Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) նախագահ Վահան Օվակիմյանը հաստատել է, որ ընդդիմության կողմից ներկայացված 27.8 հազար ստորագրությունների և քվեարկածների քանակի միջև տարբերությունը իրականությանը չի համապատասխանում: Նա այս մասին հայտարարել է հունիսի 27-ին Սահմանադրական դատարանում:
Օվակիմյանի խոսքով, տվյալները վերաբերում են 340 ընտրատեղամասերի, որոնցից 86-ը զինծառայողների քվեարկության տեղամասեր են: Նա նշել է, որ 30 ընտրատեղամասերում եղել է սխալ հաշվարկ:
«Այս տեղամասերում հաշվարկը սխալ է եղել, իսկ իրական տարբերությունը կազմում է մոտ 8 հազար ձայն», - ասել է Օվակիմյանը:
Նա հավելել է, որ եղել են նաև տեխնիկական սխալներ, որոնցից ոչ ոք ապահովագրված չէ, ինչպես նաև անվավեր քվեաթերթիկներ, որոնց մասնաբաժինը կազմում է 1.15%:
«Եթե 8 հազար ձայնը հանենք, ապա զինծառայողների քվեարկության տեղամասերից ստացված տվյալները ցույց կտան, որ 27,814 ձայնի տարբերություն չկա», - ասել է նա:
Օվակիմյանը խոստացել է, որ Սահմանադրական դատարանում իր եզրափակիչ ելույթում կներկայացնի ճշգրիտ հաշվարկներ:
Նրա խոսքով, իրական տարբերությունը կազմում է մոտ 100 ձայն:
ԿԸՀ փոխնախագահ Նունե Օվանիսյանը նշել է, որ որոշ ընտրատեղամասերում տեղի ունեցած խախտումները չեն կարող ծառայել քվեարկության արդյունքների չեղարկման հիմք:

The Chairman of the Central Electoral Commission (CEC), Vaagn Ovakimyan, assured that the difference of 27.8 thousand between the number of voters who signed and those who voted, as stated by the opposition forces who filed the lawsuit, does not correspond to reality. He made this statement while speaking at the Constitutional Court on June 27.
According to him, this refers to data from 340 polling stations, of which 86 are the stations where military personnel voted. He noted that at 30 polling stations, "there was simply an incorrect count."
"The fact is that an incorrect count was made at these stations. The difference was about 8 thousand votes," said the CEC chairman.
He also noted that there were technical errors, from which no one is insured, as well as invalid ballots, which accounted for 1.15%. "If you subtract those 8 thousand, then the data from the stations where military personnel voted will show that there is no difference of 27,814 votes," said Ovakimyan, adding that the plaintiffs relied on preliminary, not final data from the CEC.
He promised that in his final speech at the Constitutional Court he would present accurate calculations. According to him, the actual difference is about 100 votes.
In turn, the Deputy Head of the CEC, Nune Ovanisyan, stated that violations at individual polling stations cannot serve as grounds for annulling the voting results.