Չինաստանը պատրաստվում է աջակցել Իրանի վերակառուցմանը, ինչը կարող է ընդլայնել իր տնտեսական և էներգետիկ ազդեցությունը Մերձավոր Արևելքում։ Չինական ներդրումները և ենթակառուցվածքային նախագծերը կարող են ամրապնդել երկարաժամկետ մուտքը Իրանի նավթային ռեսուրսներին, մինչդեռ Beijing-ը փորձում է մեծացնել իր տարածաշրջանային ազդեցությունը։ Իրանը, որը շարունակական արևմտյան պատժամիջոցների և մեկուսացման պայմաններում է, պատրաստ է խորացնել իր ռազմավարական գործընկերությունը Չինաստանի հետ։
Այս զարգացումները տեղի են ունենում Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վանգ Իի և Իրանի Ազգային անվտանգության խորհրդի փոխնախարարի միջև Նյու Դելիում տեղի ունեցած հանդիպման ֆոնին։ Հանդիպումը ընդգծում է Չինաստանի ավելի լայն ռազմավարությունը՝ ընդլայնել իր տնտեսական և դիվանագիտական ազդեցությունը Մերձավոր Արևելքում, հատկապես ԱՄՆ-ի կողմից իրականացված ռազմական միջամտությունների արդյունքում ձևավորված դատարկության պայմաններում։
Վանգը նշել է, որ Չինաստանը շարունակելու է աջակցել Իրանի վերակառուցման և խաղաղության հաստատման ջանքերին։ Չինաստանի պաշտոնական ներգրավվածությունը մինչ այժմ հիմնականում կենտրոնացած է մարդասիրական օգնության վրա, սակայն փորձագետները նշում են, որ մեծածավալ ենթակառուցվածքային զարգացման անցումը կարող է լինել Չինաստանի էներգետիկ անվտանգության ամրապնդման կարևոր մեխանիզմ։

China is preparing to support Iran's reconstruction, which could expand its economic and energy influence in the Middle East. Chinese investments and infrastructure projects could strengthen long-term access to Iranian oil resources, while Beijing seeks to increase its regional influence. Iran, facing ongoing Western sanctions and isolation, is willing to deepen its strategic partnership with China.
This development comes against the backdrop of a meeting between Chinese Foreign Minister Wang Yi and the deputy secretary of Iran's Supreme National Security Council in New Delhi. The talks underscore China's broader strategy to expand its economic and diplomatic footprint in the Middle East amid the vacuum left by failed US military interventions.
Wang indicated that China will continue to provide assistance to Iran while supporting reconstruction and peacebuilding efforts. To date, China's official involvement has largely centered on humanitarian relief, but observers note that transitioning to large-scale infrastructure development is a key mechanism for Beijing to solidify energy security.