ԵԱՏՄ դեղամիջոցների հարցերով փորձագիտական կոմիտեն հավանություն է տվել մի շարք նորմատիվ ակտերի
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Դեղամիջոցների հարցերով փորձագիտական կոմիտեի նիստում, որը նախագահել է ԵՏՀ տեխնիկական կարգավորման հարցերով նախարար Ալեքսանդր Սուբոտինը, հավանություն է տվել մի շարք նորմատիվ ակտերի նախագծերի և դրանք առաջարկել է ներկայացնել Հանձնաժողովի Կոլեգիայի քննարկմանը:
Առաջին անգամ հանձնարարականի ձևաչափով մշակված արտադրական միջավայրի մանրէաբանական մոնիթորինգի կազմակերպման և իրականացման ուղեցույցի նախագիծը, որը նախատեսված է ստերիլ և ոչ ստերիլ դեղամիջոցներ արտադրողների համար, կապահովի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններում այս ոլորտում կիրառվող մոտեցումների ներդաշնակեցումը:
Բացի այդ, հավանության են արժանացել ԵԱՏՄ շրջանակներում դեղամիջոցների կենսահամարժեքության (բիոէկվիվալենտության) ուսումնասիրությունների անցկացման կանոններում նախատեսվող փոփոխությունները, որոնք թույլ են տալիս գելերի, քսուքների և տեղային կիրառման այլ դեղաձևերի կենսահամարժեքության գնահատման համար օգտագործել մոդելային համակարգեր (արհեստական թաղանթներ):
Սա հնարավորություն կտա փոխարինել դոնորական մաշկի կիրառմամբ իրականացվող թանկարժեք և բարդ հետազոտությունները ժամանակակից այլընտրանքային տեխնոլոգիական մեթոդով:
Կոմիտեի կողմից հավանության արժանացած մեկ այլ նախագիծ նախատեսում է փոփոխություններ բժշկական կիրառման դեղամիջոցների գրանցման և փորձաքննության կանոններում: Այն սահմանում է միասնական մոտեցում՝ դիմումների ձևերում և գրանցված դեղամիջոցների միասնական ռեեստրում դեղամիջոցի բաղադրության մեջ մտնող ակտիվ նյութերի անվանումների (Միջազգային չպաշտպանված անվանում (ՄՉԱ), ընդհանուր ընդունված, խմբային կամ քիմիական անվանում) նշման վերաբերյալ:
Ալեքսանդր Սուբոտինը շնորհակալություն է հայտնել Միության անդամ պետությունների փորձագետներին փաստաթղթերի մանրակրկիտ մշակման և պատշաճ նախապատրաստման համար, ինչը հնարավորություն է տվել քննարկվող հարցերի շուրջ հասնել համաձայնության:
Նշված նախագծերը նախատեսվում է քննարկել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նիստերում ընթացիկ տարվա օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին:

The EAEU Expert Committee on Pharmaceuticals Approved Several Regulatory Acts
At the meeting of the EAEU Expert Committee on Pharmaceuticals, chaired by EAEU Minister of Technical Regulation Alexander Subotin, several regulatory act projects were approved and proposed for consideration by the Commission's Collegium:
For the first time, a project for organizing and conducting microbiological monitoring of the production environment was developed in the form of a directive, aimed at manufacturers of sterile and non-sterile medicines, which will ensure the harmonization of approaches used in this area among the member states of the Eurasian Economic Union:
Additionally, changes to the rules for conducting bioequivalence studies of medicines within the EAEU were approved, allowing the use of model systems (artificial membranes) for assessing the bioequivalence of gels, ointments, and other topical forms:
This will enable the replacement of expensive and complex studies conducted using donor skin with modern alternative technological methods:
Another project approved by the committee proposes changes to the rules for the registration and examination of medicines for medical use. It establishes a unified approach to the naming of active substances (International Nonproprietary Name (INN), commonly accepted, group, or chemical name) in application forms and the unified register of registered medicines:
Alexander Subotin thanked the experts from the member states of the Union for their thorough preparation of the documents, which allowed for consensus on the issues discussed:
The mentioned projects are expected to be discussed at the meetings of the Collegium of the Eurasian Economic Commission in August, September, and October of this year: