Բժշկական կազմակերպություններին հնարավորություն է տրված՝ մասնագիտացված խորհրդատվությունների դեպքում կիրառել համավճար
Լուրեր | 2026/07/22 13:01
Սամվել Խարազյանը ներկայացրել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի վիճակը
2026թ. հունվարի 1-ից ապահովագրված քաղաքացիների թիվն ավելացել է 14%-ով, և եթե տարեսկզբին խոսում էինք 1,6 մլն շահառուների սպասարկման մասին, ապա հունիս ամսվա տվյալներով մեր շահառուների թիվն արդեն 1,8 մլն է, որոնցից ապահովագրական փաթեթի ծառայություններից օգտվել է 762 404-ը:
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը նշել է, որ 200 հազար և ավելի դրամ աշխատավարձ ստացող շահառուների աճը կազմել է ավելի քան 30%, ինչը պայմանավորված է առողջության ապահովագրության համակարգի կարևորությամբ:
«Սա հստակ ցույց է տալիս, որ համակարգը սպասված է եղել, ապահովագրության փաթեթում ներառված ծառայությունների հասանելիությունն ուղղորդել է մեր քաղաքացիներին, որ դիմեն իրենց գործատուներին», - նշել է նա:
Խարազյանը նաև տեղեկացրել է, որ յուրաքանչյուր 2-րդ ապահովագրված անձ օգտվել է ապահովագրական փաթեթի ծառայություններից կամ ստացել է որևէ դեղ:
«Համավճարը կիրառվել է առաջին 5 ամիսներին, սակայն քաղաքացիները սկսել են բարձրաձայնել այս մասին հունիս ամսից: Այժմ մենք տեղեկատվությունը հավաքում ենք, դիտարկում ենք, թե համավճարի կիրառումը տնօրենի հրամանո՞վ է, երբ է հաստատվել», - հավելել է նա:

Медицинским организациям предоставлена возможность применять софинансирование при специализированных консультациях
Новости | 2026/07/22 13:01
Самвел Харазян представил состояние системы обязательного медицинского страхования
С 1 января 2026 года количество застрахованных граждан увеличилось на 14%, и если в начале года говорили о 1,6 млн обслуживаемых, то по данным июня число наших застрахованных уже составляет 1,8 млн, из которых 762 404 воспользовались услугами страхового пакета.
Временный исполняющий обязанности генерального директора Фонда обязательного медицинского страхования Самвел Харазян отметил, что рост числа застрахованных с зарплатой 200 тысяч драм и более составил более 30%, что связано с важностью системы обязательного медицинского страхования.
«Это ясно показывает, что система была ожидаемой, доступность услуг, включенных в страховой пакет, направила наших граждан обратиться к своим работодателям», - отметил он.
Харазян также сообщил, что каждый второй застрахованный воспользовался услугами страхового пакета или получил какие-либо лекарства.
«Софинансирование применялось в первые 5 месяцев, однако граждане начали поднимать этот вопрос с июня. Сейчас мы собираем информацию, рассматриваем, было ли применение софинансирования приказом директора, когда оно было утверждено», - добавил он.