Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառության շրջանակը Հայաստանում կընդլայնվի, իսկ փաստաթղթավորման գործընթացները կպարզեցվեն։ Կառավարությունը նախատեսում է սահմանել այն ոլորտները, որտեղ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների օգտագործումը կդառնա պարտադիր։ Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից:
Միաժամանակ, տնտեսվարողները հնարավորություն կունենան իրենց ցանկությամբ սովորական ՀԴՄ սարքերի փոխարեն կիրառել էլեկտրոնային ՀԴՄ-ներ։
Նոր կարգավորումները նպատակ ունեն պարզեցնել հաշվարկային փաստաթղթավորման գործընթացները, ընդլայնել թվային գործիքների կիրառումը և բարելավել հարկային հաշվառման արդյունավետությունը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում

The scope of electronic cash register usage in Armenia will expand, and documentation processes will be simplified. The government plans to establish the sectors where the use of electronic cash registers will become mandatory. This was reported by the SRS.
At the same time, entrepreneurs will have the option to use electronic cash registers instead of regular ones at their discretion.
The new regulations aim to simplify the accounting documentation processes, expand the use of digital tools, and improve the efficiency of tax accounting. More details in the video.