Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նախագահ Վահան Օվակիմյանը հաստատել է, որ ընդդիմության կողմից ներկայացված 27.8 հազար ստորագրությունների և քվեարկածների քանակի միջև տարբերությունը իրականությանը չի համապատասխանում: Նա այս մասին հայտարարել է հունիսի 27-ին Սահմանադրական դատարանում:
Օվակիմյանի խոսքով, տվյալները վերաբերում են 340 ընտրատեղամասերի, որոնցից 86-ը զինծառայողների քվեարկության տեղամասեր են: Նա նշել է, որ 30 ընտրատեղամասերում եղել է սխալ հաշվարկ:
«Այս տեղամասերում հաշվարկը սխալ է եղել, իսկ իրական տարբերությունը կազմում է մոտ 8 հազար ձայն», - ասել է Օվակիմյանը:
Նա հավելել է, որ եղել են նաև տեխնիկական սխալներ, որոնցից ոչ ոք ապահովագրված չէ, ինչպես նաև անվավեր քվեաթերթիկներ, որոնց մասնաբաժինը կազմում է 1.15%:
«Եթե 8 հազար ձայնը հանենք, ապա զինծառայողների քվեարկության տեղամասերից ստացված տվյալները ցույց կտան, որ 27,814 ձայնի տարբերություն չկա», - ասել է նա:
Օվակիմյանը խոստացել է, որ Սահմանադրական դատարանում իր եզրափակիչ ելույթում կներկայացնի ճշգրիտ հաշվարկներ:
Նրա խոսքով, իրական տարբերությունը կազմում է մոտ 100 ձայն:
ԿԸՀ փոխնախագահ Նունե Օվանիսյանը նշել է, որ որոշ ընտրատեղամասերում տեղի ունեցած խախտումները չեն կարող ծառայել քվեարկության արդյունքների չեղարկման հիմք:

Председатель Центральной избирательной комиссии (ЦИК) Ваагн Овакимян заверил, что озвученная подавшими иск оппозиционными силами разница в 27.8 тыс. между числом подписавшихся в списках избирателей и количеством проголосовавших не соответствует действительности. Об этом он заявил, выступая на заседании Конституционного суда 27 июня.
По его словам, речь идет о данных с 340 избирательных участков, из которых 86 - это участки, где голосовали военнослужащие. Еще на 30 избирательных участках, как отметил Овакимян, "просто был произведен неверный подсчет".
"Факт в том, что на этих участках был произведен неверный подсчет. Разница составила около 8 тыс. голосов", - сказал глава ЦИК.
Вместе с тем он отметил, что имели место и технические ошибки, от которых никто не застрахован, а также недействительные бюллетени, доля которых составила 1,15%. "Если вычесть эти 8 тыс., затем данные с участков, где голосовали военнослужащие и др. станет очевидно, что разницы в 27 814 голосов нет", - сказал Овакимян, добавив, что истцы руководствовались предварительными, а не окончательными данными ЦИК.
Он пообещал, что в своем заключительном выступлении на заседании Конституционного суда представит точные расчеты. По его словам, фактическая разница составляет примерно 100 голосов.
В свою очередь замглавы ЦИК Нуне Ованнисян заявила, что нарушения на отдельных избирательных участках не может служить основанием для аннулирования итогов голосования.