Դմիտրի Մեդվեդևը, Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը, հայտարարել է, որ Արևմուտքը Հայաստանին դիտարկում է որպես Ռուսաստանի դեմ պայքարի գործիք: Նա նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձևավորված երկարամյա կապերի խզումը ծանր հետևանքներ կունենա հայ ժողովրդի համար:
«Արևմուտքը հետաքրքրված է Հայաստանի քաղաքական դաշտից դուրս մղել բոլոր այն ուժերին, որոնք կողմ են առողջ հարաբերությունների պահպանմանը Ռուսաստանի հետ», - ասել է նա:
Մեդվեդևը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները քաղաքական ամբիցիաներ ունեն, որոնք գերազանցում են ազգային շահերը:

Дмитрий Медведев: Запад относится к Армении как к инструменту борьбы против России
Дмитрий Медведев, заместитель председателя Совета безопасности России, заявил, что Запад рассматривает Армению как инструмент борьбы против России. Он отметил, что разрыв многолетних связей с Россией приведет к тяжелым последствиям для простых граждан Армении.
«Запад больше всего заинтересован в зачистке политического поля от всех сил, выступающих за здоровые отношения Москвы и Еревана», - заявил политик.
Он также выразил надежду, что правящая партия «Гражданский договор» прислушается к альтернативному мнению, выраженному большинством избирателей.