Երևանի քաղաքապետարանի սեփական եկամուտները 10 մլրդ դրամով գերազանցել են անցյալ տարվա ցուցանիշը
2023 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Երևանի քաղաքապետարանը I կիսամյակում հավաքել է 49.2 մլրդ դրամ սեփական եկամուտներ, ինչը 10 մլրդ դրամով գերազանցում է 2022 թվականի ցուցանիշը: Այս մասին տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի եկամուտների հաշվարկման և հավաքագրման վարչության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Ակոպյանը:
Նա նշել է, որ պլանը գերազանցել են ավելի քան 4.5 մլրդ դրամով: Երևան քաղաքի եկամուտների հիմնական մասը կազմում է անշարժ գույքի հարկը (25%), ապա կառուցապատման և նախագծման թույլտվությունների վճարները (21%), հասարակական տրանսպորտում ուղևորափոխադրումների վճարները (17%) և այլն:
Բոլոր վարչական շրջանները գերազանցել են եկամուտների հավաքագրման պլանը, բացառությամբ Էրեբունի, Կենտրոն և Նուբարաշեն շրջանների:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծել է, որ լրացուցիչ հավաքված գումարը կուղղվի նոր տրանսպորտային հանգույցների կառուցմանը և ճանապարհների վերանորոգմանը:

По итогам I полугодия собственные доходы мэрии Еревана превысили прошлогодний показатель на 10 млрд драмов
Новости | 2026/07/22 11:03
Мэрия Еревана перевыполнила план по сбору доходов
По состоянию на 30 июня, собственные доходы мэрии Еревана за I полугодие составили 49.2 млрд драмов, что на 10 млрд драмов больше, чем в 2022 году. Об этом сообщил и.о. начальника Управления мэрии Еревана по учету и сбору доходов Давид Акопян:
Он отметил, что план был перевыполнен на более чем 4.5 млрд драмов. Основная часть собственных доходов поступает от налога на недвижимость (25%), затем идут платежи за выдачу разрешений на строительство и проектирование (21%), плата за проезд в общественном транспорте (17%) и другие:
Все административные районы столицы перевыполнили план по сбору доходов, за исключением районов Эребуни, Кентрон и Нубарашен:
Мэр Еревана Тигран Авинян подчеркнул, что сумма, которую удалось дополнительно собрать, будет направлена на строительство новых транспортных узлов и ремонт дорог: