COP17-ը Հայաստանի համար կարևոր հնարավորություն է ոչ միայն բարձր մակարդակի միջազգային միջոցառում կազմակերպելու, այլև միջազգային գործընկերներին ներկայացնելու երկրի տեխնոլոգիական և նորարարական ներուժը: Այս մասին ասաց Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Գևորգ Մանտաշյանը հանդիպման ժամանակ:
Նա նշեց, որ միջոցառումը նաև նոր հնարավորություններ կստեղծի համագործակցության և ներդրումների համար կիրառական գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Հանդիպումը տեղի ունեցավ 17-րդ Կողմերի կոնֆերենցիայի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակներում, որը կանցկացվի Հայաստանում 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-30-ը:
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, լինելով COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքների միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդամ, մասնակցում է ֆորումի կազմակերպմանը, համակարգելով և ապահովելով տեխնոլոգիական նորարարությունների, կիրառական գիտական լուծումների և ոլորտի զարգացման ներուժի արժանի ներկայացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են կոնֆերենցիայի նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպչական և բովանդակային հարցեր, փոխանակվել տեղեկատվությամբ առաջնահերթ ուղղությունների, հարակից միջոցառումների, ազգային պավիլյոնի տեխնոլոգիական կոնցեպցիայի և համագործակցության հիմնական ուղղությունների մասին:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել կոնֆերենցիայի օրերին պատվիրակությունների համար կապի և հեռահաղորդակցության համակարգերի անխափան աշխատանքի ապահովման, թվային ենթակառուցվածքի պատրաստվածության և անհրաժեշտ տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման հարցերին:
Հանդիպման արդյունքներով զրուցակիցները կոնկրետացրել են հետագա քայլերը համատեղ աշխատանքի շրջանակներում, սահմանել դրանց իրականացման ժամկետները և համաձայնել շարունակել համակարգված համագործակցությունը կոնֆերենցիայի արդյունավետ նախապատրաստման և բովանդակային լրացման համար:

COP17 является важной возможностью для Армении не только организовать международное мероприятие высокого уровня, но и представить международным партнерам технологический и инновационный потенциал страны. Об этом сказал заместитель министра высокотехнологичной промышленности Армении Геворг Манташян во время встречи с заместителем министра окружающей среды РА Арамом Меймаряном.
Он отметил, что мероприятие создаст новые возможности для сотрудничества и привлечения инвестиций в сферах прикладной науки и высоких технологий. Встреча состоялась в рамках подготовки и организации 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Армении с 19 по 30 октября 2026 года.
Министерство высокотехнологичной промышленности Армении, являясь членом межведомственной рабочей группы по подготовке COP17, участвует в организации форума, координируя и обеспечивая достойное представление технологических инноваций, прикладных научных решений и потенциала развития отрасли в рамках мероприятия.
В ходе обсуждения стороны рассмотрели организационные и содержательные вопросы подготовки конференции, обменялись информацией о приоритетных направлениях, сопутствующих мероприятиях, технологической концепции национального павильона, а также основных направлениях взаимодействия и скоординированных действий.
Особое внимание было уделено вопросам обеспечения бесперебойной работы систем связи и телекоммуникаций для делегаций в дни проведения конференции, готовности цифровой инфраструктуры и внедрения необходимых технологических решений.
По итогам встречи собеседники конкретизировали дальнейшие шаги в рамках совместной работы, определили сроки их реализации и договорились продолжить скоординированное сотрудничество для эффективной подготовки и содержательного наполнения конференции.