Դատարանը թույլ տվեց բռնագրավել նախկին նախագահ Սարգսյանի ակտիվները
Հայաստանի դատարանը թույլ է տվել դատախազներին բռնագրավել նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ 630 միլիոն դրամ (1.7 միլիոն դոլար) գումար, գույք և այլ ակտիվներ, ինչը իրավաբանների կողմից որակվել է որպես անօրինական որոշում:
Դատախազները 2023 թվականին դիմել են ակտիվների բռնագանձման, հղում կատարելով վեճի տակ գտնվող օրենքին, որը թույլ է տալիս ազգայինացումն այն ակտիվների, որոնք համարվում են ձեռք բերված անօրինական:
Այս օրենքը, որը ընդունվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից 2020 թվականին, պահանջում է նախկին պաշտոնյաներից և նրանց մտերիմներից, որ նրանք ապացուցեն իրենց ունեցվածքի օրինականությունը, նույնիսկ եթե նրանք չեն ճանաչվել կոռուպցիայի կամ այլ քրեական հանցագործությունների մեղավոր:
Փաշինյանը տարիներ շարունակ դա ներկայացրել է որպես հակակոռուպցիոն միջոց, որը կօգնի իր կառավարությանը վերականգնել «ժողովրդից գողացված հարստությունը»: Սակայն ընդդիմադիր գործիչները պնդում են, որ Փաշինյանը ընտրովի կերպով օգտագործում է օրենքը՝ ընդդիմությունը ճնշելու և իշխանությունը ամրապնդելու համար:
Սարգսյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը հայտարարել է, որ իր հաճախորդը բողոքարկելու է «անօրինական և հիմնավորում չունեցող» որոշումը:
Նախկին նախագահը, ով ղեկավարել է երկիրը 2008-2018 թվականներին և ղեկավարում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը, նաև բախվում է կոռուպցիայի մեղադրանքների հետ:

Армянский суд разрешил прокурорам конфисковать около 630 миллионов драмов (1,7 миллиона долларов) наличными, недвижимости и других активов, принадлежащих бывшему президенту Сержу Саргсяну, в решении, которое его адвокат назвал незаконным.
Прокуроры обратились с просьбой о конфискации в 2023 году, ссылаясь на спорный закон, который позволяет национализацию активов, которые считаются приобретенными незаконно.
Этот закон, поддерживаемый Западом и принятый правительством премьер-министра Николы Пашиняна в 2020 году, требует от бывших чиновников и их близких родственников, чтобы они доказали законность своих активов, даже если они не были признаны виновными в коррупции или других уголовных преступлениях.
Пашинян на протяжении многих лет изображает это как важную антикоррупционную меру, которая поможет его правительству вернуть «богатство, украденное у народа». Однако армянские оппозиционные деятели утверждают, что Пашинян выборочно использует закон, чтобы подавить инакомыслие и укрепить свою власть.
Адвокат Саргсяна, Амрам Макинян, заявил, что его клиент будет обжаловать «незаконное и необоснованное» решение, вынесенное судом первой инстанции.
Саргсян, который занимал пост президента с 2008 по 2018 год и возглавляет Республиканскую партию Армении, также сталкивается с обвинениями в коррупции по четырем отдельным делам, которые он отвергает как политически мотивированные.