Եվրոպական միության նոր ծրագիր Հայաստանում
Հայաստանում մեկնարկում է Եվրոպական միության նոր ծրագիր, որի նպատակն է ուժեղացնել Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի պատրաստականությունը բնական, տեխնոգեն և մարդասիրական արտակարգ իրավիճակների նկատմամբ:
Այս մասին տեղեկացնում է Եվրոպական միության պատվիրակության մամուլի ծառայությունը: Նոր 24-ամսյա ծրագիրը նախատեսում է ընդլայնել 12 համայնքների հնարավորությունները, ինչպիսիք են՝ ազգային և տեղական մակարդակներում համակարգման ուժեղացումը, բնակչության իրազեկման բարձրացումը, վաղ նախազգուշացման և արձագանքման համակարգերի ստեղծումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ ուսուցման և այլ ռեսուրսների տրամադրումը:
Այս նախաձեռնությունը, որի արժեքը 1 միլիոն եվրո է, համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության մարդասիրական օգնության գործակալության կողմից, հիմնված է արդեն ձեռք բերված արդյունքների վրա, ինչպիսիք են՝ բնական աղետների ռիսկերի կառավարման պլանների արդիականացումը, արտակարգ իրավիճակների համար անհրաժեշտ պաշարների ապահովումը և թվային գործիքների ներդրումը:

Запуск новой программы ЕС в Армении
В Армении запускается новая программа Европейского Союза, направленная на укрепление готовности к стихийным, техногенным и гуманитарным чрезвычайным ситуациям в Сюнике и Вайоц Дзоре.
Об этом сообщает пресс-служба делегации ЕС. Новая 24-месячная программа подготовки позволит расширить возможности 12 общин в Сюнике и Вайоц Дзоре путем: укрепления координации на национальном и местном уровнях; повышения осведомленности населения, систем раннего предупреждения и реагирования; предоставления обучения и других необходимых ресурсов.
Эта инициатива стоимостью 1 миллион евро, софинансируемая Агентством ЕС по гуманитарной помощи, основывается на уже достигнутых результатах, таких как модернизация планов управления рисками стихийных бедствий, обеспечение аварийными запасами и цифровые инструменты, которые помогут общинам эффективно реагировать на чрезвычайные ситуации и укреплять устойчивость для безопасного будущего.