ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոկոմիսիան (ԵԿ) հայտարարել է օտարերկրյա ներդրումների ստուգման նոր կանոնների հրապարակման մասին, որոնք նպատակ ունեն բարելավելու անվտանգության ռիսկերի հայտնաբերումն ու վերացումը:
ԵԿ-ի հաղորդագրության համաձայն, նոր կանոնները ներառում են «պարտադիր ստուգման մեխանիզմներ բոլոր անդամ պետություններում, ապահովելով օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ ավելի վստահելի վերահսկողություն»: Ստուգումները ընդլայնվել են, և այժմ ներառում են նաև անուղղակի օտարերկրյա ներդրումներ:
Ստուգումները վերաբերում են ԵՄ ներդրողներին, «որոնք վերջնականապես վերահսկվում են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից, որոնք չեն պատկանում ԵՄ-ին»: Կանոնները սահմանում են ազգային ստուգման մեխանիզմների նվազագույն ծավալ, որոնք վերաբերում են «զգայուն և ռազմավարական ոլորտներում ներդրումների, ինչպիսիք են երկակի նշանակության ապրանքներ, կարևոր տեխնոլոգիաներ, կարևոր خام մթերքներ, ֆինանսական ծառայություններ, տրանսպորտ, էներգետիկա և ընտրությունների ենթակառուցվածք»:
«Նորացված օտարերկրյա ներդրումների ստուգման համակարգը ևս մեկ կարևոր քայլ է ԵՄ-ի տնտեսական անվտանգության գործիքակազմի ամրապնդման ուղղությամբ: Այն հնարավորություն է տալիս ԵՄ-ին և նրա անդամ պետություններին հայտնաբերել և վերացնել օտարերկրյա ներդրումների հետ կապված ռիսկերը, որոնք կարող են ազդել անվտանգության կամ հասարակական կարգի վրա, միաժամանակ ապահովելով կարևոր տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և մատակարարման շղթաների կայունության պաշտպանությունը», - նշել է ԵԿ առևտրի և տնտեսական անվտանգության հարցերով անդամ Մարոշ Շեֆչովիչը:
Նա նաև նշել է, որ նորացված համակարգը «ապահովում է Եվրոպական միության բաց լինելը օտարերկրյա ներդրումների համար և օգնում է պահպանել այն անվտանգ և գրավիչ վայր բիզնեսի համար»:

Еврокомиссия опубликовала обновленные правила проверки иностранных инвестиций
ЕРЕВАН, 29 июня. /АРКА/. Еврокомиссия (ЕК) объявила в пятницу о публикации обновленных правил проверки иностранных инвестиций с целью улучшения выявления и устранения рисков для безопасности Европейского союза (ЕС).
В коммюнике ЕК сообщается, что обновленные правила вводят «обязательные механизмы проверки во всех государствах-членах, обеспечивая более надежный подход к контролю над иностранными инвестициями». Расширен охват проверок, и теперь он включает, среди прочего, косвенные иностранные инвестиции.
Проверки распространяются на инвесторов из ЕС, «которые в конечном итоге контролируются физическими или юридическими лицами из страны, не входящей в ЕС». Правила устанавливают минимальный объем национальных механизмов проверки, которые затрагивают «инвестиции в чувствительные и стратегические области, такие как товары двойного назначения, критически важные технологии, критически важное сырье, финансовые услуги, транспорт, энергетика и инфраструктура для проведения выборов».
«Пересмотренная система проверки иностранных инвестиций является еще одним важным шагом в усилиях ЕС по дальнейшему укреплению нашего инструментария экономической безопасности. Она позволяет ЕС и его государствам-членам выявлять и устранять риски, связанные с иностранными инвестициями, которые могут повлиять на безопасность или общественный порядок, одновременно обеспечивая защиту критически важных технологий, инфраструктуры и устойчивости цепочек поставок», — заявил член ЕК по вопросам торговли и экономической безопасности Марош Шефчович.
В то же время, по его словам, обновленная система «обеспечивает открытость Европейского союза для иностранных инвестиций и помогает сохранить его безопасным и привлекательным местом для ведения бизнеса».