ԵԱՏՄ դեղամիջոցների հարցերով փորձագիտական կոմիտեն հավանություն է տվել մի շարք նորմատիվ ակտերի
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Դեղամիջոցների հարցերով փորձագիտական կոմիտեի նիստում, որը նախագահել է ԵՏՀ տեխնիկական կարգավորման հարցերով նախարար Ալեքսանդր Սուբոտինը, հավանություն է տվել մի շարք նորմատիվ ակտերի նախագծերի և դրանք առաջարկել է ներկայացնել Հանձնաժողովի Կոլեգիայի քննարկմանը:
Առաջին անգամ հանձնարարականի ձևաչափով մշակված արտադրական միջավայրի մանրէաբանական մոնիթորինգի կազմակերպման և իրականացման ուղեցույցի նախագիծը, որը նախատեսված է ստերիլ և ոչ ստերիլ դեղամիջոցներ արտադրողների համար, կապահովի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններում այս ոլորտում կիրառվող մոտեցումների ներդաշնակեցումը:
Բացի այդ, հավանության են արժանացել ԵԱՏՄ շրջանակներում դեղամիջոցների կենսահամարժեքության (բիոէկվիվալենտության) ուսումնասիրությունների անցկացման կանոններում նախատեսվող փոփոխությունները, որոնք թույլ են տալիս գելերի, քսուքների և տեղային կիրառման այլ դեղաձևերի կենսահամարժեքության գնահատման համար օգտագործել մոդելային համակարգեր (արհեստական թաղանթներ):
Սա հնարավորություն կտա փոխարինել դոնորական մաշկի կիրառմամբ իրականացվող թանկարժեք և բարդ հետազոտությունները ժամանակակից այլընտրանքային տեխնոլոգիական մեթոդով:
Կոմիտեի կողմից հավանության արժանացած մեկ այլ նախագիծ նախատեսում է փոփոխություններ բժշկական կիրառման դեղամիջոցների գրանցման և փորձաքննության կանոններում: Այն սահմանում է միասնական մոտեցում՝ դիմումների ձևերում և գրանցված դեղամիջոցների միասնական ռեեստրում դեղամիջոցի բաղադրության մեջ մտնող ակտիվ նյութերի անվանումների (Միջազգային չպաշտպանված անվանում (ՄՉԱ), ընդհանուր ընդունված, խմբային կամ քիմիական անվանում) նշման վերաբերյալ:
Ալեքսանդր Սուբոտինը շնորհակալություն է հայտնել Միության անդամ պետությունների փորձագետներին փաստաթղթերի մանրակրկիտ մշակման և պատշաճ նախապատրաստման համար, ինչը հնարավորություն է տվել քննարկվող հարցերի շուրջ հասնել համաձայնության:
Նշված նախագծերը նախատեսվում է քննարկել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նիստերում ընթացիկ տարվա օգոստոս, սեպտեմբեր և հոկտեմբեր ամիսներին:

Экспертный комитет ЕАЭС по лекарственным средствам одобрил ряд нормативных актов
На заседании Экспертного комитета ЕАЭС по лекарственным средствам, председателем которого является министр технического регулирования ЕАЭС Александр Суботин, было одобрено несколько проектов нормативных актов и предложено представить их на рассмотрение Коллегии Комиссии:
Впервые был разработан проект руководства по организации и проведению микробиологического мониторинга производственной среды в формате поручения, предназначенный для производителей стерильных и нестерильных лекарств, что обеспечит гармонизацию подходов, применяемых в этой области в государствах-членах Евразийского экономического союза:
Кроме того, были одобрены изменения в правилах проведения исследований биосоответствия (биоэквивалентности) лекарств в рамках ЕАЭС, которые позволяют использовать модельные системы (искусственные мембраны) для оценки биосоответствия гелей, мазей и других лекарственных форм для местного применения:
Это позволит заменить дорогостоящие и сложные исследования, проводимые с использованием донорской кожи, современными альтернативными технологическими методами:
Еще один проект, одобренный комитетом, предполагает изменения в правилах регистрации и экспертизы лекарств для медицинского применения. Он устанавливает единый подход к указанию названий активных веществ (Международное непатентованное название (МНН), общепринятое, группировочное или химическое название) в формах заявлений и едином реестре зарегистрированных лекарств:
Александр Суботин поблагодарил экспертов государств-членов Союза за тщательную проработку документов и надлежащую подготовку, что позволило достичь согласия по обсуждаемым вопросам:
Указанные проекты планируется обсудить на заседаниях Коллегии Евразийской экономической комиссии в августе, сентябре и октябре текущего года: