Դինոզավրերի կմախքները դարձել են աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց շրջանում մեծ պահանջարկ ունեցող հավաքածու-ակտիվ։ Այս մասին գրում է Bloomberg գործակալությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ վերջին տարիներին դինոզավրերի կմախքները միլիարդատերերի համար դարձել են նույնքան նորաձև ներդրումային և հավաքածու ակտիվ, որքան Ֆաբերջեի ձվերը կամ սպորտային ակումբները։ Դրանք, ըստ Bloomberg-ի, համատեղում են շքեղությունն ու «նախնադարյան գրավչությունը»։ Գործակալությունը նշում է, որ եթե ավանդական արվեստի շուկան կարող է հարուստ մարդկանց համար չափազանց բարդ կամ ուռճացված թվալ, ապա տիրանոզավրի կմախքի հանդեպ անտարբեր մնալը շատ ավելի դժվար է։
«Սա զարմանալի արարած է և ամենատպավորիչ ավարը, որ կարելի է ունենալ», – նշել է միլիարդատեր Դեն Օ’Դաուդը, որը 2009 թվականին 600 հազար դոլարով ձեռք է բերել «Սամսոն» մականունով տիրանոզավրի կմախքը։
Գործակալությունը գրում է, որ դինոզավրի մնացորդների արժեքը, ինչպես նկարների կամ քանդակների դեպքում, կախված է մի շարք գործոններից՝ ծագումից, կոլեկցիոներների հետաքրքրության մակարդակից և իսկությունից։ Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ վերջին տարիներին «դինոզավրերի շուկայում» հետաքրքրությունը միայն աճում է։
Վերջին խոշոր գործարքը տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին Նյու Յորքում, երբ Sotheby’s աճուրդում «Գաս» մականունով տիրանոզավրի կմախքը վաճառվեց 50.13 միլիոն դոլարով՝ սահմանելով նման լոտերի վաճառքի նոր ռեկորդ։
Մինչ այդ ռեկորդը պատկանում էր «Ապեքս» անունով ստեգոզավրի կմախքին, որը ֆինանսիստ Քեն Գրիֆինը 2022 թվականին Sotheby’s աճուրդում ձեռք էր բերել 44.6 միլիոն դոլարով։

Динозавровые останки как актив
Останки динозавров стали модным коллекционным активом среди самых богатых людей мира. Об этом сообщает агентство Bloomberg.
По данным агентства, в последние годы останки динозавров стали столь же модными инвестиционными и коллекционными активами для миллиардеров, как яйца Фаберже или спортивные клубы. Они, по мнению Bloomberg, сочетают в себе роскошь и «древнюю привлекательность». Агентство отмечает, что если традиционный рынок искусства может показаться слишком сложным или раздутым для богатых людей, то оставаться равнодушным к останкам тираннозавра гораздо сложнее.
«Это удивительное существо и самое впечатляющее сокровище, которое можно иметь», – отметил миллиардер Дэн О’Дау, который в 2009 году приобрел останки тираннозавра по прозвищу «Самсон» за 600 тысяч долларов.
Агентство сообщает, что стоимость останков динозавров, как и в случае с картинами или скульптурами, зависит от ряда факторов: происхождения, уровня интереса коллекционеров и подлинности. По оценкам Bloomberg, интерес к «рынку динозавров» только растет в последние годы.
Последняя крупная сделка состоялась 14 июля в Нью-Йорке, когда на аукционе Sotheby’s были проданы останки тираннозавра по прозвищу «Гас» за 50,13 миллиона долларов, установив новый рекорд для продажи таких лотов.
Ранее рекорд принадлежал останкам стегозавра по прозвищу «Апекс», которые финансист Кен Гриффин приобрел на аукционе Sotheby’s в 2022 году за 44,6 миллиона долларов.