Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է նոր մաքսատուրքեր սահմանել 60 երկրի նկատմամբ
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստվում է առևտրային պատերազմի նոր փուլի։ Արդեն այս շաբաթ ԱՄՆ նախագահը կարող է հայտարարել 60 երկրից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Ինչպես գրում է Financial Times-ը, հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին, նոր մաքսատուրքերի դրույքաչափը կկազմի 10-12.5%։
Ըստ պարբերականի՝ այս միջոցները կկիրառվեն գործող 10%-անոց մաքսատուրքի գործողության ժամկետի ավարտից հետո։ Պաշտոնյաներն արդեն պետության ղեկավարի համար պատրաստել են հետագա գործողությունների մի քանի սցենար։
Նոր սահմանափակումների իրավական հիմք կարող է դառնալ այս տարվա մարտին մեկնարկած հետաքննությունը, որը վերաբերում է ենթադրյալ հարկադիր աշխատանքի կիրառմանը։ Ինչպես նշվում է հոդվածում, նման մոտեցումը Թրամփի թիմին թույլ կտա շրջանցել Գերագույն դատարանի սահմանած սահմանափակումները, որոնք ուժի մեջ են մտել նախագահի կողմից նախկինում սահմանված ներմուծման մաքսատուրքերի չեղարկումից հետո։
FT-ի աղբյուրների տեղեկություններով՝ սկզբնական փուլում նոր դրույքաչափերը համադրելի կլինեն գործող 10%-անոց մաքսատուրքի հետ։ Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահի թիմն այլ առևտրային հետաքննություններ է իրականացնում։ Հետագայում դրանց արդյունքները կարող են հիմք հանդիսանալ զգալիորեն ավելի բարձր մաքսատուրքեր սահմանելու համար։

Donald Trump's administration is preparing for a new phase of the trade war. This week, the US president may announce tariffs on imports from 60 countries. According to the Financial Times, citing informed sources, the new tariff rates will be between 10-12.5%.
These measures are set to take effect after the expiration of the current 10% tariff. Officials have already prepared several scenarios for the president's further actions.
The legal basis for the new restrictions could stem from an investigation that began in March this year regarding the alleged use of forced labor. This approach, as noted in the article, would allow Trump's team to circumvent restrictions imposed by the Supreme Court, which came into effect after the president previously canceled the import tariffs.
According to FT's sources, the initial rates will be comparable to the existing 10% tariff. Meanwhile, the president's team is conducting other trade investigations, which may later provide grounds for imposing significantly higher tariffs.