Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ՝ միջազգային ծովային ուղիների անվտանգությունն ապահովելու և հակամարտությունների օջախները վերացնելու համար, հայտարարել է ՉԺՀ նախագահ Սին Ծինփինը՝ Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ Ալ-Սիսիի հետ բանակցությունների ընթացքում։
«Չինաստանը պատրաստ է համագործակցել տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ՝ միջազգային ծովային ուղիների անվտանգությունն ապահովելու և հանուն զարգացման համագործակցությունն առաջ մղելու համար»,- ասել է նա։
Ծինփինը նաև ընդգծել է Պեկինի պատրաստակամությունը՝ «աջակցելու տարածաշրջանի երկրների շահերի ինտեգրմանը, փոխադարձ վստահության աստիճանական ամրապնդմանը և հակամարտությունների օջախների վերացմանը»։

China is ready to cooperate with Middle Eastern countries
China is ready to cooperate with Middle Eastern countries to ensure the security of international maritime routes and eliminate conflict hotspots, announced Chinese President Xi Jinping during talks with Egyptian President Abdel Fattah al-Sisi.
“China is ready to cooperate with all countries in the region to ensure the security of international maritime routes and promote cooperation for development,” he said.
Xi also emphasized Beijing's readiness to “support the integration of regional countries' interests, gradually strengthen mutual trust, and eliminate conflict hotspots.”