Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell-ով աշխատող առաջին արհեստական բանականության Eleveight AI գործարանի գործարկումից ընդամենը մեկ ամիս անց մեկնարկային հզորությունն ամբողջությամբ սպառվել է, և ընկերությունն արդեն իսկ սկսել է ընդլայնման աշխատանքները: Այս մասին հաղորդում է Eleveight AI ընկերությունը:
«Արձագանքն ավելի արագ էր, քան մենք կանխատեսում էինք։ Մեր սկզբնական հաշվողական հզորությունն ամբողջությամբ ամրագրվեց ընդամենը մի քանի շաբաթվա ընթացքում, և մենք արդեն կառուցում ենք առաջին փուլի հաջորդ հատվածը (Stage 2)։ Սա հաստատում է, որ տարածաշրջանում ինքնիշխան, բարձրակարգ ԱԲ հաշվողական ենթակառուցվածքի պահանջարկն իրական է։ Մեր նպատակն է պատասխանատու կերպով ընդլայնել այդ ենթակառուցվածքը և ամրապնդել Հայաստանի դիրքը որպես տարածաշրջանային ԱԲ կենտրոն»,- նշել է Eleveight AI-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Արման Ալեքսանյանը:
Գործարանի ներկայիս 1,5 ՄՎտ հզորությունն ամբողջությամբ սպառվել է։ Առաջին փուլի ընդլայնման շրջանակում նախատեսվում է ավելի քան եռապատկել ներկայիս հզորությունը՝ հասցնելով 5 ՄՎտ-ի։ Իսկ երկրորդ փուլի ավարտին գումարային հզորությունը կհասնի 40 ՄՎտ-ի։ Այս տեմպն արտացոլում է Հայաստանից և միջազգային շուկաներից եկող աճող պահանջարկը:
Գեղարքունիքի մարզի Գագարին բնակավայրում կառուցված ԱԲ գործարանը Հայաստանում և Հարավային Կովկասում NVIDIA Blackwell տեխնոլոգիայով աշխատող առաջին ԱԲ գործարանն է, ինչպես նաև 120 մլն դոլար ներդրումային ծրագրի առաջին փուլը, որից 70 մլն դոլարն արդեն իրականացվել է։ Այն աշխատում է 512 NVIDIA Blackwell B300 GPU-ներով և հասանելի է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ միջազգային հաճախորդների համար՝ առանձնացված (dedicated) և համատեղ (shared) հասանելիության մոդելներով:
NVIDIA-ի փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանն այս առիթով նշել է. «Ագենտային և ֆիզիկական ԱԲ-ն վերափոխում են տվյալների կենտրոնները՝ դրանք դարձնելով ինտելեկտի արտադրության գործարաններ։ Հայաստանում NVIDIA Blackwell ենթակառուցվածք ներդնելով՝ Eleveight AI-ն հիմք է դնում ինքնիշխան ԱԲ էկոհամակարգի համար՝ տարածաշրջանի հետազոտողներին և կազմակերպություններին հնարավորություն տալով կառուցել ու կիրառել առաջատար ԱԲ մոդելներ»:
ԱԲ տվյալների կենտրոնը պաշտոնապես գործարկվեց հունիսի 1-ին կառավարության, տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների և միջազգային գործընկերների հետ միասին։ Նախագծի մեկնարկը ազդարարեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ ընդգծելով վերջինիս ռազմավարական կարևորությունը. «ԱԲ գործարանը դնում է Հայաստանի ապագա տնտեսության հիմնաքարերից մեկը։ Այս նախագծով Հայաստանը դառնում է ոչ միայն առաջադեմ տեխնոլոգիաների սպառող և կիրառող, այլև դրանք ստեղծող և համաշխարհային շուկային առաջարկող երկիր»:
Ինքնիշխան ԱԲ ենթակառուցվածքի նկատմամբ պահանջարկն աշխարհում արագ աճում է։ Fortune Business Insights-ի կանխատեսմամբ՝ մինչև 2034 թվականը այդ շուկան կհասնի 1,13 միլիարդ դոլարի։ Այս աճող պահանջարկին արձագանքելով՝ Eleveight AI-ը պատրաստ է ոչ միայն բավարարել շուկայի կարիքները, այլև ընդլայնել իր մասշտաբները դրան զուգահեռ»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

В Армении и Южном Кавказе, всего через месяц после запуска первого завода ИИ Eleveight AI на технологии NVIDIA Blackwell, начальная мощность полностью исчерпана, и компания уже начала работы по расширению. Об этом сообщает компания Eleveight AI.
«Ответ был быстрее, чем мы ожидали. Наша первоначальная вычислительная мощность была полностью забронирована всего за несколько недель, и мы уже строим следующий этап первого этапа (Stage 2). Это подтверждает, что спрос на суверенную высококачественную вычислительную инфраструктуру ИИ в регионе реальный. Наша цель — ответственно расширить эту инфраструктуру и укрепить позицию Армении как регионального центра ИИ», — отметил соучредитель и генеральный директор Eleveight AI Арман Александян.
Текущая мощность завода в 1,5 МВт полностью исчерпана. В рамках первого этапа расширения планируется более чем утроить текущую мощность, доведя её до 5 МВт. К окончанию второго этапа общая мощность достигнет 40 МВт. Этот темп отражает растущий спрос как из Армении, так и с международных рынков.
Завод ИИ, построенный в поселке Гагарин в марзе Геугарка, является первым заводом ИИ в Армении и Южном Кавказе, работающим на технологии NVIDIA Blackwell, а также первым этапом инвестиционного проекта на сумму 120 миллионов долларов, из которых 70 миллионов долларов уже реализованы. Он работает на 512 GPU NVIDIA Blackwell B300 и доступен как для армянских, так и для международных клиентов по моделям выделенного (dedicated) и общего (shared) доступа.
На этом событии вице-президент NVIDIA Рев Лебаредян отметил: «Агентный и физический ИИ трансформируют центры обработки данных, превращая их в фабрики по производству интеллекта. Внедряя инфраструктуру NVIDIA Blackwell в Армении, Eleveight AI закладывает основу для суверенной экосистемы ИИ, позволяя исследователям и организациям региона строить и применять передовые модели ИИ».
Центр обработки данных ИИ был официально запущен 1 июня в присутствии представителей правительства, технологической отрасли и международных партнеров. Запуск проекта был озвучен министром высоких технологий Мхитаром Айрапетяном, который подчеркнул его стратегическое значение: «Завод ИИ закладывает один из основополагающих камней будущей экономики Армении. Этот проект делает Армению не только потребителем и пользователем передовых технологий, но и страной, создающей их и предлагающей мировому рынку».
Спрос на суверенную инфраструктуру ИИ в мире быстро растет. По прогнозам Fortune Business Insights, к 2034 году этот рынок достигнет 1,13 миллиарда долларов. В ответ на этот растущий спрос Eleveight AI готова не только удовлетворить потребности рынка, но и расширить свои масштабы одновременно», — говорится в сообщении.