Բրյուսովի համալսարանի ամբիոնի վարիչի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել կաշառք ստանալու փաստով
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Բրյուսովի պետական համալսարանի ամբիոնի վարիչը, օգտագործելով իր պաշտոնական լիազորությունները, կաշառք է ստացել:
Ըստ նախնական քննության տվյալների, ամբիոնի վարիչը կազմակերպել է երկու դասախոսների համար արտահերթ արձակուրդ տրամադրելու գործընթացը, իսկ դրա դիմաց 2025 թվականի հոկտեմբերին ստացել է նրանցից տարբեր գումարներ:
Բացի այդ, ամբիոնի վարիչը համաձայնել է կաշառք ստանալ ասպիրանտից՝ առանց խոչընդոտների պաշտպանելու նրա դիսերտացիան, որի դիմաց 2025 թվականի դեկտեմբերին ստացել է ոսկյա զարդ:
Ամբիոնի վարիչին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի (3 էպիզոդ) հիման վրա, իսկ նրան կաշառք տված երեք դասախոսներին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հիման վրա:
Ամբիոնի վարիչին որպես խափանման միջոց արգելվել է դասախոսություններ լսելը, նա հեռացվել է պաշտոնից:
Քրեական գործի նախնական քննությունը ավարտվել է, գործի նյութերը՝ մեղադրական ակտով, ուղարկվել են դատախազին:

В результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных Службой национальной безопасности РА, установлено, что заведующий кафедрой Государственного университета им. В. Брусова, используя свои служебные полномочия, получил взятку за покровительство.
Предварительное расследование выявило, что указанное должностное лицо организовало процесс предоставления двум преподавателям одного и того же факультета внепланового отпуска во время учебного процесса, распределив учебные часы между другими преподавателями, и взамен в октябре 2025 года получило от них в качестве взятки различные суммы денег.
Кроме того, заведующий кафедрой принял предложение в получении взятки от аспиранта для беспрепятственной защиты диссертации, получив в декабре 2025 года от него золотое украшение.
Заведующему кафедрой предъявлено обвинение по статье 435, части 2, пункта 3 (3 эпизода) Уголовного кодекса, а трем преподавателям, давшим ему взятку, - по статье 436, части 2, пункта 3 Уголовного кодекса.
Заведующему кафедрой в качестве меры пресечения запрещено посещать лекции, он отстранен от должности. Предварительное расследование по уголовному делу завершено, материалы дела вместе с обвинительным актом направлены надзорному прокурору с ходатайством о его утверждении и направлении в суд.