Բիթքոինի BTC$63,520.76-ը նվազել է երեքշաբթի, ավարտելով վեց օր տևող հաղթական շարքը, որը եղել է ամենաերկարն այս տարվա մարտից ի վեր։ Սակայն, այս աճը, ըստ մի շարք ցուցանիշների, թվում է, որ թույլ է։
Ամենատարածված ցուցանիշներից մեկը Coinbase Premium-ն է, որը հետևում է բիթքոինի գնի տարբերությանը ԱՄՆ-ում գործող Coinbase (COIN) և Binance-ի միջև։ Այն արդեն 50 օր շարունակ բացասական է, ըստ Coinglass-ի տվյալների։ Սա նշանակում է, որ մոտ երկու ամիս բիթքոինը Coinbase-ում ավելի էժան է, քան Binance-ում, որը չի գործում ԱՄՆ-ում։ Այս տարբերությունը ցույց է տալիս ԱՄՆ-ի տնտեսության թույլ պահանջարկը, ինչը ընդգծվում է ԱՄՆ-ի սպոտ փոխանակման ֆոնդերից (ETF) ութ շաբաթ շարունակ մաքուր դուրս հոսքերով։ Պատմականորեն, աճի շրջանները բնութագրվում են մշտապես դրական Coinbase Premium-ներով։
Այլ մտահոգիչ միտում է նկատվում Ճապոնիայում, որտեղ պարտքի եկամուտները շարունակաբար աճում են։ 10-ամյա պարտքի եկամուտը հասել է 30 տարվա բարձրագույն մակարդակի, ինչը բարձրացնում է վարկավորման ծախսերը ԱՄՆ-ում, Միացյալ Թագավորությունում և Գերմանիայում։ Շարունակական աճը, հատկապես պետական պարտքի եկամուտների դեպքում, կարող է դժվարություններ ստեղծել BTC-ի համար։
Մինչդեռ, սեզոնայնությունը աջակցում է շարունակական վերականգնմանը, վերլուծաբանների կարծիքով, ETF հոսքերը ամենակարևորն են։
«Մինչև [BlackRock-ի ETF] IBIT-ը չվերադարձվի կայուն հոսքերի, կառուցվածքային ինստիտուցիոնալ առաջարկը դեռ ապացուցված չէ», - նշում են Bitfinex-ի վերլուծաբանները CoinDesk-ի հետ կիսված զեկույցում։
Սինգապուրում գործող crypto առևտրի ընկերություն QCP Capital-ը նշել է, որ «կարճաժամկետ ֆոնն, հատկապես եթե սպոտ BTC ETF-ները շարունակեն հոսքեր ունենալ, թվում է կառուցողական», և ավելացրել է, որ $64,000 գնի մակարդակի որոշիչ վերականգնումը այս շաբաթ կտրամադրի լրացուցիչ խթան շուկայի տրամադրությանը։

Bitcoin BTC$63,520.76 fell on Tuesday after chalking out a six-day winning streak, the longest since March. The gains, in any case, looked fragile when viewed through the lens of several indicators.
The most widely followed is the Coinbase Premium, which tracks the difference between bitcoin's price on U.S.-based exchange Coinbase (COIN) and Binance. It has now been negative for fifty straight days, according to data source Coinglass. That means for close to two months, BTC has been cheaper on Coinbase than Binance, which doesn't operate in the U.S. The discrepancy is an indicator of relatively weak demand in the world's largest economy, a message underscored by the eight straight weeks of net outflows from U.S. spot exchange-traded funds. Historically, bull runs have featured consistently positive Coinbase Premiums.
Another concerning trend is seen in Japan, where bond yields just can't stop rising. The 10-year rose to a 30-year high early today, lifting borrowing costs in the U.S., U.K. and Germany. A continued upswing, particularly in Treasury yields, could create a headwind for BTC.
While seasonality supports continued recovery, it's the ETF flows that matter the most, according to analysts.
"Until [BlackRock's ETF] IBIT itself flips back to sustained inflows, the structural institutional bid remains unproven," analysts at crypto exchange Bitfinex said in a report shared with CoinDesk.
Singapore-based crypto trading firm QCP Capital said that "the near-term backdrop appears constructive, particularly if spot BTC ETFs continue to see inflows after Friday’s, which marked a welcome shift following more than a week of persistent outflows." It added that a decisive reclaim of the $64,000 price level this week would provide a further boost to market sentiment.