Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել պետությանը «Մուլտի Գրուպ» օբյեկտները Սևանի ափին
Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել պետությանը բնակելի տներ, земельный участок и другие строения, находящиеся на прибрежной территории озера Սևան և, ըստ գերատեսչության, ապօրինի կերպով գտնվում են «Մուլտի Գրուպ» ընկերության սեփականության մեջ:
Ինչպես հայտնում է գերատեսչության մամուլի ծառայությունը, Անկոռուպցիոն դատարանը ընդունել է հայցը պետական շահերի պաշտպանության համար:
Պատասխանողներն են «Բեգլու» ընկերությունը, պետության գույքի կառավարման կոմիտեն, «Ծաղիկ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ և գործարար Գագիկ Ծառուկյանը, «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունը և «Սևան» ազգային պարկը:
Գեներալ պրոկուրատուրան դատարանից պահանջում է ճանաչել 1996 թվականի նոյեմբերի 29-ի պայմանագիրը և մի շարք հաջորդական գործարքներ և գրանցման գործողություններ, որոնք կապված են այս գույքի հետ:
Գեներալ պրոկուրատուրան պահանջում է վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն 0.29114 հա մակերեսով земельный участок, ինչպես նաև այդ տարածքում գտնվող գույքերը՝ ընդհանուր 425.12 քառ. մ մակերեսով բնակելի տներ, 23.04 քառ. մ մակերեսով նավահանգիստ և 100.8 քառ. մ ограждение:
Միաժամանակ, Անկոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գեներալ պրոկուրատուրայի միջնորդությունը ապահովման միջոցների ընդունման վերաբերյալ: Դատարանը արգելել է պատասխանողներին կատարել գործողություններ, որոնք կարող են привести գույքի սեփականատիրոջ փոփոխության կամ նրա իրական վիճակի փոփոխության:
Ծառուկյանի գործը
Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեկ անձ ձերբակալվել է, մյուսը՝ ձերբակալվել:
Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին: Ըստ քննության, Ծառուկյանի կողմից կազմակերպված անձանց խումբը զբաղվել է խարդախությամբ և փողերի լվացմամբ: Գործի նյութերի համաձայն, նրանք 2022-2024 թվականներին, Իրանի հետ առևտրային կապերի զարգացման պատրվակով, գողացել են 8.1 միլիարդ դրամի (մոտ $21 միլիոն) գույք և հետագայում լեգալիզացրել են ստացված միջոցները:
Հուլիսի 7-ին դատարանը որոշել է Գագիկ Ծառուկյանին երկու ամսով կալանավորել: Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, նա կալանավորվել է խոշոր չափերով խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով:

Armenia's Prosecutor General Demands Return of 'Multi Group' Properties on Sevan Shore
The Prosecutor General of Armenia is demanding the return of residential houses, a land plot, and other structures located on the shore of Lake Sevan, which, according to the agency, are illegally owned by the 'Multi Group' company.
According to the agency's press service, the Anti-Corruption Court has accepted the lawsuit to protect state interests.
The defendants in the case include the 'Beglu' company, the State Property Management Committee, the leader of the 'Prosperous Armenia' party and businessman Gagik Tsarukyan, the 'Multi Group' company, and the 'Sevan' National Park.
The Prosecutor General is asking the court to declare invalid the contract dated November 29, 1996, as well as a number of subsequent transactions and registration actions related to this property.
As a result, the Prosecutor General is demanding the return to the ownership of the Republic of Armenia of a land plot of 0.29114 hectares, as well as the real estate located on it: residential houses with a total area of 425.12 square meters, a pier with an area of 23.04 square meters, and a fence with an area of 100.8 square meters.
At the same time, the Anti-Corruption Court granted the Prosecutor General's request for interim measures. Until the case is heard on its merits, the defendants are prohibited from taking actions that may lead to a change of ownership of the disputed property or alteration of its actual state.
About the Tsarukyan Case
As part of the criminal proceedings concerning businessman and leader of the 'Prosperous Armenia' party Gagik Tsarukyan, another person has been arrested, and one has been detained.
Tsarukyan was detained on July 6. According to the investigation, a group of individuals organized by Tsarukyan was engaged in fraud and money laundering on a large scale. According to the case materials, they stole property worth over 8.1 billion drams (about $21 million) under the guise of developing trade relations with Iran in 2022-2024 and subsequently legalized the obtained funds.
On July 7, the court decided to arrest Gagik Tsarukyan for two months. According to the Investigative Committee, he was arrested on charges of large-scale fraud and money laundering.