Ֆերմերները դժգոհում են՝ չեն կարողանում իրացնել լոլիկը
Ռուսաստանի տնտեսական սահմանափակումներն զուգահեռ ընդլայնվում է ֆերմերների դժգոհության ալիքը: Երեկ լոլիկ աճեցնողներն էին փողոց դուրս եկել ու Երևան-Երասխ ավտոճանապարհը փակել:
Ֆերմերները պնդում են՝ պահածոներ արտադրող ընկերություններն իրենցից լոլիկ չեն գնում, պատասխանում են՝ այդքան պահանջարկ չկա, և հիմա վարկեր, պարտքեր ունեցող հողագործները, որոնք այժմ իրենց աշխատանքի դիմաց եկամուտ պետք է ստանային, կանգնել են փաստի առաջ. ի՞նչ անեն այդքան բերքը, ո՞վ է փոխհատուցելու:
«Մեր վարկերն ո՞վ ա փակելու», - ասում էր ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Ռուսական շուկա հայկական գյուղմթերքի արգելքից այս պահին թերևս լոլիկ աճեցնողներն են շատ տուժում: Բերքը միայն տեղական սպառման համար շատ է, Հայաստանից տարեկան հազարավոր տոննաներով լոլիկ են արտահանում Ռուսաստան: Այժմ, երբ Մոսկվան սահմանափակումներ է կիրառում, բերքը մնացել է Հայաստանում. ըստ ֆերմերների՝ գործարանները չեն մթերում, անցած տարվա համեմատ նույնիսկ ավելի էժան շուկաներում վաճառել չեն կարողանում՝ առաջարկը պահանջարկից մեծ է:
«Ես հիմա 60 տոննա դաշտի մեջ կարմիր պոմիդոր ունեմ, 60 տոննա ... Ո՞նց էին ասում՝ «պոմիդորի փողն էլ կտամ, վարունգի փողն էլ կտամ», - հայտարարեց ակցիայի մեկ այլ մասնակից:
2025-ին Հայաստանում դաշտերից ու ջերմատներից ընդհանուր շուրջ 100 հազար տոննա լոլիկ են հավաքել, արտահանել են ավելի քան 17 հազար տոննան, այսինքն՝ մնացած գրեթե 80 հազար տոննա բերքը Հայաստանում են սպառել՝ կա՛մ շուկաներում են վաճառել, կա՛մ գործարաններն են մթերել պահածոներ, հյութեր պատրաստելու համար:
Տոմատի մածուկ արտադրող խոշոր ընկերությունները լուռ են, նրանցից մեկնաբանություն ստանալ այսօր «Ազատություն»-ը չկարողացավ: «Արտֆուդ» ընկերության գրասենյակից հորդորեցին Արտաշատ՝ գործարան զանգահարել, զանգին պատասխանած տղամարդն ասաց, թե պահակակետի հեռախոսահամարն է՝ ինքն օգնել չի կարող:
Խոշոր մեկ այլ՝ «ՄԱՊ» ընկերության աշխատակիցը ցերեկն ասաց, թե ընդմիջման են, ավելի ուշ «Ազատություն»-ը զանգահարեց, համապատասխան բաժնի աշխատակցի հետ կարծես կապ հաստատել չկարողացան, ասացին՝ «վաղը դիմեք»:
Լոլիկի մթերման խնդիր կար նաև անցած տարի: Գործադիրը խոշոր մթերողների համար աջակցության ծրագիր մշակեց՝ պարզաբանելով, որ ընկերությունները չեն ցանկանում շատ մթերել՝ ձեռնտու չէ: Կառավարությունը որոշեց խոշոր ընկերություններին սուբսիդիա տրամադրել՝ փոխհատուցելով մթերած յուրաքանչյուր կիլոգրամի համար վճարած գումարի մինչև 25 տոկոսը:
«Ոչ մի լոլիկ արտադրող գործարանի դռների առաջ պետք ա չմնա», - պնդել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս տարի, երբ Ռուսաստանի սահմանափակումների պատճառով խնդիրը շատ ավելի սուր է, Հայաստանի իշխանությունները դեռ այսպիսի որոշում չեն ընդունել:
«Մենք բավական վայրիվերումներից հետո ոնց որ թե գյուղատնտեսության ոլորտում նույնպես թևակոխում ենք կայուն զարգացման փուլ», - ասում էր վարչապետը:
Ռուսաստանի տնտեսական սահմանափակումների վնասները մեղմելու համար Կառավարությունն առայժմ հիմնականում արտահանողներին աջակցություն տրամադրելու ծրագրեր է ընդունել:
«Թող մեր բանկերը սառացնեն ուրեմն, ես համաձայն եմ՝ թող երկու-երեք տարով սառացնեն, մինչև հասկանանք որը որից հետո ա», - նշում էր երեկվա ակցիայի մասնակիցը:
Կառավարության անդամներն էլ ընդունում են, որ լոլիկի իրացման խնդիրներ կան, սակայն չեն պարզաբանում՝ ինչ լուծումներ են առաջարկում:
«Եվ ռեալ, այո, միայն լոլիկի դեպքում է ակնհայտ գնանկումը», - հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
Այսօր ավելի փոքր ծավալներով մթերում իրականացնող «Սիս Նատուրալ» ընկերությունից զրուցեցին «Ազատության» հետ, հյութեր ու պահածոներ արտադրող ընկերությունից ասացին, որ իրենք տարեկան մի քանի տասնյակ տոննա են մթերում, օրինակ՝ լեչո պատրաստելու համար, տոմատի արտադրություն չունեն:
Այս ընկերությունն էլ մեկ այլ խնդրի մասին է բարձաձայնում: Այժմ ծիրան պետք է մթերեն, պատվեր ունեն, սակայն գինը շատ բարձր է՝ ավելին, քան անցած տարի. ջեմ պատրաստելու համար հասած ծիրանը 500-600 դրամով են վաճառում, մինչդեռ իրենք անցած տարիներին միջինը 250 դրամով են մթերել:

Фермеры жалуются, что не могут реализовать помидоры
Экономические ограничения России параллельно увеличивают волну недовольства фермеров. Вчера томатоводы вышли на улицы и перекрыли автодорогу Ереван-Ерасх.
Фермеры утверждают, что компании, производящие консервы, не покупают у них помидоры, отвечая, что спроса нет, и теперь фермеры, имеющие кредиты и долги, которые должны были получить доход за свою работу, стоят перед фактом: что делать с таким урожаем, кто компенсирует?
«Кто закроет наши кредиты?» - спрашивал один из участников акции.
В данный момент, возможно, больше всего страдают томатоводы от запрета на армянские сельхозпродукты на российском рынке. Урожай слишком велик только для местного потребления, ежегодно из Армении экспортируют тысячи тонн помидоров в Россию. Теперь, когда Москва вводит ограничения, урожай остался в Армении; по словам фермеров, заводы не закупают, даже на более дешевых рынках не могут продать, так как предложение превышает спрос.
«У меня сейчас в поле 60 тонн красных помидоров, 60 тонн ... Как они говорили: «Я дам деньги за помидоры, я дам деньги за огурцы», - заявил другой участник акции.
В 2025 году в Армении собрали в общей сложности около 100 тысяч тонн помидоров с полей и теплиц, экспортировали более 17 тысяч тонн, то есть оставшиеся почти 80 тысяч тонн были потреблены в Армении, либо проданы на рынках, либо переработаны заводами для производства консервов и соков.
Крупные компании, производящие томатную пасту, молчат, и «Азатутюн» не смог получить комментарий от них. В офисе компании «Артфуд» посоветовали позвонить на завод в Арташат, на звонок ответил мужчина и сказал, что это номер охраны, он не может помочь.
Сотрудник другой крупной компании «МАП» днем сказал, что они на перерыве, позже «Азатутюн» не смогли связаться с соответствующим отделом, сказали: «Обратитесь завтра».
Проблема с закупкой помидоров была и в прошлом году. Правительство разработало программу поддержки для крупных переработчиков, объяснив, что компании не хотят закупать много, им это невыгодно. Правительство решило предоставить субсидии крупным компаниям, компенсируя до 25 процентов от суммы, уплаченной за закупленный килограмм.
«Ни один производитель помидоров не должен оставаться у дверей завода», - настаивал премьер-министр Никол Пашинян.
В этом году, когда проблема из-за российских ограничений стала гораздо острее, армянские власти пока не приняли такого решения.
«После ряда колебаний, похоже, мы также вступаем в фазу устойчивого развития в сельском хозяйстве», - говорил премьер.
Чтобы смягчить ущерб от экономических ограничений России, правительство пока в основном приняло программы поддержки для экспортеров.
«Пусть наши банки замораживают, я согласен, пусть замораживают на два-три года, пока мы не поймем, что после чего», - отмечал участник вчерашней акции.
Члены правительства также признают, что существуют проблемы с реализацией помидоров, но не уточняют, какие решения они предлагают.
«Да, да, только в случае помидоров очевидно падение цен», - заявил министр экономики Георгий Папоян.
Сегодня пообщались с компанией «Сис Натурал», которая закупает в меньших объемах, производитель соков и консервов сообщил, что они закупают ежегодно несколько десятков тонн, например, для производства лечо, томатного производства у них нет.
Эта компания также поднимает другой вопрос. Сейчас им нужно закупить абрикосы, у них есть заказы, но цена очень высокая - выше, чем в прошлом году. Абрикосы для производства варенья продают по 500-600 драмов, тогда как в предыдущие годы они закупали в среднем по 250 драмов.