Բելգիայի պատգամավորն հաստատեց հայ ռազմագերիների ազատման պայքարի շարունակականությունը
Բելգիայի խորհրդարանի անդամ Միշել Դե Մաեգդը հաստատել է իր աջակցությունը հայ ռազմագերիների ազատման պայքարին: Նա հանդիպել է Գասպար Կарамպետյանի, Արմեն Իշխանյանի և Սիրանուշ Սահակյանի հետ, որտեղ քննարկվել են վերջին իրավաբանական փոփոխությունները և դիվանագիտական ճնշման ուժեղացման քայլերը Ադրբեջանի նկատմամբ:
Դե Մաեգդը խոստացել է շարունակել պայքարը հայ ռազմագերիների ազատման համար և պահել այս հարցը Բելգիայի խորհրդարանի օրակարգում:
Ըստ գնահատականների, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների թիվը հասնում է մի քանի հարյուրի, սակայն պաշտոնապես հաստատված է միայն 19 ռազմագերի:

Belgian Parliament Member Confirms Commitment to Fight for the Release of Armenian Prisoners of War
Belgian Parliament Member Michel De Maegd confirmed his support for the fight for the release of Armenian prisoners of war. He met with Gaspar Karampetian, Armen Ishkhanian, and Siranush Sahakyan, where they discussed recent legal changes and steps to increase diplomatic pressure on Azerbaijan.
De Maegd assured that he will continue to fight for the release of Armenian prisoners of war and keep this issue on the agenda of the Belgian Federal Parliament.
According to estimates, the number of Armenian prisoners of war in Azerbaijan reaches several hundred, but only 19 have been officially confirmed.