Գազի գինը Հայաստանի համար կախված կլինի իրավիճակից
Հայաստանի տնտեսության նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում ռուսական փորձագետը նշել է, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը կախված կլինի ապրիլի իրավիճակից, երբ կավարտվի գործող գազային պայմանագիրը:
Վլադիմիր Ավատկովը, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հասարակական գիտությունների ինստիտուտի ղեկավար, նշել է, որ Հայաստանը պետք է որոշի իր արտաքին քաղաքական ուղղությունը, և որ Ռուսաստանի կողմից աջակցություն չի լինի, եթե Հայաստանը շարժվի դեպի Եվրոպա:
Ներկայումս Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը սահմանված է 177.5 դոլար 1000 խորանարդ մետրի համար, իսկ բնակչության համար ներքին սակագինը մնում է անփոփոխ՝ 143.7 դրամ մեկ խորանարդ մետրի համար:

Во время встречи с министром экономики Армении российский эксперт отметил, что цена на российский газ для Армении будет зависеть от обстоятельств, которые сложатся в апреле, когда истечет действующий газовый контракт.
Владимир Аватков, заведующий отделом Института научной информации по общественным наукам Российской Академии Наук, подчеркнул, что Армении необходимо определиться со своим внешнеполитическим вектором, и что поддержка со стороны России не будет предоставлена, если Армения будет двигаться в сторону Европы.
На данный момент цена российского газа для Армении составляет 177,5 долларов за 1000 кубометров, а внутренний тариф для населения остается неизменным — 143,7 драма за кубометр.