Դմիտրի Մեդվեդևը, Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը, հայտարարել է, որ Արևմուտքը Հայաստանին դիտարկում է որպես Ռուսաստանի դեմ պայքարի գործիք: Նա նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ձևավորված երկարամյա կապերի խզումը ծանր հետևանքներ կունենա հայ ժողովրդի համար:
«Արևմուտքը հետաքրքրված է Հայաստանի քաղաքական դաշտից դուրս մղել բոլոր այն ուժերին, որոնք կողմ են առողջ հարաբերությունների պահպանմանը Ռուսաստանի հետ», - ասել է նա:
Մեդվեդևը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները քաղաքական ամբիցիաներ ունեն, որոնք գերազանցում են ազգային շահերը:

Dmitry Medvedev, the Deputy Chairman of the Security Council of Russia, stated that the West treats Armenia as a tool in its struggle against Russia. He emphasized that breaking decades-long ties with Russia will have severe consequences for the citizens of Armenia.
“The West is primarily interested in clearing the political field of all forces advocating for healthy relations between Moscow and Yerevan,” the politician remarked.
He also expressed hope that the ruling party, ‘Civil Contract’, would heed the alternative opinions expressed by the majority of voters.