ԵԱՏՄ - ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովը ընդունել է միջոցներ, որոնք արգելում են Ադրբեջանի ալյումինային ժապավենի ներմուծումը, շրջանցելով հակադեմպինգային տուրքերը, հաղորդում է ԵԱՏՄ մամուլի ծառայությունը:
2020 թվականի սեպտեմբերին ԵԱՏՄ-ն (ԵԱՏՄ տնտեսական միության գործադիր մարմինը) 5 տարվա ընթացքում սահմանել է հակադեմպինգային տուրքեր Ադրբեջանի և Չինաստանի ալյումինային ժապավենի համար՝ համապատասխանաբար 16% և 13%:
Վերջին ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ալյումինային ժապավենը մատակարարվում է այլ մաքսային ապրանքային կոդերով, ինչը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շրջանցել հակադեմպինգային տուրքի:
Ընդունված որոշումը, որը ուժի մեջ կմտնի մեկ ամսվա ընթացքում, պարզաբանումներ է անում նախորդ որոշման վերաբերյալ, ընդլայնելով այն նման փոփոխությունների դեպքերին:
Ալյումինային ժապավենը չպետք է շփոթել ալյումինե փայլաթիթեղի հետ, քանի որ այն պատրաստվում է ալյումինե փայլաթիթեղից և ունի կպչող շերտ:

EAEU - The Eurasian Economic Commission has adopted measures banning the import of aluminum tape from Azerbaijan bypassing anti-dumping duties, the press service of the EEC reports:
In September 2020, the Eurasian Commission (the executive body of the Eurasian Economic Union) established anti-dumping duties for a period of 5 years on aluminum tape from Azerbaijan and China – slightly more than 16% for Azerbaijan, slightly more than 13% for China:
A recent investigation revealed that said aluminum tape is supplied under other customs commodity codes (HS codes), which allows Azerbaijan to circumvent the anti-dumping duty:
By adopting a decision that will come into force in a month, the EEC made clarifications regarding the previous decision, extending it to cases of similar changes:
Aluminum tape should not be confused with foil. The tape is made from foil with an adhesive coating and is used as a more durable and heat-insulating analogue of scotch tape: