Երևանում խոշոր սուպերմարկետների ցանցերից մեկի հացթուխարանը ժամանակավորապես փակվել է հակահիգիենայի պատճառով
Լուրեր | 2026/07/06 18:35
Հացթուխարանի գործունեությունը դադարեցվել է հակահիգիենայի խախտումների պատճառով
Երևան, 6 հուլիսի։ Հացթուխարանի արտադրական գործունեությունը «ՆՆ հոլդինգ» ընկերության կողմից ժամանակավորապես դադարեցվել է հակահիգիենայի խախտումների պատճառով, հաղորդել է Հայաստանի սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը։
Տեղեկությունների համաձայն, խախտումները հայտնաբերվել են «88» սուպերմարկետներից մեկի հացթուխարանում, որը գտնվում է Երևան, Շիրակի փողոց 1/68 հասցեում։
Տեսչական մարմինը նշել է, որ արտադրական տարածքներում պատերին եղել են պատուհասված սալիկներ, ինչը չի կանխել աղտոտումների կուտակումն ու մոլախոտերի առաջացումը։ Պատերի վրա եղել են նաև պատերի վրա պատռված շինանյութեր, ինչը ստեղծել է աղտոտումների կուտակում, մոլախոտերի առաջացում, ինչպես նաև պատերից մասնիկների ընկնելու վտանգ։ Բացի այդ, սննդի արտադրության հետ միաժամանակ տարածքներում իրականացվել են վերանորոգման աշխատանքներ։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ, հացթուխարանի արտադրական գործունեությունը դադարեցվել է մինչև խախտումների վերացումը։

ЕРЕВАН, 6 июля. Производственная деятельность хлебобулочного цеха компании «НН холдинг» временно приостановлена из-за нарушений требований технического регламента Таможенного союза «О безопасности пищевой продукции», сообщили в пресс-службе Инспекционного органа безопасности пищевых продуктов Армении.
По данным ведомства, нарушения были выявлены в ходе проверки в пекарне, действующей в одном из супермаркетов сети «88» по адресу: Ереван, улица Ширака, 1/68.
Как отметили в регуляторе, на стенах производственных помещений были участки с отпавшей облицовочной плиткой, что не предотвращало накопление загрязнений и образование плесени. На потолках имелись участки с отслоившейся штукатуркой, что создавало риск накопления загрязнений, образования плесени, а также осыпания частиц с потолка. Кроме того, одновременно с производством пищевой продукции в помещениях проводились ремонтные работы.
Решением руководителя Инспекционного органа производственная деятельность хлебобулочного цеха приостановлена до устранения выявленных нарушений.