Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է նոր մաքսատուրքեր սահմանել 60 երկրի նկատմամբ
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստվում է առևտրային պատերազմի նոր փուլի։ Արդեն այս շաբաթ ԱՄՆ նախագահը կարող է հայտարարել 60 երկրից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Ինչպես գրում է Financial Times-ը, հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին, նոր մաքսատուրքերի դրույքաչափը կկազմի 10-12.5%։
Ըստ պարբերականի՝ այս միջոցները կկիրառվեն գործող 10%-անոց մաքսատուրքի գործողության ժամկետի ավարտից հետո։ Պաշտոնյաներն արդեն պետության ղեկավարի համար պատրաստել են հետագա գործողությունների մի քանի սցենար։
Նոր սահմանափակումների իրավական հիմք կարող է դառնալ այս տարվա մարտին մեկնարկած հետաքննությունը, որը վերաբերում է ենթադրյալ հարկադիր աշխատանքի կիրառմանը։ Ինչպես նշվում է հոդվածում, նման մոտեցումը Թրամփի թիմին թույլ կտա շրջանցել Գերագույն դատարանի սահմանած սահմանափակումները, որոնք ուժի մեջ են մտել նախագահի կողմից նախկինում սահմանված ներմուծման մաքսատուրքերի չեղարկումից հետո։
FT-ի աղբյուրների տեղեկություններով՝ սկզբնական փուլում նոր դրույքաչափերը համադրելի կլինեն գործող 10%-անոց մաքսատուրքի հետ։ Միաժամանակ ԱՄՆ նախագահի թիմն այլ առևտրային հետաքննություններ է իրականացնում։ Հետագայում դրանց արդյունքները կարող են հիմք հանդիսանալ զգալիորեն ավելի բարձր մաքսատուրքեր սահմանելու համար։

Администрация Дональда Трампа готовится к новому этапу торговой войны. Уже на этой неделе президент США может объявить о введении пошлин на товары из 60 стран. Как сообщает Financial Times со ссылкой на осведомленные источники, новые тарифы составят 10-12,5%.
По данным издания, эти меры будут применены после окончания действия текущей 10%-ной пошлины. Официальные лица уже подготовили несколько сценариев дальнейших действий для президента.
Правовой основой для новых ограничений может стать начатое в марте этого года расследование, касающееся предполагаемого применения принудительного труда. Как отмечается в статье, такой подход позволит команде Трампа обойти ограничения, установленные Верховным судом, которые вступили в силу после отмены ранее введенных президентом импортных пошлин.
Согласно источникам FT, на первоначальном этапе новые тарифы будут сопоставимы с действующей 10%-ной пошлиной. В то же время команда президента США проводит и другие торговые расследования. Позже их результаты могут стать основанием для введения значительно более высоких пошлин.