Եվրոպական միության նոր ծրագիր Հայաստանում
Հայաստանում մեկնարկում է Եվրոպական միության նոր ծրագիր, որի նպատակն է ուժեղացնել Սյունիքի և Վայոց Ձորի մարզերի պատրաստականությունը բնական, տեխնոգեն և մարդասիրական արտակարգ իրավիճակների նկատմամբ:
Այս մասին տեղեկացնում է Եվրոպական միության պատվիրակության մամուլի ծառայությունը: Նոր 24-ամսյա ծրագիրը նախատեսում է ընդլայնել 12 համայնքների հնարավորությունները, ինչպիսիք են՝ ազգային և տեղական մակարդակներում համակարգման ուժեղացումը, բնակչության իրազեկման բարձրացումը, վաղ նախազգուշացման և արձագանքման համակարգերի ստեղծումը, ինչպես նաև անհրաժեշտ ուսուցման և այլ ռեսուրսների տրամադրումը:
Այս նախաձեռնությունը, որի արժեքը 1 միլիոն եվրո է, համաֆինանսավորվում է Եվրոպական միության մարդասիրական օգնության գործակալության կողմից, հիմնված է արդեն ձեռք բերված արդյունքների վրա, ինչպիսիք են՝ բնական աղետների ռիսկերի կառավարման պլանների արդիականացումը, արտակարգ իրավիճակների համար անհրաժեշտ պաշարների ապահովումը և թվային գործիքների ներդրումը:

A new European Union program is being launched in Armenia aimed at strengthening preparedness for natural, technological, and humanitarian emergencies in the Syunik and Vayots Dzor regions.
This was reported by the press service of the EU delegation. The new 24-month preparedness program will enhance the capacities of 12 communities in Syunik and Vayots Dzor by strengthening coordination at national and local levels, raising public awareness, establishing early warning and response systems, and providing training and other necessary resources.
This initiative, valued at 1 million euros and co-financed by the EU's humanitarian aid agency, builds on already achieved results, such as the modernization of disaster risk management plans, provision of emergency supplies, and digital tools that will help communities effectively respond to emergencies and strengthen resilience for a safe future.