Երևանի բյուջեի սեփական եկամուտները հունվար-հունիս ամիսներին գերազանցել են 10.3%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. 2026 թվականի հունիսի 30-ի դրությամբ, Երևանի բյուջե է մուտքագրվել 49.2 միլիարդ դրամ սեփական եկամուտներ, մինչդեռ հունվար-հունիս ամիսների համար նախատեսված էր 44.6 միլիարդ դրամ, տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի եկամուտների հաշվարկման և հավաքագրման վարչության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Ակոպյանը:
«Իրականացման տոկոսը կազմել է 110.3%, գերազանցումը՝ մոտ 4.6 միլիարդ դրամ», - ասել է նա երկուշաբթի օրը քաղաքապետարանում տեղի ունեցած ժողովում:
Ակոպյանի խոսքով, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մայրաքաղաքի սեփական եկամուտները ավելացել են ավելի քան 10 միլիարդ դրամով:
2026 թվականի Երևանի հաստատված բյուջեի համաձայն, եկամուտները նախատեսված են 151.5 միլիարդ դրամ, ծախսերը՝ 156.8 միլիարդ դրամ, իսկ դեֆիցիտը՝ 5.3 միլիարդ դրամ: Քաղաքի սեփական եկամուտները կանխատեսվում են 94.8 միլիարդ դրամի մակարդակում: ($1 = 366.85 դրամ)

YEREVAN, July 20. /ARKA/. As of June 30, 2026, Yerevan's budget received 49.2 billion drams in own revenues, compared to the planned 44.6 billion drams for January-June, reported David Akopyan, acting head of the revenue accounting and collection department of the Yerevan municipality:
"The execution rate was 110.3%, with an excess of about 4.6 billion drams," he said at a meeting in the municipality on Monday:
According to Akopyan, compared to the same period last year, the capital's own revenues increased by more than 10 billion drams:
According to the approved budget of Yerevan for 2026, revenues are projected at 151.5 billion drams, expenditures at 156.8 billion drams, and the deficit at 5.3 billion drams. The city's own revenues are forecasted to be at 94.8 billion drams. ($1 = 366.85 drams)