Deutsche Bank-ը կարծում է, որ եթե ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (ԴՊՀ) դրամավարկային քաղաքականությունը խստացնելու համար կենտրոնանա ոչ թե տոկոսադրույքների բարձրացման, այլ իր հաշվեկշռի կրճատման վրա, դա կդառնա ԱՄՆ դոլարի համար ակնհայտ բացասական գործոն:
Անցյալ ամիս Ֆեդը նոր նախագահ Քևին Ուորշի ղեկավարությամբ անցել է ավելի խիստ քաղաքականության։ FOMC-ի 18 անդամներից առնվազն կեսը դեռևս այս տարի ակնկալում է առնվազն մեկ տոկոսադրույքի բարձրացում։ Միաժամանակ Ֆեդը քննարկում է նաև դրամական զանգվածի կրճատումը։ Կարգավորողի հաշվեկշիռը ներկայում կազմում է մոտ 6.7 տրլն դոլար՝ 2022 թվականի շուրջ 9 տրլն դոլարի գագաթնակետից հետո:
Deutsche Bank-ի արժութային ռազմավարության ղեկավար Գեորգ Սարավելոսը նշում է, որ Ճապոնիայի բանկի փորձը ցույց է տալիս՝ հաշվեկշռի կրճատումն ինքնին պարտադիր չէ, որ ուժեղացնի ազգային արժույթը։ Չնայած Ճապոնիայի բանկը վերջին տարիներին արագ տեմպերով իրականացնում է քանակական խստացում, ճապոնական իենը շարունակում է մնալ պատմականորեն թույլ:
Սարավելոսի խոսքով՝ հաշվեկշռի խստացումը միայն այն դեպքում կարող է աջակցել արժույթին, եթե այն ուղեկցվի կարճաժամկետ եկամտաբերությունների աճով։ Հակառակ դեպքում ազդեցությունը դոլարի վրա կարող է սահմանափակ կամ նույնիսկ բացասական լինել:
Նա նաև զգուշացնում է, որ Ֆեդի հաշվեկշռի հետագա կրճատումը կարող է հակասություններ առաջացնել ԱՄՆ վարչակազմի հետ, քանի որ վերջինս շահագրգռված է երկարաժամկետ պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունները ցածր պահելու հարցում։ Նման իրավիճակ արդեն նկատվել է Ճապոնիայում, որտեղ Ճապոնիայի բանկի անկախությունը պարբերաբար դառնում է քաղաքական քննարկումների թեմա:
Deutsche Bank-ը նաև նշում է, որ Ֆեդի բաժինը ԱՄՆ պետական պարտատոմսերի շուկայում արտառոց մեծ չէ, ուստի բանկը համոզված չէ, որ հաշվեկշռի հետագա կրճատումը կլինի գնաճի դեմ պայքարի արդյունավետ գործիք։ Եթե, այնուամենայնիվ, Ֆեդը շեշտը դնի հաշվեկշռի կրճատման վրա՝ տոկոսադրույքների բարձրացման փոխարեն, դա, ըստ բանկի, կլինի ԱՄՆ դոլարի համար հստակ բացասական ազդակ:
Վերջին տվյալներով՝ ԱՄՆ դոլարի ինդեքսը (DXY), որը չափում է դոլարի փոխարժեքը վեց հիմնական արժույթների զամբյուղի նկատմամբ, կազմել է 100.77:

Сокращение баланса Федеральной резервной системы негативно скажется на долларе
Deutsche Bank считает, что если Федеральная резервная система США (ФРС) сосредоточится на сокращении своего баланса, а не на повышении процентных ставок, это станет очевидным негативным фактором для доллара США:
В прошлом месяце ФРС под руководством нового президента Кевина Уорша перешла к более жесткой политике. По крайней мере, половина из 18 членов FOMC по-прежнему ожидает как минимум одного повышения процентной ставки в этом году. В то же время ФРС также обсуждает сокращение денежной массы. Баланс регулятора в настоящее время составляет около 6.7 трлн долларов, после пика в 9 трлн долларов в 2022 году:
Руководитель валютной стратегии Deutsche Bank Георг Саравелос отмечает, что опыт Банка Японии показывает, что сокращение баланса само по себе не обязательно укрепляет национальную валюту. Несмотря на то, что Банк Японии в последние годы проводит количественное ужесточение, японская иена продолжает оставаться исторически слабой:
По словам Саравелоса, ужесточение баланса может поддержать валюту только в том случае, если оно будет сопровождаться ростом краткосрочных доходностей. В противном случае влияние на доллар может быть ограниченным или даже негативным:
Он также предупреждает, что дальнейшее сокращение баланса ФРС может вызвать противоречия с администрацией США, поскольку последняя заинтересована в удержании низких доходностей долгосрочных государственных облигаций. Подобная ситуация уже наблюдалась в Японии, где независимость Банка Японии периодически становится темой политических дискуссий:
Deutsche Bank также отмечает, что доля ФРС на рынке государственных облигаций США незначительна, поэтому банк не уверен, что дальнейшее сокращение баланса будет эффективным инструментом борьбы с инфляцией. Если, тем не менее, ФРС сделает акцент на сокращении баланса вместо повышения процентных ставок, это, по мнению банка, будет четким негативным сигналом для доллара США:
По последним данным индекс доллара США (DXY), который измеряет обменный курс доллара к корзине из шести основных валют, составил 100.77: