Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել պետությանը «Մուլտի Գրուպ» օբյեկտները Սևանի ափին
Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել պետությանը բնակելի տներ, земельный участок и другие строения, находящиеся на прибрежной территории озера Սևան և, ըստ գերատեսչության, ապօրինի կերպով գտնվում են «Մուլտի Գրուպ» ընկերության սեփականության մեջ:
Ինչպես հայտնում է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, Անկոռուպցիոն դատարանը ընդունել է հայցը պետական շահերի պաշտպանության համար:
Պատասխանողներն են «Բեգլու» ընկերությունը, պետության գույքի կառավարման կոմիտեն, «Ծաղիկ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ և գործարար Գագիկ Ծառուկյանը, «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունը և «Սևան» ազգային պարկը:
Գեներալ պրոկուրատուրան դատարանից պահանջում է ճանաչել 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի պայմանագիրը և մի շարք հաջորդական գործարքներ և գրանցման գործողություններ, որոնք կապված են այս գույքի հետ:
Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն 0.29114 հա մակերեսով земельный участок, ինչպես նաև այդ տարածքում գտնվող գույքերը՝ ընդհանուր 425.12 քառ. մ մակերեսով բնակելի տներ, 23.04 քառ. մ մակերեսով նավահանգիստ և 100.8 քառ. մ ограждение:
Միաժամանակ, Անկոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գեներալ պրոկուրատուրայի միջնորդությունը ապահովման միջոցների ընդունման վերաբերյալ: Դատարանը արգելել է պատասխանողներին կատարել գործողություններ, որոնք կարող են привести գույքի սեփականատիրոջ փոփոխության կամ նրա իրական վիճակի փոփոխության:
Ծառուկյանի գործը
Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեկ անձ ձերբակալվել է, մյուսը՝ ձերբակալվել:
Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին: Ըստ քննության, Ծառուկյանի կողմից կազմակերպված անձանց խումբը զբաղվել է խարդախությամբ և փողերի լվացմամբ: Գործի նյութերի համաձայն, նրանք 2022-2024 թվականներին, Իրանի հետ առևտրային կապերի զարգացման պատրվակով, գողացել են 8.1 միլիարդ դրամի (մոտ $21 միլիոն) գույք և հետագայում լեգալիզացրել են ստացված միջոցները:
Հուլիսի 7-ին դատարանը որոշել է Գագիկ Ծառուկյանին երկու ամսով կալանավորել: Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, նա կալանավորվել է խոշոր չափերով խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով:

Генпрокуратура Армении требует вернуть государству объекты «Мульти Груп» на побережье Севана
Генеральная прокуратура Армении требует вернуть в собственность государства жилые дома, земельный участок и другие строения, находящиеся на прибрежной территории озера Севан и, по версии ведомства, незаконно находящиеся во владении ООО Концерн «Мульти Груп».
Как сообщает пресс-служба ведомства, Антикоррупционный суд принял к производству иск в защиту государственных интересов.
Ответчиками по делу выступают ЗАО «Беглу», Комитет по управлению государственным имуществом, лидер партии «Процветающая Армения» и бизнесмен Гагик Царукян, ООО Концерн «Мульти Груп» и ГНКО «Национальный парк «Севан».
Генпрокуратура просит суд признать недействительным договор от 29 ноября 1996 года, а также ряд последующих сделок и регистрационных действий, связанных с данным имуществом.
В результате Генпрокуратура требует вернуть в собственность Республики Армения земельный участок площадью 0,29114 га, а также расположенные на нем объекты недвижимости: жилые дома общей площадью 425,12 кв. м, причал площадью 23,04 кв. м и ограждение площадью 100,8 кв. м.
Одновременно Антикоррупционный суд удовлетворил ходатайство Генпрокуратуры о принятии обеспечительных мер. До рассмотрения дела по существу ответчикам запрещено совершать действия, которые могут привести к смене собственника спорного имущества либо изменению его фактического состояния.
О деле Царукяна
В рамках уголовного производства, касающегося бизнесмена, лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, еще один человек арестован, другой – задержан.
Царукян был задержан 6 июля. По версии следствия, организованная Царукяном группа граждан занималась мошенничеством и легализацией (отмыванием) денежных средств в особо крупных размерах. Согласно материалам дел, они в 2022–2024 годах под видом развития торговых связей с Ираном похитили имущество стоимостью свыше 8,1 млрд драмов (около $21 млн) и впоследствии легализовали полученные средства.
7 июля суд принял решение об аресте Гагика Царукяна на два месяца. По сообщению СК, он арестован по обвинению в мошенничестве в особо крупном размере и отмывании денег.