Ծառուկյանի փակ բիզնեսները, Սոկոլովի նշանակումը, Բաքվի սպառնալիքը, Երևան-Մոսկվա հարաբերությունները
Պետությունն այս շաբաթ որոշեց ուղղակի կառավարում հաստատել Ծառուկյանին պատկանող Արարատի ցեմենտի գործարանում։ Հինգշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն բավարարել է Դատախազության՝ ոչ միայն «Արարատցեմենտին» այլև Ծառուկյանի ողջ ունեցվածքին վերաբերող հայցը։
Զուգահետ, կտրուկ աճում է մեկ այլ գործարարի՝ Հայաստանի խոշորագույն բջջային օպերատոր «Վիվա Հայաստանի» գործող և Թեղուտի հանքավայրի ապագա սեփականատիրոջ ազդեցությունը։ Այս շաբաթ հաղորդվեց, որ Հայաստանով անցնող TRIPP + առևտրային հիմնադրամը կղեկավարի ԽՍՀՄ-ում ծնված, Չիկագո տեղափոխված ամերիկացի ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը:
Այս պահին այդ հիմնադրամում մոտ 200 միլիոն դոլար կա։ Ռուս-ամերիկյան գործարարի համար, սակայն, դա այնքան էլ մեծ գումար չէ։ Սոկոլովն անցած տարի իր անձնական միջոցներից մոտ 100 միլիոն դոլար էր նվիրաբերել Չիկագոյի համալսարանին։

News | 2026/07/19 18:00
This week, the government decided to establish direct management of the Ararat cement plant owned by Tsarukyan. On Thursday, it became known that the Anti-Corruption Committee had satisfied the Prosecutor General's lawsuit concerning not only 'Araratcement' but also all of Tsarukyan's assets.
At the same time, the influence of another businessman, who is the current operator of Armenia's largest mobile operator 'Viva Armenia' and the future owner of the Teghut mine, is sharply increasing. This week it was reported that the TRIPP + trade fund passing through Armenia will be headed by American investor Konstantin Sokolov, who was born in the USSR and moved to Chicago:
Currently, this fund has about 200 million dollars. However, for the Russian-American businessman, this is not such a large amount. Last year, Sokolov donated about 100 million dollars from his personal funds to the University of Chicago.