Գագիկ Ծառուկյանը և մեկ այլ անձ ձերբակալվել են խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով
Քննչական կոմիտեն տեղեկացնում է, որ Գագիկ Ծառուկյանի կազմակերպած խարդախության դեպքով ձերբակալվել են երկու անձ
Քննչական կոմիտեն հաղորդում է, որ տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթներից մեկով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ.Ծ.-ի (Գագիկ Ծառուկյան՝ խմբ․) կազմակերպմամբ մի շարք անձինք 2022-2024 թվականների ընթացքում առերևույթ կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
«Մասնավորապես, ըստ քրեական վարույթում առկա տվյալների, Գ.Ծ.-ի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ գործող հանցավոր խմբի անդամները Իրան-Հայաստան առևտրային կապերը զարգացնելու նպատակով ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող անձանց հետ ձեռք են բերել համապատասխան պայմանավորվածություններ, որոնց շրջանակում հիմնել են նաև համատեղ իրավաբանական անձինք։ Այնուհետև, Իրան-Հայաստան լոգիստիկ բեռնափոխադրման կապ ստեղծելու քողի ներքո, գործելով խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ՝ ԻԻՀ-ում ձեռնարկատեր հանդիսացող մի շարք անձանց կողմից ղեկավարվող և այնտեղ գործունեություն ծավալող ընկերություններից ձեռք են բերել և Հայաստանի Հանրապետություն են ներմուծել 52 միավոր տրանսպորտային միջոցներ, տեխնիկաներ, վառելիք և տարբեր տեսակի ապրանքներ, ապա ներկրումները քողարկելով տնտեսական գործունեություն ծավալելու ձևական դրսևորումներով, կեղծել են ներմուծման մաքսային հայտարարագրերը և պաշտոնական այլ փաստաթղթեր, նախապես առաջացած դիտավորությամբ հափշտակել են ընդհանուր 21 մլն 72 հզր 827 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 8 մլրդ 126 մլն 946 հզր 460 ՀՀ դրամ արժողության գույքերը։
Այնուհետև, հանցավոր խմբի անդամները նպատակ ունենալով օրինականացնել վերը նշված հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված գույքերը՝ դրանց հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով, ապրանքների հափշտակությունից հետո ՀՀ ներմուծման փաստաթղթերը կեղծելու, դրանց մի մասը նաև կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա օտարելու եղանակով քողարկել են խարդախությամբ հափշտակված տրանսպորտային միջոցների և մյուս ապրանքների հանցավոր ծագումը, փոխակերպել և վաճառքից առաջացած գումարները միախառնել են իրենց այլ եկամուտներին՝ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Բացի այդ, Գ.Ծ.-ն հանդիսանալով ՀՀ-ում պետական գրանցում ստացած ՍՊ ընկերության իրական շահառու, վառելիքի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող Ռ.Կ.-ի հետ գալով նախնական հանցավոր համաձայնության, կազմակերպել և ղեկավարել է վերջինիս կողմից վառելիքի ներկրման գործարքի շրջանակում ԻԻՀ քաղաքացի Յ.Ի.-ից խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 934 հզր 465 ԱՄՆ դոլար գումարի հափշտակությունը, որի արդյունքում առաջացած գումարները միախառնել է իր ղեկավարած ՍՊ ընկերության օրինական շրջանառությանը, այդպիսով քողարկելով և թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Հանցանքների կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին Գ.Ծ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը կազմակերպելը), 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը կազմակերպելը), հանցավոր խմբի անդամներից մեկի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ), հանցավոր խմբի մյուս անդամի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են:
Առանձնապես խոշոր չափերով խարադախության, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձանապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպքերի առթիվ գլխավոր վարչությունում քննվող մեկ տասնյակից ավելի քրեական վարույթների նախաքննության շրջանակում ՀՀ ԱԱԾ, ՀՀ ՊԵԿ, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ 70-ից ավելի հասցեներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, առարկաներ, այդ թվում՝ հափշտակված տրանսպորատային միջոցները:
Գ.Ծ.-ն և հանցավոր խմբի ևս մեկ անդամ ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, հանցավոր խմբի մյուս անդամի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ.
Հիշեցնենք՝ այսօր վաղ առավոտից իրավապահները խուզարկում են ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատունը և նրա հետ փոխկապակցված 70-ից ավել այլ հասցեներ։

Гагик Царукян и еще одно лицо арестованы по обвинению в мошенничестве и отмывании денег
Следственный комитет сообщает, что по делу о мошенничестве, организованном Гагиком Царукяном, арестованы два человека
Следственный комитет сообщает, что в Главном управлении по расследованию экономических преступлений и контрабанды были получены фактические данные о том, что Г.Ц. (Гагик Царукян) организовал группу лиц, которые в период с 2022 по 2024 годы совершили мошенничество и отмывание денег в особо крупных размерах.
«В частности, согласно данным уголовного дела, члены преступной группы, действующей под руководством Г.Ц., заключили соответствующие соглашения с гражданами Ирана с целью развития торговых связей между Ираном и Арменией, в рамках которых также были созданы совместные юридические лица. Затем, под предлогом создания логистических грузоперевозок между Ираном и Арменией, действуя путем обмана и злоупотребления доверием, они совершили хищение имущества в особо крупных размерах, получив от ряда иранских предпринимателей, которые руководят и ведут бизнес в Иране, 52 транспортных средства, технику, топливо и различные товары, а затем, прикрывая импорт под формальными проявлениями экономической деятельности, подделали таможенные декларации и другие официальные документы, заранее намереваясь похитить имущество на сумму около 21 млн 72 тыс. 827 долларов США, что эквивалентно примерно 8 млрд 126 млн 946 тыс. 460 драмов.
Затем члены преступной группы, стремясь легализовать имущество, полученное в результате вышеуказанной преступной деятельности, с целью скрыть его преступное происхождение, подделали документы на импорт в Армению, часть из которых также была продана на основании поддельных документов, скрыв преступное происхождение похищенных транспортных средств и других товаров, смешав полученные от продажи деньги с другими доходами, скрывая истинный характер происхождения имущества и денежных средств, полученных преступным путем, придавая им законный вид.
Кроме того, Г.Ц., будучи реальным бенефициаром зарегистрированной в Армении компании, занимающейся импортом и продажей топлива, пришел к предварительному преступному соглашению с Р.К. и организовал и руководил хищением у гражданина Ирана Ю.И. в рамках сделки по импорту топлива на сумму 934 тыс. 465 долларов США, смешав полученные деньги с законным оборотом своей компании, тем самым скрыв и замаскировав истинный характер происхождения имущества и денежных средств, полученных преступным путем.
На основании доказательств, свидетельствующих о совершении преступлений, следователь Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды направил ходатайства прокурору о привлечении Г.Ц. к уголовной ответственности по статьям 46-255 (организация мошенничества в особо крупных размерах) и 46-296 (организация отмывания денег в особо крупных размерах) Уголовного кодекса, а также по аналогичным статьям в отношении членов преступной группы, которые были удовлетворены.
В рамках расследования более десяти уголовных дел по фактам мошенничества в особо крупных размерах, отмывания денег и неуплаты налогов, совместно с сотрудниками НСО, ГНС и МВД Армении были проведены одновременные обыски более чем по 70 адресам, в результате которых были обнаружены документы и предметы, имеющие значение для уголовного дела, включая похищенные транспортные средства.
Г.Ц. и еще один член преступной группы были арестованы для представления в суд, в отношении другого члена преступной группы было принято решение об аресте», - говорится в сообщении.