Գագիկ Ծառուկյանը և մեկ այլ անձ ձերբակալվել են խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Գագիկ Ծառուկյանի կազմակերպած խարդախության դեպքով ձերբակալվել են երկու անձ
Քննչական կոմիտեն հաղորդում է, որ տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթներից մեկով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ.Ծ.-ի (Գագիկ Ծառուկյան՝ խմբ․) կազմակերպմամբ մի շարք անձինք 2022-2024 թվականների ընթացքում առերևույթ կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
«Մասնավորապես, ըստ քրեական վարույթում առկա տվյալների, Գ.Ծ.-ի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ գործող հանցավոր խմբի անդամները Իրան-Հայաստան առևտրային կապերը զարգացնելու նպատակով ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող անձանց հետ ձեռք են բերել համապատասխան պայմանավորվածություններ, որոնց շրջանակում հիմնել են նաև համատեղ իրավաբանական անձինք։ Այնուհետև, Իրան-Հայաստան լոգիստիկ բեռնափոխադրման կապ ստեղծելու քողի ներքո, գործելով խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ՝ ԻԻՀ-ում ձեռնարկատեր հանդիսացող մի շարք անձանց կողմից ղեկավարվող և այնտեղ գործունեություն ծավալող ընկերություններից ձեռք են բերել և Հայաստանի Հանրապետություն են ներմուծել 52 միավոր տրանսպորտային միջոցներ, տեխնիկաներ, վառելիք և տարբեր տեսակի ապրանքներ, ապա ներկրումները քողարկելով տնտեսական գործունեություն ծավալելու ձևական դրսևորումներով, կեղծել են ներմուծման մաքսային հայտարարագրերը և պաշտոնական այլ փաստաթղթեր, նախապես առաջացած դիտավորությամբ հափշտակել են ընդհանուր 21 մլն 72 հզր 827 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 8 մլրդ 126 մլն 946 հզր 460 ՀՀ դրամ արժողության գույքերը։
Այնուհետև, հանցավոր խմբի անդամները նպատակ ունենալով օրինականացնել վերը նշված հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված գույքերը՝ դրանց հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով, ապրանքների հափշտակությունից հետո ՀՀ ներմուծման փաստաթղթերը կեղծելու, դրանց մի մասը նաև կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա օտարելու եղանակով քողարկել են խարդախությամբ հափշտակված տրանսպորտային միջոցների և մյուս ապրանքների հանցավոր ծագումը, փոխակերպել և վաճառքից առաջացած գումարները միախառնել են իրենց այլ եկամուտներին՝ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Բացի այդ, Գ.Ծ.-ն հանդիսանալով ՀՀ-ում պետական գրանցում ստացած ՍՊ ընկերության իրական շահառու, վառելիքի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող Ռ.Կ.-ի հետ գալով նախնական հանցավոր համաձայնության, կազմակերպել և ղեկավարել է վերջինիս կողմից վառելիքի ներկրման գործարքի շրջանակում ԻԻՀ քաղաքացի Յ.Ի.-ից խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 934 հզր 465 ԱՄՆ դոլար գումարի հափշտակությունը, որի արդյունքում առաջացած գումարները միախառնել է իր ղեկավարած ՍՊ ընկերության օրինական շրջանառությանը, այդպիսով քողարկելով և թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Հանցանքների կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին Գ.Ծ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը կազմակերպելը), 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը կազմակերպելը), հանցավոր խմբի անդամներից մեկի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ), հանցավոր խմբի մյուս անդամի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են:
Առանձնապես խոշոր չափերով խարադախության, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձանապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպքերի առթիվ գլխավոր վարչությունում քննվող մեկ տասնյակից ավելի քրեական վարույթների նախաքննության շրջանակում ՀՀ ԱԱԾ, ՀՀ ՊԵԿ, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ 70-ից ավելի հասցեներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, առարկաներ, այդ թվում՝ հափշտակված տրանսպորատային միջոցները:
Գ.Ծ.-ն և հանցավոր խմբի ևս մեկ անդամ ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, հանցավոր խմբի մյուս անդամի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ.
Հիշեցնենք՝ այսօր վաղ առավոտից իրավապահները խուզարկում են ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատունը և նրա հետ փոխկապակցված 70-ից ավել այլ հասցեներ։

Gagik Tsarukyan and another person arrested for fraud and money laundering
The Investigative Committee reports that two individuals have been arrested in connection with the fraud organized by Gagik Tsarukyan
The Investigative Committee reports that in the Main Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling, factual data has been obtained indicating that G.T. (Gagik Tsarukyan) organized a group of individuals who committed fraud and money laundering in particularly large amounts between 2022 and 2024.
"In particular, according to the data in the criminal case, members of the criminal group acting under the leadership of G.T. reached relevant agreements with Iranian citizens to develop trade relations between Iran and Armenia, within the framework of which joint legal entities were also established. Then, under the pretext of creating logistics for freight transportation between Iran and Armenia, acting through deception and abuse of trust, they committed theft of property in particularly large amounts, acquiring 52 vehicles, equipment, fuel, and various goods from a number of Iranian entrepreneurs who manage and operate businesses in Iran, and then, covering the imports under formal manifestations of economic activity, forged customs declarations and other official documents, with the prior intent to steal property worth approximately 21 million 72 thousand 827 US dollars, equivalent to about 8 billion 126 million 946 thousand 460 drams.
Subsequently, members of the criminal group, aiming to legalize the property obtained as a result of the aforementioned criminal activity, in order to conceal its criminal origin, forged import documents for Armenia, some of which were also sold based on forged documents, hiding the criminal origin of the stolen vehicles and other goods, mixing the proceeds from sales with their other incomes, thereby concealing the true nature of the origin of the property and monetary funds obtained through criminal means, giving them a legal appearance.
Additionally, G.T., being the actual beneficiary of a registered company in Armenia engaged in the import and sale of fuel, reached a preliminary criminal agreement with R.K. and organized and led the theft of 934 thousand 465 US dollars from Iranian citizen Y.I. within the framework of a fuel import transaction, mixing the proceeds with the legal turnover of his company, thereby concealing and disguising the true nature of the origin of the property and monetary funds obtained through criminal means.
Based on evidence indicating the commission of crimes, the investigator of the Main Department for the Investigation of Economic Crimes and Smuggling submitted motions to the supervising prosecutor regarding G.T. for criminal prosecution under Articles 46-255 (organizing fraud in particularly large amounts) and 46-296 (organizing money laundering in particularly large amounts) of the Criminal Code, as well as for similar articles concerning members of the criminal group, which were granted.
In the framework of the investigation of more than ten criminal cases regarding particularly large-scale fraud, money laundering, and tax evasion, simultaneous searches were conducted at more than 70 addresses in cooperation with employees of the NSS, GNS, and the police of Armenia, resulting in the discovery of documents and items of significance for the criminal case, including stolen vehicles.
G.T. and another member of the criminal group have been arrested for presentation to the court, and a decision has been made regarding the arrest of another member of the criminal group," the statement said.