Դինոզավրերի կմախքները դարձել են աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց շրջանում մեծ պահանջարկ ունեցող հավաքածու-ակտիվ։ Այս մասին գրում է Bloomberg գործակալությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ վերջին տարիներին դինոզավրերի կմախքները միլիարդատերերի համար դարձել են նույնքան նորաձև ներդրումային և հավաքածու ակտիվ, որքան Ֆաբերջեի ձվերը կամ սպորտային ակումբները։ Դրանք, ըստ Bloomberg-ի, համատեղում են շքեղությունն ու «նախնադարյան գրավչությունը»։ Գործակալությունը նշում է, որ եթե ավանդական արվեստի շուկան կարող է հարուստ մարդկանց համար չափազանց բարդ կամ ուռճացված թվալ, ապա տիրանոզավրի կմախքի հանդեպ անտարբեր մնալը շատ ավելի դժվար է։
«Սա զարմանալի արարած է և ամենատպավորիչ ավարը, որ կարելի է ունենալ», – նշել է միլիարդատեր Դեն Օ’Դաուդը, որը 2009 թվականին 600 հազար դոլարով ձեռք է բերել «Սամսոն» մականունով տիրանոզավրի կմախքը։
Գործակալությունը գրում է, որ դինոզավրի մնացորդների արժեքը, ինչպես նկարների կամ քանդակների դեպքում, կախված է մի շարք գործոններից՝ ծագումից, կոլեկցիոներների հետաքրքրության մակարդակից և իսկությունից։ Bloomberg-ի գնահատմամբ՝ վերջին տարիներին «դինոզավրերի շուկայում» հետաքրքրությունը միայն աճում է։
Վերջին խոշոր գործարքը տեղի է ունեցել հուլիսի 14-ին Նյու Յորքում, երբ Sotheby’s աճուրդում «Գաս» մականունով տիրանոզավրի կմախքը վաճառվեց 50.13 միլիոն դոլարով՝ սահմանելով նման լոտերի վաճառքի նոր ռեկորդ։
Մինչ այդ ռեկորդը պատկանում էր «Ապեքս» անունով ստեգոզավրի կմախքին, որը ֆինանսիստ Քեն Գրիֆինը 2022 թվականին Sotheby’s աճուրդում ձեռք էր բերել 44.6 միլիոն դոլարով։

Dinosaur skeletons have become a highly sought-after collectible asset among the world's wealthiest individuals. This is reported by Bloomberg.
According to the agency, in recent years, dinosaur skeletons have become as fashionable investment and collectible assets for billionaires as Fabergé eggs or sports teams. They, according to Bloomberg, combine luxury with "primal allure." The agency notes that while the traditional art market may seem overly complicated or inflated for the rich, remaining indifferent to a tyrannosaurus skeleton is much harder.
"This is an amazing creature and the most impressive treasure one can own," said billionaire Dan O'Dowd, who purchased a tyrannosaurus skeleton nicknamed "Samson" for $600,000 in 2009.
The agency reports that the value of dinosaur remains, like that of paintings or sculptures, depends on several factors: provenance, the level of interest from collectors, and authenticity. Bloomberg estimates that interest in the "dinosaur market" has only been growing in recent years.
The latest major transaction occurred on July 14 in New York, when a tyrannosaurus skeleton nicknamed "Gus" was sold at Sotheby’s for $50.13 million, setting a new record for the sale of such lots.
Prior to that, the record belonged to a stegosaurus skeleton nicknamed "Apex," which financier Ken Griffin purchased at a Sotheby’s auction in 2022 for $44.6 million.