին սեփականատերը, ապա մի նոր իշխանավոր, ով պնդելու է, որ այն խլվել է ապօրինի:
Օրինակ՝ Արարատցեմենտը խլել են, պնդելով, որ գործարանը քեշով ցեմենտ է ծախել, ինչն իմիջիայլոց ճիշտ է: Բայց էդ ճիշտը ունի շարունակություն՝ քեշով ցեմենտը ծախվել է այն շինարարին, ով կարող է իրեն թույլ տալ քեշով շենք կառուցել, իսկ դա առանց բացառության բոլոր դեպքերում իշխանավոր կաշառակերներն են:
Ու քանի որ փողը չեն կարող դնել բանկ, որ չհայտարարագրեն, ինչ անում են կանխիկով են անում: Բնական է հարկայինը երբեք չի բացահայտելու, թե կոնկրետ ում է այդ ցեմենտը կանխիկով վաճառվել:
Հիմա պատկերացրեք մի պայմանական Նալբանդյան Նարեկ անունով մարդ է հայտնվում ու գնում է Արարատցեմենտը: Ենթադրենք անցնում է մի տարի ու երկրում իշխանություն է փոխվում: Ըստ ձեզ ի՞նչ է լինելու այդ «բարեխիղճ» գնորդի վիճակը… Խլված ամեն գույքի հետևից տերը գալու ա, տերը չլինի տղեն ա գալու, տղեն էլ չլինի ձողոցից մեկն ա լինելու: Ու ցանկացած հաջորդ նորմալ իշխանություն իր մեջքին ա կանգնելու:
Չկա ոլորտ, որտեղ սրանք չեն քաքել: Ու քաքել են նենց, որ նույնիսկ եթե պետությունն ինչ-որ հրաշքով փրկվի, տասնամյակներ շարունակ պիտի բահերով էդ քաքերը մաքրի ու մեծ հարց է, թե տակն ինչ կմնա…»:

Основатель объединения «Адекват» Артур Даниелян пишет на своей странице в Facebook: «Комитет по управлению государственным имуществом по плану должен был реализовать государственное имущество на сумму 5 миллиардов драмов в первом полугодии. Грубо говоря, имущество должно было быть продано, в том числе и те объекты, которые возвращаются «копейка за копейку» по инициативе Пашиняна. Имущество должно было быть отобрано, продано, а деньги должны были поступить в бюджет. Оставим в стороне вопрос о том, что на отбор имущества правоохранительные органы потратили больше, чем стоимость отобранного имущества. Можете ли вы угадать, сколько денег поступило в бюджет от продажи имущества? Вам будет трудно. Это ноль. Прямой ноль. Пять миллиардов планировали на полугодие, а получили круглый ноль. Картина за последние восемь лет не сильно отличается от этой цифры:
Причин несколько, главная из которых - отсутствие желающих. И дело не в том, что Пашинян при отборе имущества приписывает ему какие-то невообразимые рыночные стоимости, на практике люди не готовы даже купить это имущество по цене, значительно ниже рыночной:
Люди не готовы, потому что очень хорошо знают, как это имущество было отобрано. Они понимают, что сегодня или завтра за этим имуществом придет либо старый собственник, либо новый властитель, который будет утверждать, что оно было отобрано незаконно:
Например, Армянский цементный завод был отобран, утверждая, что завод продавал цемент за наличные, что, кстати, верно. Но это утверждение имеет продолжение: цемент за наличные продавался тому строителю, который может позволить себе построить дом за наличные, а это без исключения все случаи - коррумпированные власти. Утром они идут на работу, с высоко поднятой головой борются с коррупцией, а днем строят многоэтажки на деньги неизвестного происхождения:
И поскольку деньги не могут быть положены в банк, чтобы не задекларировать, они делают это наличными. Естественно, налоговая служба никогда не раскроет, кому конкретно был продан этот цемент за наличные:
Теперь представьте, что некий Налбандян Нарек приходит и покупает Армянский цементный завод. Предположим, проходит год, и в стране меняется власть. Как вы думаете, что будет с этим «добросовестным» покупателем? За каждым отобранным имуществом придет его владелец, если не владелец, то кто-то из его окружения. И любое следующее нормальное правительство станет на его защиту:
Это основы экономики. Не говоря уже о том, что под управлением государственного имущества есть множество таких объектов, которые за эти годы уже давно были расхищены, даже не выставленные на аукцион:
Нет ни одной сферы, где они не наделали бы беды. И даже если государство каким-то чудом спасется, десятилетиями придется убирать эти последствия, и большой вопрос, что останется под ними…»: