Դեսպան Բալայանի և Վիլի Բորսյուի հանդիպմանը քննարկվեց Վալոնիայում հայկական արտադրության ապրանքատեսակների ներկայացվածության հարցը
Լուրեր | 2026/07/21 12:01
Հայկական արտադրանքի ներկայացվածությունը Վալոնիայում՝ դեսպան Բալայանի և Վիլի Բորսյուի հանդիպման ընթացքում
Հուլիսի 20-ին ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը այցելեց Վալոնիայի տարածարջանի մայրաքաղաք Նամյուղ: Դեսպան Բալայանը նախ հանդիպում ունեցավ Վալոնիայի խորհրդարանի նախագահ Վիլի Բորսյուի հետ։ Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Վալոնիայի հետ երկկողմ համագործակցության խորացման հեռանկարներին, միջխորհրդարանական գործընկերությանը, ինչպես նաև առաջիկա համատեղ միջոցառումների օրակարգին:
Դեսպան Բալայանը բարձրացրեց Վալոնիայում հայկական արտադրության ապրանքատեսակների ներկայացվածության հարցը՝ նշելով, որ ՀՀ կառավարության որդեգրած արտահանումների բազմազանեցման ճանապարհին այս քայլը կարող է լուրջ խթան հանդիսանալ երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման համար:
Այցի ընթացքում ՀՀ դեսպանը հանդիպում ունեցավ նաև Նամյուղի քաղաքապետ Շարլոտ Բազելեղի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին գիտակրթական, մշակութային և առևտրային ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները:

На встрече посла Балаяна и Вилли Борсю обсуждался вопрос представительства армянских товаров в Валлонии
Новости | 2026/07/21 12:01
Представление армянских товаров в Валлонии на встрече посла Балаяна и Вилли Борсю
20 июля посол Армении Тигран Балаян посетил столицу Валлонии Намюр. Сначала он встретился с президентом парламента Валлонии Вилли Борсю. На встрече обсуждались перспективы углубления двустороннего сотрудничества с Валлонией, межпарламентского партнерства, а также повестка предстоящих совместных мероприятий.
Посол Балаян поднял вопрос о представлении армянских товаров в Валлонии, отметив, что этот шаг может стать серьезным стимулом для активизации двусторонних торгово-экономических связей в рамках стратегии правительства Армении по диверсификации экспорта.
В ходе визита посол также встретился с мэром Намюра Шарлот Базелех, на которой обсуждались возможности сотрудничества в области науки, образования, культуры и торговли.