Deutsche Bank-ը կարծում է, որ եթե ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (ԴՊՀ) դրամավարկային քաղաքականությունը խստացնելու համար կենտրոնանա ոչ թե տոկոսադրույքների բարձրացման, այլ իր հաշվեկշռի կրճատման վրա, դա կդառնա ԱՄՆ դոլարի համար ակնհայտ բացասական գործոն:
Անցյալ ամիս Ֆեդը նոր նախագահ Քևին Ուորշի ղեկավարությամբ անցել է ավելի խիստ քաղաքականության։ FOMC-ի 18 անդամներից առնվազն կեսը դեռևս այս տարի ակնկալում է առնվազն մեկ տոկոսադրույքի բարձրացում։ Միաժամանակ Ֆեդը քննարկում է նաև դրամական զանգվածի կրճատումը։ Կարգավորողի հաշվեկշիռը ներկայում կազմում է մոտ 6.7 տրլն դոլար՝ 2022 թվականի շուրջ 9 տրլն դոլարի գագաթնակետից հետո:
Deutsche Bank-ի արժութային ռազմավարության ղեկավար Գեորգ Սարավելոսը նշում է, որ Ճապոնիայի բանկի փորձը ցույց է տալիս՝ հաշվեկշռի կրճատումն ինքնին պարտադիր չէ, որ ուժեղացնի ազգային արժույթը։ Չնայած Ճապոնիայի բանկը վերջին տարիներին արագ տեմպերով իրականացնում է քանակական խստացում, ճապոնական իենը շարունակում է մնալ պատմականորեն թույլ:
Սարավելոսի խոսքով՝ հաշվեկշռի խստացումը միայն այն դեպքում կարող է աջակցել արժույթին, եթե այն ուղեկցվի կարճաժամկետ եկամտաբերությունների աճով։ Հակառակ դեպքում ազդեցությունը դոլարի վրա կարող է սահմանափակ կամ նույնիսկ բացասական լինել:
Նա նաև զգուշացնում է, որ Ֆեդի հաշվեկշռի հետագա կրճատումը կարող է հակասություններ առաջացնել ԱՄՆ վարչակազմի հետ, քանի որ վերջինս շահագրգռված է երկարաժամկետ պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունները ցածր պահելու հարցում։ Նման իրավիճակ արդեն նկատվել է Ճապոնիայում, որտեղ Ճապոնիայի բանկի անկախությունը պարբերաբար դառնում է քաղաքական քննարկումների թեմա:
Deutsche Bank-ը նաև նշում է, որ Ֆեդի բաժինը ԱՄՆ պետական պարտատոմսերի շուկայում արտառոց մեծ չէ, ուստի բանկը համոզված չէ, որ հաշվեկշռի հետագա կրճատումը կլինի գնաճի դեմ պայքարի արդյունավետ գործիք։ Եթե, այնուամենայնիվ, Ֆեդը շեշտը դնի հաշվեկշռի կրճատման վրա՝ տոկոսադրույքների բարձրացման փոխարեն, դա, ըստ բանկի, կլինի ԱՄՆ դոլարի համար հստակ բացասական ազդակ:
Վերջին տվյալներով՝ ԱՄՆ դոլարի ինդեքսը (DXY), որը չափում է դոլարի փոխարժեքը վեց հիմնական արժույթների զամբյուղի նկատմամբ, կազմել է 100.77:

Reduction of the Federal Reserve's balance sheet will negatively impact the dollar
Deutsche Bank believes that if the Federal Reserve System (Fed) of the United States focuses on reducing its balance sheet rather than raising interest rates to tighten monetary policy, it will be an obvious negative factor for the US dollar:
Last month, the Fed, under the new president Kevin Warsh, shifted to a more stringent policy. At least half of the 18 members of the FOMC still expect at least one interest rate hike this year. At the same time, the Fed is also discussing the reduction of the money supply. The regulator's balance currently stands at about $6.7 trillion, down from a peak of around $9 trillion in 2022:
Georg Saravelos, head of currency strategy at Deutsche Bank, points out that the experience of the Bank of Japan shows that reducing the balance sheet does not necessarily strengthen the national currency. Despite the Bank of Japan rapidly implementing quantitative tightening in recent years, the Japanese yen continues to remain historically weak:
According to Saravelos, tightening the balance sheet can only support the currency if it is accompanied by an increase in short-term yields. Otherwise, the impact on the dollar could be limited or even negative:
He also warns that further reductions in the Fed's balance sheet could create conflicts with the US administration, as the latter is interested in keeping long-term government bond yields low. Such a situation has already been observed in Japan, where the independence of the Bank of Japan periodically becomes a topic of political discussion:
Deutsche Bank also notes that the Fed's share in the US government bond market is not particularly large, so the bank is not confident that further reductions in the balance sheet will be an effective tool against inflation. If, however, the Fed emphasizes balance sheet reduction instead of raising interest rates, it will be a clear negative signal for the US dollar, according to the bank:
According to the latest data, the US dollar index (DXY), which measures the dollar's exchange rate against a basket of six major currencies, stood at 100.77: