ԵՐԵՎԱՆ, 21 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Չիստի պրիտոկ նեկոմմերցիալ դրամական փոխանցումների Հայաստանում մայիսին 2026 թվականին աճել է 30.2% նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ասվում է Համաշխարհային բանկի Armenia Monthly Economic Update – July 2026 զեկույցում:
Համաշխարհային բանկում նշել են, որ բարձր երկնիշ աճը գրանցվել է 2025 թվականի ցածր հիմքի ֆոնին: «Ընդհանուր չիստի պրիտոկի 61%-ը կազմել են Ռուսաստանից փոխանցումները, որոնց ծավալը տարեկան 42.2% աճել է», - ասվում է փաստաթղթում:
Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ, փոխանցումների ներհոսքը նպաստել է հայկական դրամի ամրապնդմանը, բանկային հատվածի լիկվիդության աճին և ներքին պահանջարկի պահպանմանը:
Հայաստանի կենտրոնական բանկի տվյալներով, 2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով արտերկրից ֆիզիկական անձանց համար ստացված միջազգային դրամական փոխանցումների չիստի պրիտոկը կազմել է $1.08 միլիարդ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում $511.7 միլիոնի դիմաց: Միաժամանակ, միայն մայիսին չիստի դրամական փոխանցումների պրիտոկը կազմել է $356.8 միլիոն, նախորդ տարվա մայիսին $238.3 միլիոնի դիմաց:

Чистый приток некоммерческих переводов в Армению в мае вырос на 30,2% — Всемирный банк
ЕРЕВАН, 21 июля. /АРКА/. Чистый приток некоммерческих денежных переводов в Армению в мае 2026 года вырос на 30,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, говорится в обзоре Всемирного банка Armenia Monthly Economic Update – July 2026.
Во Всемирном банке отметили, что высокий двузначный рост был зафиксирован на фоне низкой базы 2025 года. «Около 61% общего чистого притока пришлось на переводы из России, объем которых увеличился на 42,2% в годовом выражении», — говорится в документе.
По оценке Всемирного банка, приток переводов способствовал укреплению армянского драма, росту ликвидности банковского сектора и поддержанию внутреннего спроса.
Согласно данным ЦБ Армении, чистый приток трансграничных переводов в пользу физических лиц в Армении, полученных из-за рубежа через банковскую систему РА, в январе-мае 2026 года составил $1,08 млрд. против $511,7 млн. в январе-мая 2025 года. При этом, только в мае чистый приток денежных переводов составил $356,8 млн. против $238,3 млн. в мае прошлого года.