ԵԱՏՄ - ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովը ընդունել է միջոցներ, որոնք արգելում են Ադրբեջանի ալյումինային ժապավենի ներմուծումը, շրջանցելով հակադեմպինգային տուրքերը, հաղորդում է ԵԱՏՄ մամուլի ծառայությունը:
2020 թվականի սեպտեմբերին ԵԱՏՄ-ն (ԵԱՏՄ տնտեսական միության գործադիր մարմինը) 5 տարվա ընթացքում սահմանել է հակադեմպինգային տուրքեր Ադրբեջանի և Չինաստանի ալյումինային ժապավենի համար՝ համապատասխանաբար 16% և 13%:
Վերջին ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ալյումինային ժապավենը մատակարարվում է այլ մաքսային ապրանքային կոդերով, ինչը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շրջանցել հակադեմպինգային տուրքի:
Ընդունված որոշումը, որը ուժի մեջ կմտնի մեկ ամսվա ընթացքում, պարզաբանումներ է անում նախորդ որոշման վերաբերյալ, ընդլայնելով այն նման փոփոխությունների դեպքերին:
Ալյումինային ժապավենը չպետք է շփոթել ալյումինե փայլաթիթեղի հետ, քանի որ այն պատրաստվում է ալյումինե փայլաթիթեղից և ունի կպչող շերտ:

ЕАЭС - Евразийская экономическая комиссия приняла меры, запрещающие импорт алюминиевой ленты из Азербайджана, обходя антидемпинговые пошлины, сообщает пресс-служба ЕЭК:
В сентябре 2020 года ЕЭК (исполнительный орган Евразийского экономического союза) установила антидемпинговые пошлины на алюминиевую ленту из Азербайджана и Китая на срок 5 лет - чуть более 16% для Азербайджана и чуть более 13% для Китая:
Недавнее исследование показало, что алюминиевая лента поставляется под другими таможенными товарными кодами, что позволяет Азербайджану обходить антидемпинговую пошлину:
Принятое решение, которое вступит в силу через месяц, уточняет предыдущие решения, распространяя их на аналогичные изменения:
Алюминиевая лента не должна путаться с фольгой, так как она изготовлена из фольги с клеевым покрытием: