Hesai Technology, Շանհայի կենտրոնակայան ունեցող lidar սենսորների արտադրող, 2024 թվականին ճանաչվել է ազգային անվտանգության սպառնալիք ԱՄՆ-ի Պաշտպանության նախարարության կողմից, որը Hesai-ն դասակարգել է որպես չինական ռազմական կազմակերպություն:
Չնայած սև ցուցակում գտնվելը, ԱՄՆ-ի ընկերությունները կարող են օգտագործել Hesai-ի տեխնոլոգիան, և ընկերությունը ընդլայնում է իր գործունեությունը ԱՄՆ-ում, այդ թվում՝ Nvidia-ի հետ համագործակցության միջոցով:
Հետազոտողները և քննադատները CNBC-ին հայտնել են, որ lidar-ը կարող է խախտվել մալվարով, ինչը կարող է ունենալ լուրջ հետևանքներ:
Hesai-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Դավիդ Լին ասում է, որ իր ընկերությունը չի աշխատում չինական ռազմական ուժերի համար, և նրա արտադրանքը անվտանգ է:

Hesai Technology, производитель лидаров из Шанхая, был внесен в черный список как угроза национальной безопасности в 2024 году Министерством обороны США, которое классифицировало Hesai как китайскую военную организацию.
Несмотря на наличие в черном списке, американские компании могут использовать технологии Hesai, и компания расширяет свое присутствие в США, в том числе через партнерство с Nvidia.
Исследователи и критики сообщили CNBC, что лидары могут быть скомпрометированы с помощью вредоносного ПО, что может иметь серьезные последствия.
Соучредитель и генеральный директор Hesai Давид Ли утверждает, что его компания не работает на китайскую армию и что ее продукция безопасна.