Եվրոմիության առևտրային մասնագետները կայցելեն Հայաստան՝ ԵՄ արտահանման հաստատման համար
Եվրոմիության առևտրային մասնագետները մոտ օրերս կայցելեն Հայաստան՝ աշխատելու տեղական արտադրողների և արտահանողների հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԵՄ պատվիրակությունը Հայաստանում:
Այցի նպատակը՝ հայկական ընկերություններին օգնել նոր գնորդներ գտնելու Եվրոպայում և այլ շուկաներում:
Պատվիրակությունը հիշեցրել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանին տրամադրում է գործնական աջակցություն՝ 52 միլիոն եվրոյի օգնության փաթեթի շրջանակներում, որի 34 միլիոն եվրոն արդեն տրամադրվել է, իսկ 18 միլիոն եվրոն նախատեսվում է տրամադրել մոտ ապագայում:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Եревան կատարած այցի ընթացքում հայտարարել է, որ «Հայաստանը կարող է մեզ վրա հույս դնել»:
Պատվիրակությունը նաև հայտնել է, որ հայկական արտադրողները կստանան ավելի լայն մուտք Եվրոմիության շուկա: Խոսքը վերաբերում է առաջարկվող ավտոնոմ առևտրային միջոցներին, որոնք պետք է ազատեն մոտ 80% հայկական արտահանման:
Այս միջոցները, ըստ հաղորդման, կներառեն գրեթե 99% թարմ մրգերի, բանջարեղենի և բույսերի, ինչպես նաև ավելի քան 91% խմիչքների և ալկոհոլային արտադրանքի, որոնք տուժել են վերջերս Ռուսաստանի կողմից սահմանված առևտրային սահմանափակումներից:
ԵՄ-ն հայտարարում է, որ ձգտում է աջակցել հայկական բիզնեսին արտահանման շուկաների բազմազանացման և Եվրոպայում նոր հնարավորությունների ստեղծման գործում:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո առևտրի ամրապնդման և բազմազանացման համար:
Այս միջոցները նախատեսվում է ուղղել, մասնավորապես, արտահանման առաջխաղացման գործակալության ստեղծմանը:
Ռուսաստանի կողմից սահմանափակումների մասին՝ Ռուսաստանը հունիսի 12-ից 2026 թվականից սահմանափակել է Հայաստանով ներմուծվող բոլոր կարանտինային արտադրանքների, ինչպես նաև դրանց տրանսպորտի միջոցով ԵԱՏՄ անդամ պետություններ:
Սահմանափակումների տակ են ընկել, մասնավորապես, «Ջերմուկ» հանքային ջուրը, ալկոհոլային խմիչքները, բանջարեղենը, մրգերը և կանաչեղենը:
Նախարարությունը որպես պատճառ նշել է «համակարգային կերպով հայտնաբերված կարանտինային օբյեկտները» հայկական արտադրության բուսական արտադրանքներում:
Նշվում է, որ արգելքը կգործի մինչև անվտանգությունն ու ապրանքների հետագծելիությունը ապահովելու կոնկրետ ալգորիթմի մշակումը:
Հայաստանում արտահանողների աջակցման մասին՝ Ռուսաստանի առևտրային սահմանափակումների ֆոնին, Հայաստանը ընդլայնել է արտահանողների աջակցության միջոցները, մասնավորապես, ԵՄ երկրների ուղղությամբ:
Այսպես, կառավարությունը փոխհատուցում է տրանսպորտային ծախսերը և մաքսային տուրքերը ԵՄ, Միացյալ Թագավորություն և Կանադա մրգերի, բանջարեղենի և ծաղիկների մատակարարումների համար, ինչպես նաև տրամադրում է սուբսիդիաներ որոշ արտահանման ապրանքների համար:
Հուլիսի 2-ին ՀՀ կառավարությունը երկարացրել է որոշ ապրանքների արտահանման պետական աջակցման ծրագիրը և ընդլայնել է այն ապրանքների ցանկը, որոնց վրա տարածվում են փոխհատուցումները:
Այսպես, փոխհատուցումները տրամադրվելու են թարմ մրգերի, որոշ սննդի և խմիչքների արտահանողներին, որոնք հուլիսի 2026 թվականին դուրս են բերվել Հայաստանի տարածքից:
Սուբսիդավորվող ապրանքների ցանկը ներառում է նոր կատեգորիաներ՝ չոր մրգեր և բանջարեղեն, ինչպես նաև սաղմոն և օստրի ձուկ:

Торговые специалисты Евросоюза посетят Армению для налаживания экспорта в ЕС
Торговые специалисты Евросоюза в ближайшие недели посетят Армению для работы с местными производителями и экспортерами, сообщает делегация ЕС в Армении.
Цель визита — содействие армянским компаниям в поиске новых покупателей в Европе и на других рынках.
В делегации напомнили, что ЕС оказывает Армении практическую поддержку параллельно с пакетом помощи в размере 52 млн евро, из которых 34 млн евро уже выделены, а еще 18 млн евро планируется предоставить в ближайшее время.
Как заявила председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен во время визита в Ереван, «Армения может на нас положиться».
В делегации ЕС также сообщили, что армянские производители получат более широкий доступ к рынку Евросоюза. Речь идет о предлагаемых автономных торговых мерах, которые должны либерализовать около 80% армянского экспорта в ЕС.
Эти меры, согласно сообщению, охватят почти 99% свежих фруктов, овощей и растений, а также более 91% напитков и алкогольной продукции, которые пострадали от недавно введенных Россией торговых ограничений.
ЕС заявляет, что стремится поддержать армянский бизнес в диверсификации экспортных рынков и создании новых возможностей в Европе — рынке с 450 млн потребителей.
Ранее фон дер Ляйен заявила, что Евросоюз выделит Армении дополнительные 18 млн евро на укрепление и диверсификацию торговли. Эти средства являются заключительной частью ранее объявленного пакета бюджетной поддержки в размере 52 млн евро и могут быть направлены, в частности, на создание Агентства по продвижению экспорта.
Об ограничениях продукции из Армении в РФ: Россия с 12 июня 2026 года ограничила ввоз всей подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении, а также ее транзит через РФ в государства–члены ЕАЭС. Под ограничения Россельхознадзор попали, в частности, минеральная вода "Джермук", алкогольные напитки, овощи, фрукты, зелень.
В ведомстве в качестве причины назвали "систематические выявление карантинных объектов" в продукции растительного происхождения и цветов из Армении.
Отмечается, что запрет будет действовать до выработки конкретного алгоритма по обеспечению безопасности и прослеживаемости отгружаемых товаров.
О поддержке экспортеров в Армении: На фоне российских торговых ограничений Армения расширила меры поддержки экспортеров, в частности, в направлении стран ЕС. Так, правительство компенсирует транспортные расходы и таможенные пошлины при поставках фруктов, овощей и цветов в ЕС, Великобританию и Канаду, а также предоставляет субсидии по ряду экспортных товаров.
2 июля правительство РА продлило на июль программу господдержки экспорта отдельных видов продукции и расширило перечень товаров, на которые распространяются компенсации. Так, компенсации будут предоставляться экспортерам свежих фруктов, отдельных видов продуктов питания и напитков, вывезенных с территории Армении в течение июля 2026 года. В перечень субсидируемой продукции включены новые категории – сушеные фрукты и овощи, а также рыба видов форель и осетр.