Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ՝ միջազգային ծովային ուղիների անվտանգությունն ապահովելու և հակամարտությունների օջախները վերացնելու համար, հայտարարել է ՉԺՀ նախագահ Սին Ծինփինը՝ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ Ալ-Սիսիի հետ բանակցությունների ընթացքում։
«Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ՝ միջազգային ծովային ուղիների անվտանգությունն ապահովելու և հանուն զարգացման համագործակցությունն առաջ մղելու համար»,- ասել է նա։
Ծինփինը նաև ընդգծել է Պեկինի պատրաստակամությունը՝ «աջակցելու տարածաշրջանի երկրների շահերի ինտեգրմանը, փոխադարձ վստահության աստիճանական ամրապնդմանը և հակամարտությունների օջախների վերացմանը»։

Китай готов сотрудничать с государствами Ближнего Востока
Китай готов сотрудничать с государствами Ближнего Востока для обеспечения безопасности международных морских путей и устранения очагов конфликтов, заявил председатель КНР Си Цзиньпин во время переговоров с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси.
«Китай готов сотрудничать со всеми странами региона для обеспечения безопасности международных морских путей и продвижения сотрудничества ради развития», - сказал он.
Си также подчеркнул готовность Пекина «поддерживать интеграцию интересов стран региона, постепенно укреплять взаимное доверие и устранять очаги конфликтов».