Դատարանը թույլ տվեց բռնագրավել նախկին նախագահ Սարգսյանի ակտիվները
Հայաստանի դատարանը թույլ է տվել դատախազներին բռնագրավել նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ 630 միլիոն դրամ (1.7 միլիոն դոլար) գումար, գույք և այլ ակտիվներ, ինչը իրավաբանների կողմից որակվել է որպես անօրինական որոշում:
Դատախազները 2023 թվականին դիմել են ակտիվների բռնագանձման, հղում կատարելով վեճի տակ գտնվող օրենքին, որը թույլ է տալիս ազգայինացումն այն ակտիվների, որոնք համարվում են ձեռք բերված անօրինական:
Այս օրենքը, որը ընդունվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից 2020 թվականին, պահանջում է նախկին պաշտոնյաներից և նրանց մտերիմներից, որ նրանք ապացուցեն իրենց ունեցվածքի օրինականությունը, նույնիսկ եթե նրանք չեն ճանաչվել կոռուպցիայի կամ այլ քրեական հանցագործությունների մեղավոր:
Փաշինյանը տարիներ շարունակ դա ներկայացրել է որպես հակակոռուպցիոն միջոց, որը կօգնի իր կառավարությանը վերականգնել «ժողովրդից գողացված հարստությունը»: Սակայն ընդդիմադիր գործիչները պնդում են, որ Փաշինյանը ընտրովի կերպով օգտագործում է օրենքը՝ ընդդիմությունը ճնշելու և իշխանությունը ամրապնդելու համար:
Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը հայտարարել է, որ իր հաճախորդը բողոքարկելու է «անօրինական և հիմնավորում չունեցող» որոշումը:
Նախկին նախագահը, ով ղեկավարել է երկիրը 2008-2018 թվականներին և ղեկավարում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, նաև բախվում է կոռուպցիայի մեղադրանքների հետ:

News | 2026/07/08 02:01
An Armenian court has allowed prosecutors to confiscate around 630 million drams ($1.7 million) in cash, properties and other assets belonging to former President Serzh Sarkisian in a ruling denounced by his lawyer as illegal.
The prosecutors moved to seize them in 2023, invoking a controversial law that allows the nationalization of assets deemed to have been acquired illegally.
The Western-backed law enacted by Prime Minister Nikol Pashinian’s government in 2020 requires former officials as well as their close relatives targeted by the prosecutors to prove the legality of their holdings even if they are not found guilty of corruption or other criminal offenses.
Pashinian has for years portrayed it as a major anti-corruption measure that will help his government recover “wealth stolen from the people.” Armenian opposition figures say, however, that Pashinian has selectively used the law to try to suppress dissent and cement his hold on power.
Sarkisian’s lawyer, Amram Makinian, said his client will appeal against the “illegal and unsubstantiated” ruling handed down by a court of first instance.
The 72-year-old ex-president, who ruled the country from 2008-2018 and leads the opposition Republican Party of Armenia, is also facing corruption charges in four separate cases rejected by him as politically motivated.