Չինաստանը չի անհրաժեշտ դոլարը տապալելու համար՝ գլոբալ արժույթային պատերազմում հաղթելու համար։ Աշխարհի ուշադրությունը պետք չէ կենտրոնացնել այն հարցի վրա, թե արդյոք Չինաստանը կարող է հասնել իր նպատակին՝ ռենմինբուն փոխարինելու դոլարը։ Պեկինը շարունակաբար կառուցում է ֆինանսական ենթակառուցվածք, որը նվազեցնում է դոլարային կենտրոնացված համաշխարհային համակարգի վրա կախվածությունը, ինչը կունենա կարևոր աշխարհաքաղաքական հետևանքներ։
Այս տարվա Լուջիաուի ֆորումում Չինաստանի պաշտոնյաները ներկայացրեցին մի շարք միջոցառումներ, որոնք նախատեսում են ընդլայնել ռենմինբուի (RMB) ֆինանսավորումը, խորացնել Շանհայի դերը միջազգային ֆինանսական կենտրոնում, ստեղծել նոր դրամական միջոցներ արտասահմանյան կենտրոնական բանկերի և պետական ներդրողների համար, ընդլայնել սահմանային RMB առևտուրը և բացել Չինաստանի ֆինանսական հատվածի որոշ մասեր միջազգային մասնակցության համար։
Չինաստանը 2008-ի գլոբալ ֆինանսական krisis-ից հետո սկսել է ռենմինբուի միջազգայինացման ծրագիրը, որն ընդգրկում է առևտրային կարգավորումներ, օֆշորային հաշվարկային կենտրոնների ստեղծում, արժույթի փոխանակման պայմանագրերի ընդլայնում և այլ միջոցառումներ։ Չինաստանի ղեկավարությունը 15-րդ հնգամյա պլանի առաջին տարվա իրականացման ժամանակահատվածում չի կորցնում ժամանակը՝ ֆինանսը ազգային ռազմավարական նպատակ դարձնելու համար։

Китаю не нужно свергать доллар, чтобы выиграть глобальную валютную войну. Внимание мира не должно сосредоточиваться на том, сможет ли Китай достичь своей цели по замене доллара юанем. Пекин продолжает методично строить финансовую инфраструктуру, необходимую для снижения зависимости от долларовой системы, что будет иметь значительные геополитические последствия.
На Лужяо-форуме в этом году китайские чиновники представили ряд мер, направленных на расширение финансирования юаня (RMB), углубление роли Шанхая как международного финансового центра, создание новых ликвидных средств для иностранных центральных банков и государственных инвесторов, расширение трансакций с юанем через границу и дальнейшее открытие некоторых частей финансового сектора Китая для международного участия.
Китай начал программу интернационализации юаня после глобального финансового кризиса 2008 года, включая торговые расчеты, создание оффшорных расчетных центров, расширение валютных свопов и другие меры. Руководство Китая не теряет времени на реализацию 15-го пятилетнего плана, превращая финансы в национальную стратегическую цель.