Էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների կիրառության շրջանակը Հայաստանում կընդլայնվի, իսկ փաստաթղթավորման գործընթացները կպարզեցվեն։ Կառավարությունը նախատեսում է սահմանել այն ոլորտները, որտեղ էլեկտրոնային ՀԴՄ-ների օգտագործումը կդառնա պարտադիր։ Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից:
Միաժամանակ, տնտեսվարողները հնարավորություն կունենան իրենց ցանկությամբ սովորական ՀԴՄ սարքերի փոխարեն կիրառել էլեկտրոնային ՀԴՄ-ներ։
Նոր կարգավորումները նպատակ ունեն պարզեցնել հաշվարկային փաստաթղթավորման գործընթացները, ընդլայնել թվային գործիքների կիրառումը և բարելավել հարկային հաշվառման արդյունավետությունը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում

Расширение применения электронных кассовых аппаратов
Расширение применения электронных кассовых аппаратов в Армении, а также упрощение процессов документирования. Правительство планирует установить те сферы, где использование электронных кассовых аппаратов станет обязательным. Об этом сообщает ГНС.
В то же время, предприниматели смогут по своему желанию использовать электронные кассовые аппараты вместо обычных.
Новые правила направлены на упрощение процессов расчетного документирования, расширение использования цифровых инструментов и улучшение эффективности налогового учета. Подробности в видео.