Երևանի քաղաքապետարանի սեփական եկամուտները 10 մլրդ դրամով գերազանցել են անցյալ տարվա ցուցանիշը
2023 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Երևանի քաղաքապետարանը I կիսամյակում հավաքել է 49.2 մլրդ դրամ սեփական եկամուտներ, ինչը 10 մլրդ դրամով գերազանցում է 2022 թվականի ցուցանիշը: Այս մասին տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի եկամուտների հաշվարկման և հավաքագրման վարչության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Ակոպյանը:
Նա նշել է, որ պլանը գերազանցել են ավելի քան 4.5 մլրդ դրամով: Երևան քաղաքի եկամուտների հիմնական մասը կազմում է անշարժ գույքի հարկը (25%), ապա կառուցապատման և նախագծման թույլտվությունների վճարները (21%), հասարակական տրանսպորտում ուղևորափոխադրումների վճարները (17%) և այլն:
Բոլոր վարչական շրջանները գերազանցել են եկամուտների հավաքագրման պլանը, բացառությամբ Էրեբունի, Կենտրոն և Նուբարաշեն շրջանների:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծել է, որ լրացուցիչ հավաքված գումարը կուղղվի նոր տրանսպորտային հանգույցների կառուցմանը և ճանապարհների վերանորոգմանը:

As of June 30, Yerevan's municipality collected 49.2 billion drams in its own revenues for the first half of the year, exceeding last year's figure by 10 billion drams. This was reported by David Akopyan, acting head of the Yerevan Municipality's Revenue Accounting and Collection Department:
He noted that the plan was exceeded by more than 4.5 billion drams. The lion's share of the municipality's revenues comes from property tax (25%), followed by fees for issuing construction and design permits (21%), and public transport fares (17%), among others:
All administrative districts of the capital exceeded their revenue collection plans, except for the Erebuni, Kentron, and Nubarashen districts:
Yerevan Mayor Tigran Avinyan emphasized that the additional funds collected will be directed towards the construction of new transport hubs and road repairs: