Ծառուկյանի փակ բիզնեսները, Սոկոլովի նշանակումը, Բաքվի սպառնալիքը, Երևան-Մոսկվա հարաբերությունները
Պետությունն այս շաբաթ որոշեց ուղղակի կառավարում հաստատել Ծառուկյանին պատկանող Արարատի ցեմենտի գործարանում։ Հինգշաբթի օրը հայտնի դարձավ, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն բավարարել է Դատախազության՝ ոչ միայն «Արարատցեմենտին» այլև Ծառուկյանի ողջ ունեցվածքին վերաբերող հայցը։
Զուգահետ, կտրուկ աճում է մեկ այլ գործարարի՝ Հայաստանի խոշորագույն բջջային օպերատոր «Վիվա Հայաստանի» գործող և Թեղուտի հանքավայրի ապագա սեփականատիրոջ ազդեցությունը։ Այս շաբաթ հաղորդվեց, որ Հայաստանով անցնող TRIPP + առևտրային հիմնադրամը կղեկավարի ԽՍՀՄ-ում ծնված, Չիկագո տեղափոխված ամերիկացի ներդրող Կոնստանտին Սոկոլովը:
Այս պահին այդ հիմնադրամում մոտ 200 միլիոն դոլար կա։ Ռուս-ամերիկյան գործարարի համար, սակայն, դա այնքան էլ մեծ գումար չէ։ Սոկոլովն անցած տարի իր անձնական միջոցներից մոտ 100 միլիոն դոլար էր նվիրաբերել Չիկագոյի համալսարանին։

Государство на этой неделе решило установить прямое управление на цементном заводе Арарат, принадлежащем Царукяну. В четверг стало известно, что Антикоррупционный комитет удовлетворил иск Генеральной прокуратуры, касающийся не только «Араратцемента», но и всего имущества Царукяна.
Параллельно резко возрастает влияние другого бизнесмена, действующего в качестве крупнейшего мобильного оператора Армении «Вива Армения» и будущего владельца месторождения Тегут. На этой неделе было сообщено, что торговым фондом TRIPP +, проходящим через Армению, будет руководить американский инвестор Константин Соколов, родившийся в СССР и переехавший в Чикаго:
В данный момент в этом фонде около 200 миллионов долларов. Однако для российского-американского бизнесмена это не такая уж большая сумма. Соколов в прошлом году пожертвовал около 100 миллионов долларов из своих личных средств Чикагскому университету.