Երևանի բյուջեի սեփական եկամուտները հունվար-հունիս ամիսներին գերազանցել են 10.3%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Երևանի բյուջե է մուտքագրվել 49.2 միլիարդ դրամ սեփական եկամուտներ, մինչդեռ հունվար-հունիս ամիսների համար նախատեսված էր 44.6 միլիարդ դրամ, տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի եկամուտների հաշվարկման և հավաքագրման վարչության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Ակոպյանը:
«Իրականացման տոկոսը կազմել է 110.3%, գերազանցումը՝ մոտ 4.6 միլիարդ դրամ», - ասել է նա երկուշաբթի օրը քաղաքապետարանում տեղի ունեցած ժողովում:
Ակոպյանի խոսքով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մայրաքաղաքի սեփական եկամուտները ավելացել են ավելի քան 10 միլիարդ դրամով:
2026 թվականի Երևանի հաստատված բյուջեի համաձայն, եկամուտները նախատեսված են 151.5 միլիարդ դրամ, ծախսերը՝ 156.8 միլիարդ դրամ, իսկ դեֆիցիտը՝ 5.3 միլիարդ դրամ: Քաղաքի սեփական եկամուտները կանխատեսվում են 94.8 միլիարդ դրամի մակարդակում: ($1 = 366.85 դրամ)

ЕРЕВАН, 20 июля. /АРКА/. По состоянию на 30 июня 2026 года в бюджет Еревана поступило 49,2 млрд драмов собственных доходов при запланированных на январь-июнь 44,6 млрд драмов, сообщил и.о. главы управления учета и взимания доходов аппарата мэрии Еревана Давид Акопян:
«Исполняемость составила 110,3%, перевыполнение — около 4,6 млрд драмов», — сказал он на совещании в мэрии в понедельник:
По словам Акопяна, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года собственные доходы столицы увеличились более чем на 10 млрд драмов:
Согласно утвержденному бюджету Еревана на 2026 год, доходы предусмотрены в размере 151,5 млрд драмов, расходы — 156,8 млрд драмов, дефицит — 5,3 млрд драмов. Собственные доходы города прогнозируются на уровне 94,8 млрд драмов. ($1 — 366,85 драма)