Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell-ով աշխատող առաջին արհեստական բանականության Eleveight AI գործարանի գործարկումից ընդամենը մեկ ամիս անց մեկնարկային հզորությունն ամբողջությամբ սպառվել է, և ընկերությունն արդեն իսկ սկսել է ընդլայնման աշխատանքները: Այս մասին հաղորդում է Eleveight AI ընկերությունը:
«Արձագանքն ավելի արագ էր, քան մենք կանխատեսում էինք։ Մեր սկզբնական հաշվողական հզորությունն ամբողջությամբ ամրագրվեց ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում, և մենք արդեն կառուցում ենք առաջին փուլի հաջորդ հատվածը (Stage 2)։ Սա հաստատում է, որ տարածաշրջանում ինքնիշխան, բարձրակարգ ԱԲ հաշվողական ենթակառուցվածքի պահանջարկն իրական է։ Մեր նպատակն է պատասխանատու կերպով ընդլայնել այդ ենթակառուցվածքը և ամրապնդել Հայաստանի դիրքը որպես տարածաշրջանային ԱԲ կենտրոն»,- նշել է Eleveight AI-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արման Ալեքսանյանը:
Գործարանի ներկայիս 1,5 ՄՎտ հզորությունն ամբողջությամբ սպառվել է։ Առաջին փուլի ընդլայնման շրջանակում նախատեսվում է ավելի քան եռապատկել ներկայիս հզորությունը՝ հասցնելով 5 ՄՎտ-ի։ Իսկ երկրորդ փուլի ավարտին գումարային հզորությունը կհասնի 40 ՄՎտ-ի։ Այս տեմպն արտացոլում է Հայաստանից և միջազգային շուկաներից եկող աճող պահանջարկը:
Գեղարքունիքի մարզի Գագարին բնակավայրում կառուցված ԱԲ գործարանը Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell տեխնոլոգիայով աշխատող առաջին ԱԲ գործարանն է, ինչպես նաև 120 մլն դոլար ներդրումային ծրագրի առաջին փուլը, որից 70 մլն դոլարն արդեն իրականացվել է։ Այն աշխատում է 512 NVIDIA Blackwell B300 GPU-ներով և հասանելի է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ առանձնացված (dedicated) և համատեղ (shared) հասանելիության մոդելներով:
NVIDIA-ի փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանն այս առիթով նշել է. «Ագենտային և ֆիզիկական ԱԲ-ն վերափոխում են տվյալների կենտրոնները՝ դրանք դարձնելով ինտելեկտի արտադրության գործարաններ։ Հայաստանում NVIDIA Blackwell ենթակառուցվածք ներդնելով՝ Eleveight AI-ն հիմք է դնում ինքնիշխան ԱԲ էկոհամակարգի համար՝ տարածաշրջանի հետազոտողներին և կազմակերպություններին հնարավորություն տալով կառուցել ու կիրառել առաջատար ԱԲ մոդելներ»:
ԱԲ տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գործարկվեց հունիսի 1-ին կառավարության, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների և միջազգային գործընկերների հետ միասին։ Նախագծի մեկնարկը ազդարարեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով վերջինիս ռազմավարական կարևորությունը. «ԱԲ գործարանը դնում է Հայաստանի ապագա տնտեսության հիմնաքարերից մեկը։ Այս նախագծով Հայաստանը դառնում է ոչ միայն առաջադեմ տեխնոլոգիաների սպառող և կիրառող, այլև դրանք ստեղծող և համաշխարհային շուկային առաջարկող երկիր»:
Ինքնիշխան ԱԲ ենթակառուցվածքի նկատմամբ պահանջարկն աշխարհում արագ աճում է։ Fortune Business Insights-ի կանխատեսմամբ՝ մինչև 2034 թվականը այդ շուկան կհասնի 1,13 միլիարդ դոլարի։ Այս աճող պահանջարկին արձագանքելով՝ Eleveight AI-ը պատրաստ է ոչ միայն բավարարել շուկայի կարիքները, այլև ընդլայնել իր մասշտաբները դրան զուգահեռ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Eleveight AI Expands AI Plant
In Armenia and the South Caucasus, just one month after the launch of the first AI plant Eleveight AI using NVIDIA Blackwell technology, the initial capacity has been fully booked, and the company has already begun expansion efforts. This was reported by Eleveight AI.
“The response was faster than we anticipated. Our initial computational capacity was fully booked in just a few weeks, and we are already building the next phase of the first stage (Stage 2). This confirms that the demand for sovereign, high-quality AI computing infrastructure in the region is real. Our goal is to responsibly expand this infrastructure and strengthen Armenia's position as a regional AI hub,” said Arman Aleksanyan, co-founder and CEO of Eleveight AI.
The current capacity of the plant at 1.5 MW has been completely booked. As part of the first phase of expansion, it is planned to more than triple the current capacity to 5 MW. By the end of the second phase, the total capacity will reach 40 MW. This pace reflects the growing demand from both Armenia and international markets.
The AI plant, built in the village of Gagarin in the Gegharkunik region, is the first AI plant in Armenia and the South Caucasus operating on NVIDIA Blackwell technology, as well as the first phase of a $120 million investment project, of which $70 million has already been implemented. It operates with 512 NVIDIA Blackwell B300 GPUs and is available to both Armenian and international clients through dedicated and shared access models.
At this event, NVIDIA Vice President Rev Lebaredyan noted: “Agent-based and physical AI are transforming data centers into factories for intelligence production. By implementing NVIDIA Blackwell infrastructure in Armenia, Eleveight AI is laying the foundation for a sovereign AI ecosystem, enabling researchers and organizations in the region to build and apply advanced AI models.”
The AI data center was officially launched on June 1 in the presence of government representatives, technology sector representatives, and international partners. The project launch was announced by Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, who emphasized its strategic importance: “The AI plant lays one of the cornerstones of Armenia's future economy. This project makes Armenia not only a consumer and user of advanced technologies but also a country that creates and offers them to the global market.”
The demand for sovereign AI infrastructure is rapidly growing worldwide. According to forecasts by Fortune Business Insights, by 2034 this market will reach $1.13 billion. In response to this growing demand, Eleveight AI is ready not only to meet market needs but also to expand its scale simultaneously,” the statement said.