Եվրամիությունը քննարկում է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փակուղուց դուրս գալու երեք սցենար
Եվրամիությունում քննարկվում են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթի շուրջ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու տարբերակներ
Եվրամիությունում քննարկում են առնվազն երեք տարբերակ՝ Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու համար։ Վերջին շաբաթներին 21-րդ պատժամիջոցների փաթեթի հաստատման գործընթացը կանգ է առել, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
Փաթեթի համաձայնեցման հիմնական խոչընդոտը դարձել է Հունաստանի դիրքորոշումը։ Աթենքը դեմ է այն միջոցառումներին, որոնք սահմանափակում են ռուսական հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարումները երրորդ երկրներ՝ եվրոպական ընկերությունների միջոցով։
Bloomberg-ի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ քննարկվող տարբերակների թվում են այդ սահմանափակումների ուժի մեջ մտնելու 24-ամսյա հետաձգումը, տվյալ դրույթի ամբողջական բացառումը կամ ամբողջ պատժամիջոցների փաթեթի չեղարկումը։
Հնարավոր փոխզիջումներից մեկը գործող պայմանագրերի ժամկետի երկարաձգումն է։ Բացի այդ, Bloomberg-ի զրուցակիցների խոսքով՝ բնական գազի գների սահմանաչափի գործողությունը կարող է երկարաձգվել, նույնիսկ եթե փաթեթի մյուս առաջարկների շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի։

The European Union Discusses Three Scenarios to Break the Deadlock on New Sanctions Against Russia
The European Union is discussing at least three options to break the deadlock over a new sanctions package against Russia. In recent weeks, the process of approving the 21st sanctions package has stalled, according to Bloomberg, citing informed sources.
The main obstacle to the agreement on the package has been Greece's position. Athens opposes measures that restrict the supply of Russian liquefied natural gas (LNG) to third countries through European companies.
According to Bloomberg's sources, among the options being discussed are a 24-month delay in the entry into force of these restrictions, the complete exclusion of this provision, or the cancellation of the entire sanctions package.
One possible compromise could be the extension of the terms of existing contracts. Additionally, Bloomberg's interlocutors noted that the action of the price cap on natural gas could be extended, even if agreement on other proposals in the package is not reached.