Եգիպտոսը նպատակ ունի 2040 թվականին էլեկտրաէներգիայի 60%-ը վերականգնվող աղբյուրներից արտադրել
Եգիպտոսը նպատակ ունի 2030 թվականին էլեկտրաէներգիայի 42%-ը վերականգնվող աղբյուրներից արտադրել և 2040 թվականին այս ցուցանիշը բարձրացնել 60%-ի:
Այս նպատակին հասնելու համար Եգիպտոսը մեծածավալ արևային, քամու և հիդրոգենային նախագծեր է իրականացնում, որոնք աջակցվում են մասնավոր ներդրողներից և միջազգային գործընկերներից:
Եգիպտոսը նախատեսում է դառնալ տարածաշրջանային մաքուր էներգիայի կենտրոն, ընդլայնելով իր վերականգնվող էներգիայի կարողությունները:
Երկիրը ունի մեծ ներուժ արևային և քամու էներգիայի զարգացման համար՝ շնորհիվ իր բարենպաստ աշխարհագրական պայմանների:
Եգիպտոսի կառավարությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնում էներգիայի բազմազանացմանը՝ մասնավոր ներդրումների աջակցությամբ:
2024 թվականի հունվարին Եգիպտոսը ստորագրել է վերականգնվող էներգիայի շուրջ 1.8 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր:

Египет нацелен на 60% возобновляемой электроэнергии к 2040 году
Египет нацелен на производство 42% электроэнергии из возобновляемых источников к 2030 году и на увеличение этого показателя до 60% к 2040 году.
Для достижения этой цели Египет реализует крупные проекты в области солнечной, ветровой и водородной энергетики, поддерживаемые частными инвесторами и международными партнерами.
Египет стремится стать региональным центром чистой энергии, расширяя свои возможности в области возобновляемой энергии.
Страна обладает значительным потенциалом для развития солнечной и ветровой энергетики благодаря своим благоприятным географическим условиям.
Правительство Египта также уделяет большое внимание диверсификации энергетики с поддержкой частных инвестиций.
В январе 2024 года Египет подписал контракты на сумму около 1,8 миллиарда долларов на возобновляемую энергию.