Նավթի գները բարձրացել են երկուշաբթի օրը, երբ Միացյալ Նահանգները նոր հարվածներ է հասցրել Իրանի ուժերին:
- Վերջին սրացումը տեղի է ունեցել, երբ ԱՄՆ ռազմական ուժերը հաստատել են, որ վերջին գործողությունների արդյունքում երրորդ ամերիկացի զինծառայող է զոհվել:
Ամենայն հավանականությամբ, նավթի գները կշարունակեն բարձրանալ, քանի որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև շարունակվող հակամարտությունը բարձրացնում է մտահոգությունները էներգիայի առաքումների անվտանգության վերաբերյալ Հորմուզի նեղուցում:
Ամերիկյան Brent նավթի միջազգային չափանիշը սեպտեմբերի համար բարձրացել է մոտ 2.77% և գերազանցել է $90 մեկ բարելի համար, մինչդեռ ԱՄՆ-ի West Texas Intermediate նավթը օգոստոսի համար աճել է մոտ 2.4% և հասել $84.49:
ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարել է, որ հարվածները շարունակվելու են, որպեսզի նվազեցնեն Իրանի ռազմական հնարավորությունները, որոնք օգտագործվում են առևտրային նավերի և քաղաքացիական ծովագնացների վրա հարձակումներ իրականացնելու համար:
Համաշխարհային նավթի շուկան դարձել է զգալիորեն ավելի խիստ, քանի որ Պարսից ծոցի արտահանումները նվազում են:

Новости | 2026/07/20 01:14
• Последняя эскалация произошла после того, как американские военные подтвердили, что в недавних операциях погиб третий американский военнослужащий.
Скорее всего, цены на нефть продолжат расти, поскольку продолжающийся конфликт между США и Иран вызывает опасения по поводу безопасности энергетических поставок через Ормузский пролив.
Международный эталон Brent на сентябрь вырос примерно на 2,77% и превысил $90 за баррель, в то время как американский West Texas Intermediate на август вырос примерно на 2,4% и достиг $84,49:
Центральное командование США заявило, что удары будут продолжаться, чтобы снизить военные возможности Ирана, которые используются для атак на торговые суда и гражданских моряков:
Глобальный рынок нефти стал значительно более напряженным, поскольку экспорт из Персидского залива сокращается: