BlackRock Investment Institute-ի համաձայն, արհեստական բանականության մրցավազքի հաղթողները հիմնականում ԱՄՆ-ի բաժնետոմսեր են, իսկ Չինաստանից միայն որոշակի անուններ են ընդգրկվում:
Ընկերությունը երկուշաբթի օրը հրապարակված զեկույցում պահպանել է չինական բաժնետոմսերի նկատմամբ չեզոք դիրքորոշում, մինչդեռ ԱՄՆ-ի նկատմամբ գերակշռող դիրք է պահպանում: «Չինաստանը ունի առավելություններ արժեքի շղթայի որոշ մասերում, ներառյալ արտադրությունը և մարտկոցները: Սակայն միայն արտադրական ուժը չի երաշխավորում գրավիչ բաժնետոմսերի վերադարձ, ինչը reinforces our preference for active investing rather than broad regional calls», - ասել է BlackRock-ը:
Չնայած Nasdaq Composite-ը այս տարի ավելացել է 12%-ով, Չինաստանի ChiNext տեխնոլոգիական ցուցանիշը աճել է ավելի քան 20%-ով: Սակայն ավելի լայն առումով, չինական բաժնետոմսերը նվազել են, MSCI China ցուցանիշը նվազել է 10%-ով, մինչդեռ ԱՄՆ-ի հիմնական ցուցանիշները աճել են 10%-ով:
Պեկինը գործարկել է քաղաքականություն, որպեսզի աջակցի ներքին արհեստական բանականության զարգացմանը, amid U.S. restrictions on high-end tech, and boost its use across industries. Սակայն դանդաղ տնտեսական աճի և խիստ մրցակցության պայմաններում, դժվար է հասկանալ, թե ինչպես կարող են ընկերությունները շահույթ ստանալ:
BlackRock-ի վերլուծաբանները «տեսնում են հնարավորություններ ֆիզիկական արհեստական բանականության մեջ», որտեղ տեխնոլոգիան ինտեգրվում է սարքավորումներին, ինչպիսիք են ռոբոտները:
Այս բաժնետոմսային մոտեցումը հակասում է սպասումներին, որ Կորեայի և Թայվանի բաժնետոմսերի շուկաների աճը, որոնք գերակշռում են տեղական չիպերի հսկաների կողմից, կտրամադրի ավելի լայն ազդեցություն Չինաստանում:
BlackRock-ի կարծիքով, ԱՄՆ-ը շարունակում է մնալ իրենց սիրած ուղղությունը: «Չնայած վերջնական արհեստական բանականության հաղթողների նույնականացումը դժվար է, մենք հավատում ենք, որ շատերը կգտնվեն ԱՄՆ-ում՝ հաշվի առնելով դրա առաջնորդությունը չիպերում, առաջատար արհեստական բանականության մոդելներում և խորը կապիտալի շուկաներում»:

According to the BlackRock Investment Institute, the winners of the artificial intelligence race will mostly be U.S. stocks, with only select names from China making the cut.
The firm maintained its neutral view on Chinese stocks in a report Monday, while staying overweight on the U.S. “China has advantages across parts of that value chain, including manufacturing and batteries. Yet manufacturing strength alone does not guarantee attractive equity returns, reinforcing our preference for active investing rather than broad regional calls,” BlackRock said.
While the Nasdaq Composite has gained a little over 12% this year, the tech-heavy ChiNext index of mainland China-traded shares has soared by more than 20%. But more broadly, Chinese stocks have tumbled with the MSCI China index down over 10%, while major U.S. indexes have climbed more than 10%.
Beijing has rolled out policies to support domestic AI development, amid U.S. restrictions on high-end tech, and boost its use across industries. But against slower economic growth and fierce competition, it's less clear how companies can generate profits.
“Cheap, open-source AI could drive adoption, but that doesn't necessarily translate into AI-provider profitability,” the BlackRock report said. The analysts do “see opportunities in physical AI,” in which the tech is integrated into hardware such as robotics.
The stock-specific approach contrasts with expectations that the surge in Korean and Taiwanese stock markets, dominated by local chip giants, would spill over into China more broadly. Last month, Invesco Global Market Strategist for Asia Pacific, David Chao, told reporters that he anticipated in the coming years more foreign investors would take notice of earnings and exports growth in Chinese tech companies.
But as global investors consider whether AI itself has become a bubble, BlackRock's view is to buy stocks exposed to scarce industry inputs. Those include infrastructure plays, from China to Latin America, the report said. The U.S. remains BlackRock's favorite. “While identifying the ultimate AI winners is difficult, we believe many will be found in the U.S. given its leadership in chips, frontier AI models and deep capital markets.”