Եվրամիությունը քննարկում է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փակուղուց դուրս գալու երեք սցենար
Եվրամիությունում քննարկվում են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի շուրջ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու տարբերակներ
Եվրամիությունում քննարկում են առնվազն երեք տարբերակ՝ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու համար։ Վերջին շաբաթներին 21-րդ պատժամիջոցների փաթեթի հաստատման գործընթացը կանգ է առել, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Փաթեթի համաձայնեցման հիմնական խոչընդոտը դարձել է Հունաստանի դիրքորոշումը։ Աթենքը դեմ է այն միջոցառումներին, որոնք սահմանափակում են ռուսական հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարումները երրորդ երկրներ՝ եվրոպական ընկերությունների միջոցով։
Bloomberg-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ քննարկվող տարբերակների թվում են այդ սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելու 24-ամսյա հետաձգումը, տվյալ դրույթի ամբողջական բացառումը կամ ամբողջ պատժամիջոցների փաթեթի չեղարկումը։
Հնարավոր փոխզիջումներից մեկը գործող պայմանագրերի ժամկետի երկարաձգումն է։ Բացի այդ, Bloomberg-ի զրուցակիցների խոսքով՝ բնական գազի գների սահմանաչափի գործողությունը կարող է երկարաձգվել, նույնիսկ եթե փաթեթի մյուս առաջարկների շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի։

Европейский Союз обсуждает три сценария выхода из тупика с новыми санкциями против России
В Европейском Союзе обсуждаются как минимум три варианта выхода из тупика по новому пакету санкций против России. В последние недели процесс утверждения 21-го пакета санкций остановился, сообщает Bloomberg со ссылкой на осведомленные источники.
Основным препятствием для согласования пакета стало позиция Греции. Афины выступают против мер, которые ограничивают поставки российского сжиженного природного газа (СПГ) в третьи страны через европейские компании.
Согласно источникам Bloomberg, среди обсуждаемых вариантов - 24-месячная отсрочка вступления в силу этих ограничений, полное исключение данного положения или отмена всего пакета санкций.
Одним из возможных компромиссов может стать продление сроков действующих контрактов. Кроме того, по словам собеседников Bloomberg, действие ценового потолка на природный газ может быть продлено, даже если соглашение по другим предложениям пакета не будет достигнуто.