Գերմանիայի կառավարությունը նախատեսում է հատկացնել 1,5 մլրդ եվրո՝ 2,3 մլրդ խմ ծավալով բնական գազի ռազմավարական պահուստ ստեղծելու համար։ Այդ մասին, հղում անելով աղբյուրին, գրում է Reuters գործակալությունը։
Պահուստը պետք է օգնի երկրին ապահովել էներգամատակարարումը արտակարգ իրավիճակներում, օրինակ՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների օբյեկտներում դիվերսիայի կամ համաշխարհային շուկայում կտրուկ պակասի դեպքում։ Ծրագրի մշակմամբ զբաղվում է էկոնոմիկայի նախարարությունը։ Գործակալության տվյալներով՝ նախագիծը կարող է համաձայնեցվել մինչև օգոստոսի կեսերը։
Նման պաշարների ծավալը կկազմի մոտ 2,3 մլրդ խմ, ինչը համապատասխանում է երկրի բոլոր առկա գազապահեստարանների տարողության մոտավորապես 10%-ին։ Պահուստի ստեղծումը, գազի գնումն ու դրա մղումը 2027-2028 թվականների ընթացքում, գնահատականներով, կարժենան 1,2-1,5 մլրդ եվրո։ Պահուստի տարեկան սպասարկման արժեքը կկազմի 150-180 մլն եվրո։

Правительство Германии планирует выделить 1,5 млрд евро для создания стратегического запаса природного газа объемом 2,3 млрд кубометров. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на источник.
Резерв должен помочь стране обеспечить энергоснабжение в экстренных ситуациях, например, в случае диверсий на объектах энергетической инфраструктуры или резкого дефицита на мировом рынке. Разработкой программы занимается министерство экономики. По данным агентства, проект может быть согласован до середины августа.
Объем таких запасов составит около 2,3 млрд кубометров, что соответствует примерно 10% от общей вместимости всех существующих газовых хранилищ страны. Создание запаса, закупка газа и его закачка в течение 2027-2028 годов, по оценкам, обойдутся в 1,2-1,5 млрд евро. Годовые расходы на обслуживание запаса составят 150-180 млн евро.