Ֆրանսիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ 2027 թվականին նախատեսում է սահմանափակել պետական ծախսերի մեծ մասի աճը, քանի որ պաշտպանության և պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը տարեցտարի զբաղեցնում են բյուջեի ավելի ու ավելի մեծ մասնաբաժինը:
Ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ հաջորդ տարի պետության և պետական գերատեսչությունների ընդհանուր ծախսերը կհասնեն 708.4 միլիարդ եվրոյի (812.2 միլիարդ դոլար): Նախարարներին հանձնարարվել է ապահովել, որպեսզի գերատեսչությունների մեծ մասի ծախսերի աճը մնա գնաճի մակարդակից ցածր:
Նախարարության գնահատմամբ՝ պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը 2027 թվականին կաճեն մինչև 74.2 միլիարդ եվրո՝ 2026 թվականի 64.8 միլիարդ եվրոյի դիմաց: Պաշտպանական ծախսերը կավելանան 6.4 միլիարդ եվրոյով՝ համաձայն Ֆրանսիայի ռազմական պլանավորման մասին օրենքի:
Պաշտպանության հետ չառնչվող նախարարությունների բյուջեները միասին կաճեն ընդամենը 1.5 միլիարդ եվրոյով, հայտնել է նախարարությունը: Կառավարությունը նպատակ ունի վերականգնել պետական ֆինանսների կայունությունը՝ 2025 թվականին գրանցված ՀՆԱ-ի 5.1%-ին հավասար բյուջետային դեֆիցիտից և տնտեսության ծավալի 115.9%-ին հասնող պետական պարտքից հետո:
Պաշտպանական ծախսերից բացի, փոքր աճ է նախատեսվում նաև բնապահպանության, կրթության, անվտանգության և արդարադատության ոլորտների ֆինանսավորման համար: Միաժամանակ զբաղվածության քաղաքականության ֆինանսավորումը կկրճատվի 2.8 միլիարդ եվրոյով, ինչպես նաև կնվազեն զարգացման աջակցության ծրագրերի ծախսերը:
Գերատեսչությունը նշել է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին կառաջարկվի աջակցել բյուջետային սահմանափակումների պահպանմանը՝ նախքան օրինագծի՝ հոկտեմբերի սկզբին խորհրդարան ներկայացվելը:
Սոցիալական ապահովության ծախսերը շարունակում են մնալ ամենամեծ մարտահրավերը: Կառավարության կանխատեսմամբ՝ դրանք 2027 թվականին կաճեն 17 միլիարդ եվրոյով՝ հասնելով 838.3 միլիարդ եվրոյի և գերազանցելով գնաճի տեմպը՝ չնայած նախատեսված խնայողության միջոցառումներին:
Սահմանված ծախսային առավելագույն շեմերը հիմք են ստեղծում խորհրդարանում բյուջեի շուրջ լուրջ քաղաքական պայքարի համար, որը կմեկնարկի հոկտեմբերին՝ 2027 թվականի նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:

France Plans to Significantly Cut Public Spending by 2027
The French government has announced plans to limit the growth of most public spending by 2027, as expenses for defense and servicing public debt increasingly occupy a larger share of the budget:
According to the Ministry of Finance, total state and public agency expenditures are expected to reach €708.4 billion ($812.2 billion) next year. Ministers have been instructed to ensure that the growth of expenditures for most departments remains below the level of inflation:
The ministry estimates that expenses for servicing public debt will rise to €74.2 billion in 2027, up from €64.8 billion in 2026. Defense spending will increase by €6.4 billion in accordance with France's military planning law:
Budgets for non-defense ministries will increase by only €1.5 billion, the ministry reported. The government aims to restore the stability of public finances following a budget deficit equal to 5.1% of GDP recorded in 2025 and a public debt reaching 115.9% of the economy's volume:
In addition to defense spending, a small increase is also expected in funding for environmental protection, education, security, and justice. At the same time, funding for employment policies will be cut by €2.8 billion, and expenses for development assistance programs will also be reduced:
The ministry noted that local self-government bodies will be offered support to maintain budgetary constraints before the bill is presented to parliament in early October:
Social security expenses continue to pose the greatest challenge. Government forecasts indicate that these will rise by €17 billion in 2027, reaching €838.3 billion and exceeding inflation rates despite the planned savings measures:
The established maximum expenditure thresholds set the stage for serious political battles in parliament over the budget, which will commence in October ahead of the presidential elections in 2027: