Չինաստանը վերացրել է վառելիքի արտահանման սահմանափակումները, թույլ տալով պետական ռեֆայներներին վերադառնալ արտահանման այս ամսվա ընթացքում, ինչպես նաև մեկ մասնավոր ռեֆայներ, հաղորդում է Reuters-ը:
Մասնավոր ռեֆայները, որը մեծամասամբ պատկանում է Rongsheng Petrochemical-ին, առաջին անգամ արտահանման է դուրս գալիս չորս ամսվա դադարից հետո: Պետական ռեֆայներները թույլատրվել են վառելիք վաճառել արտասահման, նույնիսկ սահմանափակումներով:
Հաղորդվում է, որ սահմանափակումների վերացմանը զուգահեռ, չինական ռեֆայներները ծրագրում են այս ամսվա ընթացքում արտահանել մոտ 3 միլիոն մետրիկ տոննա բենզին, դիզելային վառելիք և ինքնաթիռի վառելիք:
Հունիսին Չինաստանը թույլատրել էր պետական ռեֆայներներին արտահանել 800,000 տոննա վառելիք:
Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած հակամարտության պատճառով Չինաստանի կառավարությունը արգելել էր բոլոր վառելիքի արտահանումները, բացառությամբ որոշ ծավալների, որոնք արտահանվում էին որոշ հարավ-արևելյան երկրների:

Китай снял ограничения на экспорт переработанного топлива, позволив государственным переработчикам возобновить отгрузки за границу в этом месяце, а также одному частному переработчику, сообщает Reuters со ссылкой на неназванные источники.
Для частного переработчика, компании, в основном принадлежащей Rongsheng Petrochemical, это будет первый месяц экспорта после четырехмесячного перерыва. Государственным переработчикам было разрешено продавать топливо за границу, даже с ограничениями.
Согласно источникам Reuters, после снятия ограничений китайские переработчики планируют экспортировать около 3 миллионов метрических тонн бензина, дизельного топлива и авиационного топлива в этом месяце.
В июне сообщалось, что Китай разрешит государственным переработчикам экспортировать 800,000 тонн переработанного топлива в этом месяце.
Несколько дней после начала конфликта на Ближнем Востоке и закрытия Ормузского пролива китайское правительство решило запретить все экспортные поставки топлива, за исключением некоторых объемов, отправляемых в определенные страны Юго-Восточной Азии.