Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ 2027 թվականին նախատեսում է սահմանափակել պետական ծախսերի մեծ մասի աճը, քանի որ պաշտպանության և պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը տարեցտարի զբաղեցնում են բյուջեի ավելի ու ավելի մեծ մասնաբաժինը:
Ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ հաջորդ տարի պետության և պետական գերատեսչությունների ընդհանուր ծախսերը կհասնեն 708.4 միլիարդ եվրոյի (812.2 միլիարդ դոլար): Նախարարներին հանձնարարվել է ապահովել, որպեսզի գերատեսչությունների մեծ մասի ծախսերի աճը մնա գնաճի մակարդակից ցածր:
Նախարարության գնահատմամբ՝ պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը 2027 թվականին կաճեն մինչև 74.2 միլիարդ եվրո՝ 2026 թվականի 64.8 միլիարդ եվրոյի դիմաց: Պաշտպանական ծախսերը կավելանան 6.4 միլիարդ եվրոյով՝ համաձայն Ֆրանսիայի ռազմական պլանավորման մասին օրենքի:
Պաշտպանության հետ չառնչվող նախարարությունների բյուջեները միասին կաճեն ընդամենը 1.5 միլիարդ եվրոյով, հայտնել է նախարարությունը: Կառավարությունը նպատակ ունի վերականգնել պետական ֆինանսների կայունությունը՝ 2025 թվականին գրանցված ՀՆԱ-ի 5.1%-ին հավասար բյուջետային դեֆիցիտից և տնտեսության ծավալի 115.9%-ին հասնող պետական պարտքից հետո:
Պաշտպանական ծախսերից բացի, փոքր աճ է նախատեսվում նաև բնապահպանության, կրթության, անվտանգության և արդարադատության ոլորտների ֆինանսավորման համար: Միաժամանակ զբաղվածության քաղաքականության ֆինանսավորումը կկրճատվի 2.8 միլիարդ եվրոյով, ինչպես նաև կնվազեն զարգացման աջակցության ծրագրերի ծախսերը:
Գերատեսչությունը նշել է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կառաջարկվի աջակցել բյուջետային սահմանափակումների պահպանմանը՝ նախքան օրինագծի՝ հոկտեմբերի սկզբին խորհրդարան ներկայացվելը:
Սոցիալական ապահովության ծախսերը շարունակում են մնալ ամենամեծ մարտահրավերը: Կառավարության կանխատեսմամբ՝ դրանք 2027 թվականին կաճեն 17 միլիարդ եվրոյով՝ հասնելով 838.3 միլիարդ եվրոյի և գերազանցելով գնաճի տեմպը՝ չնայած նախատեսված խնայողության միջոցառումներին:
Սահմանված ծախսային առավելագույն շեմերը հիմք են ստեղծում խորհրդարանում բյուջեի շուրջ լուրջ քաղաքական պայքարի համար, որը կմեկնարկի հոկտեմբերին՝ 2027 թվականի նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:

Франция планирует резко сократить государственные расходы до 2027 года
Правительство Франции объявило, что в 2027 году планирует ограничить рост большинства государственных расходов, поскольку расходы на оборону и обслуживание государственного долга с каждым годом занимают все большую долю бюджета:
Согласно данным министерства финансов, в следующем году общие расходы государства и государственных учреждений достигнут 708,4 миллиарда евро (812,2 миллиарда долларов). Министрам поручено обеспечить, чтобы рост расходов большинства ведомств оставался ниже уровня инфляции:
По оценкам министерства, расходы на обслуживание государственного долга в 2027 году вырастут до 74,2 миллиарда евро по сравнению с 64,8 миллиарда евро в 2026 году. Расходы на оборону увеличатся на 6,4 миллиарда евро в соответствии с законом о военном планировании Франции:
Бюджеты министерств, не связанных с обороной, вырастут всего на 1,5 миллиарда евро, сообщает министерство. Правительство стремится восстановить устойчивость государственных финансов после бюджетного дефицита, равного 5,1% от ВВП, зарегистрированного в 2025 году, и государственного долга, достигшего 115,9% от объема экономики:
Кроме расходов на оборону, также ожидается небольшой рост финансирования в сферах экологии, образования, безопасности и правосудия. В то же время финансирование политики занятости будет сокращено на 2,8 миллиарда евро, а также будут уменьшены расходы на программы развития:
Ведомство отметило, что местным органам власти будет предложено поддержать соблюдение бюджетных ограничений перед тем, как законопроект будет представлен парламенту в начале октября:
Расходы на социальное обеспечение продолжают оставаться самой большой проблемой. По прогнозам правительства, в 2027 году они вырастут на 17 миллиардов евро, достигнув 838,3 миллиарда евро и превысив темпы инфляции, несмотря на запланированные меры экономии:
Установленные максимальные предельные расходы создают основу для серьезной политической борьбы в парламенте по поводу бюджета, которая начнется в октябре в преддверии президентских выборов 2027 года: