ԵՐԵՎԱՆ, 29 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրոկոմիսիան (ԵԿ) հայտարարել է օտարերկրյա ներդրումների ստուգման նոր կանոնների հրապարակման մասին, որոնք նպատակ ունեն բարելավելու անվտանգության ռիսկերի հայտնաբերումն ու վերացումը:
ԵԿ-ի հաղորդագրության համաձայն, նոր կանոնները ներառում են «պարտադիր ստուգման մեխանիզմներ բոլոր անդամ պետություններում, ապահովելով օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ ավելի վստահելի վերահսկողություն»: Ստուգումները ընդլայնվել են, և այժմ ներառում են նաև անուղղակի օտարերկրյա ներդրումներ:
Ստուգումները վերաբերում են ԵՄ ներդրողներին, «որոնք վերջնականապես վերահսկվում են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից, որոնք չեն պատկանում ԵՄ-ին»: Կանոնները սահմանում են ազգային ստուգման մեխանիզմների նվազագույն ծավալ, որոնք վերաբերում են «զգայուն և ռազմավարական ոլորտներում ներդրումների, ինչպիսիք են երկակի նշանակության ապրանքներ, կարևոր տեխնոլոգիաներ, կարևոր خام մթերքներ, ֆինանսական ծառայություններ, տրանսպորտ, էներգետիկա և ընտրությունների ենթակառուցվածք»:
«Նորացված օտարերկրյա ներդրումների ստուգման համակարգը ևս մեկ կարևոր քայլ է ԵՄ-ի տնտեսական անվտանգության գործիքակազմի ամրապնդման ուղղությամբ: Այն հնարավորություն է տալիս ԵՄ-ին և նրա անդամ պետություններին հայտնաբերել և վերացնել օտարերկրյա ներդրումների հետ կապված ռիսկերը, որոնք կարող են ազդել անվտանգության կամ հասարակական կարգի վրա, միաժամանակ ապահովելով կարևոր տեխնոլոգիաների, ենթակառուցվածքների և մատակարարման շղթաների կայունության պաշտպանությունը», - նշել է ԵԿ առևտրի և տնտեսական անվտանգության հարցերով անդամ Մարոշ Շեֆչովիչը:
Նա նաև նշել է, որ նորացված համակարգը «ապահովում է Եվրոպական միության բաց լինելը օտարերկրյա ներդրումների համար և օգնում է պահպանել այն անվտանգ և գրավիչ վայր բիզնեսի համար»:

YEREVAN, June 29. /ARKA/. The European Commission (EC) announced on Friday the publication of updated rules for screening foreign investments aimed at improving the identification and mitigation of risks to the security of the European Union (EU).
The EC's communiqué states that the updated rules introduce “mandatory screening mechanisms in all member states, ensuring a more reliable approach to the oversight of foreign investments.” The scope of the screenings has been expanded to include, among other things, indirect foreign investments.
The screenings apply to EU investors “who are ultimately controlled by natural or legal persons from a non-EU country.” The rules establish a minimum level of national screening mechanisms that cover “investments in sensitive and strategic areas such as dual-use goods, critical technologies, critical raw materials, financial services, transport, energy, and election infrastructure.”
“The revised foreign investment screening system is another important step in the EU's efforts to further strengthen our economic security toolkit. It allows the EU and its member states to identify and mitigate risks associated with foreign investments that may affect security or public order, while also ensuring the protection of critical technologies, infrastructure, and supply chain resilience,” said EC member for trade and economic security Maroš Šefčovič.
At the same time, he noted that the updated system “ensures the openness of the European Union to foreign investments and helps keep it a safe and attractive place for business.”