Բիթքոինի BTC$63,520.76-ը նվազել է երեքշաբթի, ավարտելով վեց օր տևող հաղթական շարքը, որը եղել է ամենաերկարն այս տարվա մարտից ի վեր։ Սակայն, այս աճը, ըստ մի շարք ցուցանիշների, թվում է, որ թույլ է։
Ամենատարածված ցուցանիշներից մեկը Coinbase Premium-ն է, որը հետևում է բիթքոինի գնի տարբերությանը ԱՄՆ-ում գործող Coinbase (COIN) և Binance-ի միջև։ Այն արդեն 50 օր շարունակ բացասական է, ըստ Coinglass-ի տվյալների։ Սա նշանակում է, որ մոտ երկու ամիս բիթքոինը Coinbase-ում ավելի էժան է, քան Binance-ում, որը չի գործում ԱՄՆ-ում։ Այս տարբերությունը ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի տնտեսության թույլ պահանջարկը, ինչը ընդգծվում է ԱՄՆ-ի սպոտ փոխանակման ֆոնդերից (ETF) ութ շաբաթ շարունակ մաքուր դուրս հոսքերով։ Պատմականորեն, աճի շրջանները բնութագրվում են մշտապես դրական Coinbase Premium-ներով։
Այլ մտահոգիչ միտում է նկատվում Ճապոնիայում, որտեղ պարտքի եկամուտները շարունակաբար աճում են։ 10-ամյա պարտքի եկամուտը հասել է 30 տարվա բարձրագույն մակարդակի, ինչը բարձրացնում է վարկավորման ծախսերը ԱՄՆ-ում, Միացյալ Թագավորությունում և Գերմանիայում։ Շարունակական աճը, հատկապես պետական պարտքի եկամուտների դեպքում, կարող է դժվարություններ ստեղծել BTC-ի համար։
Մինչդեռ, սեզոնայնությունը աջակցում է շարունակական վերականգնմանը, վերլուծաբանների կարծիքով, ETF հոսքերը ամենակարևորն են։
«Մինչև [BlackRock-ի ETF] IBIT-ը չվերադարձվի կայուն հոսքերի, կառուցվածքային ինստիտուցիոնալ առաջարկը դեռ ապացուցված չէ», - նշում են Bitfinex-ի վերլուծաբանները CoinDesk-ի հետ կիսված զեկույցում։
Սինգապուրում գործող crypto առևտրի ընկերություն QCP Capital-ը նշել է, որ «կարճաժամկետ ֆոնն, հատկապես եթե սպոտ BTC ETF-ները շարունակեն հոսքեր ունենալ, թվում է կառուցողական», և ավելացրել է, որ $64,000 գնի մակարդակի որոշիչ վերականգնումը այս շաբաթ կտրամադրի լրացուցիչ խթան շուկայի տրամադրությանը։

Цена биткойна BTC$63,520.76 упала во вторник после того, как она отметила шестидневную победную серию, самую длинную с марта. Тем не менее, эти достижения выглядят хрупкими с точки зрения нескольких индикаторов.
Наиболее широко следимым является Coinbase Premium, который отслеживает разницу между ценой биткойна на американской бирже Coinbase (COIN) и Binance. Он теперь отрицательный в течение пятидесяти дней подряд, согласно данным Coinglass. Это означает, что почти два месяца BTC был дешевле на Coinbase, чем на Binance, которая не работает в США. Это несоответствие является индикатором относительно слабого спроса в крупнейшей экономике мира, что подчеркивается восемью подряд неделями чистых оттоков из американских спотовых биржевых фондов. Исторически, бычьи рынки характеризовались постоянно положительными Coinbase Premium.
Еще одной тревожной тенденцией является наблюдаемое в Японии, где доходность облигаций продолжает расти. 10-летняя облигация достигла 30-летнего максимума, увеличивая стоимость заимствований в США, Великобритании и Германии. Продолжающийся рост, особенно доходности казначейских облигаций, может создать препятствия для BTC.
Хотя сезонность поддерживает продолжение восстановления, именно потоки ETF имеют наибольшее значение, по мнению аналитиков.
«Пока [ETF] IBIT от BlackRock не вернется к устойчивым притокам, структурный институциональный спрос остается неподтвержденным», - отметили аналитики криптобиржи Bitfinex в отчете, представленном CoinDesk.
Сингапурская криптоторговая компания QCP Capital заявила, что «краткосрочная обстановка выглядит конструктивной, особенно если спотовые BTC ETF продолжат получать притоки после пятницы, что стало желанным изменением после более чем недели постоянных оттоков». Она добавила, что решительное восстановление уровня цены $64,000 на этой неделе даст дополнительный импульс рыночным настроениям.